Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.

13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Piątka Monet
Bankructwo czy przezorność?

Kategoria: Tarot
mon_5.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Kiedy Arthur E. Waite i Pamela Coleman-Smith stworzyli swoją słynną talię z obrazkami na Małych Arkanach, na Piątce Monet umieścili rysunek dramatyczny i przygnębiający: dwoje żebraków-kaleków, brnących o kulach przez śnieg... A gdzie owe tytułowe pięć monet? - To wzór na witrażu w oknie budynku, pod którym nieszczęśnicy obnoszą swoją biedę. Może to kościół, może bank?

Inni autorzy kart też nie mieli zbyt dobrego wyobrażenia o Piątce Monet, bo na przykład David Sheridan narysował na niej dwoje rozbitków na tratwie, gdzie monety mają postać złotych rybek, uciekających w toń.

Dopiero Aleister Crowley... (być może właśnie on pierwszy naprawdę zrozumiał tarot! I proszę nie wierzyć pogłoskom, że był satanistą. Był wielkim mędrcem, a tacy rzadko się podobają opinii publicznej) Dopiero Crowley odkrył pozytywny sens tej karty. Opatrzył ją tytułem, który po angielsku znaczy zarówno zmartwienie, jak i dawać sobie radę, a w astrologii przyporządkował jej Merkurego w znaku Byka. Dodał komentarz: potrzebny jest potężny Merkury, aby wyprowadzić Byka z równowagi.

Słowa Crowleya są symboliczne, ale znakomicie oddają one sens tej karty. Znak Byka reprezentuje tutaj tępy materializm, przywiązanie do pieniędzy i dostatku, a także przekonanie, że świat ma ustalony porządek, i jak coś zaczęło w pewien sposób iść, to już tak będzie szło. Znak Byka, jak wół zaprzężony do pługa, nie umie rozglądać się na boki. Kiedy źle się dzieje w sprawach materialnych i finansowych, jest to dla niego prawdziwa tragedia. I wtedy musi wkroczyć Merkury, czyli przemyślna i zaradna inteligencja. Sensem Piątki Monet jest właśnie inteligencja, która uruchamia się w sytuacji materialnego zagrożenia.

Piątka Monet oznacza więc nie tyle nędzę, co właśnie sztukę wychodzenia z nędzy i omijania groźby bankructwa. Oznacza umiejętność liczenia, planowania i rozumowego przewidywanie przyszłości. Oznacza też umiejętność przygotowania się na chude lata.

Jeżeli karta ta pojawi się w odpowiedzi na pytanie dotyczące biznesu, oznacza to, że konieczna jest większa zaradność i oszczędność; że nie rozmach i ryzyko, a mrówcza dokładność jest właściwą drogą.

Przy innych pytaniach jest podobnie: karta ta przypomina o tym, że trzeba mieć wszystko policzone, że trzeba wiedzieć, ile się ma pieniędzy i na jakie własne możliwości można liczyć; każe ściśle trzymać się ziemi, szykować się na wielkie przeciwności losu - gdyż tylko w ten sposób można będzie uniknąć tej biedy, która naprawdę przyjdzie.

Piątka Monet patronuje wszystkim tym, którzy liczą i spisują, a więc statystykom i księgowym. Piątka Monet czasami oznacza też te dziedziny wiedzy, które są wieczne i nie zależą od tego, jak się układają sprawy materialne - takie jak matematyka, astronomia, a także... teologia.


Piątka Monet czyli Zaciskanie Pasa

Wiemy już, że tarotowe Piątki to zapowiedź ciężkich czasów i znalezienia się w opałach. A skoro "kolor" Monet kojarzy się z żywiołem Ziemi i ziemskimi dobrami, to logiczny wniosek stąd wypływa, że kłopoty, które zwiastuje Piątka Monet, związane są z niedostatkiem owych ziemskich dóbr, a więc z biedą, zaciskaniem pasa, a może nawet (odpukać!!!) z bankructwem. Tak właśnie tę kartę odczytali Arthur E. Waite i Pamela Coleman-Smith, rysując na niej dwoje żebraków-kalek, na tle miasta zasypanego śniegiem. Kiedy strapiony (lub zaciekawiony) klient przychodzi do wróżbity, wyczekuje przede wszystkim odpowiedzi, czy będzie dobrze, czy źle. Ale dobro i zło są stwarzane przez nasze oczekiwania i uprzedzenia. Karty tarota są poza dobrem i złem; i również Piątka Monet nie byłaby sobą, gdyby nie oznaczała (na równi ze złymi) zarazem dobrych rzeczy. Pozytywną stroną tej karty jest rozsądek, umiejętność liczenia i planowania, a także sztuka tworzenia wartości ponadczasowych, czyli takich, których nie ruszą przemijające cykle lepszej lub gorszej koniunktury. Ta karta nakierowuje naszą uwagę ku rzeczom wiecznym i godnym wykucia w granicie (dlatego na wspomnianej karcie Waite'a i Coleman-Smith tłem dla dwojga nieszczęśników są wiecznie trwałe mury świątyni) - takim jak dogmaty religii, prawdy geometrii i niewzruszone prawa przyrody.

Piątka Monet jako karta główna i pierwsza

Idą ciężkie czasy; należy się liczyć z niedostatkiem, oszczędnością i surowością warunków życia. Przetrwasz to, jeżeli wykażesz się umiejętnością planowania i poprzestawania na małym. Materialna skromność będzie zarazem wartościowym treningiem dla ducha.

Jako karta druga z kolei; zagrożenia i ostrzeżenia

Grozi ci bieda, niedostatek środków do życia; zbliża się czas trudów, wyrzeczeń, wymuszonych oszczędności. Przedsięwzięciom gospodarczym grozi bankructwo, przymusowa wyprzedaż itd.

Karta trzecia; wytyczne do działania

Nie masz swobody działania; swoje cele musisz osiągnąć przy pomocy skromnych środków. Konieczna jest oszczędność, przezorność, skrupulatność. Każdy krok musi być poprzedzony starannym namysłem, planowaniem, przewidywaniem skutków.

Karta czwarta; obciążenia z przeszłości

Ciąży na tobie miniona bieda i brak środków. Nauczyłeś się odruchowo oszczędzać i poprzestawać na małym. Jesteś trochę jak pies chowany pod szafą, który wyrósł na jamnika.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach, ludziach z otoczenia

Otaczający cię ludzie ograniczają cię, skłaniają do poprzestawania na małym, nie pozwalają rozwinąć skrzydeł. W interesach ta karta może znaczyć, że stracisz przez nieudolność wspólnika.

Jako karta szósta: prognoza na bliską przyszłość

Zbliżają się ciężkie czasy i sukcesem będzie zawczasu się do nich przygotować. Licz na swój rozsądek - dzięki niemu możesz bezboleśnie przejść przez strefę cienia i zyskać cenne doświadczenia na przyszłość.

Karta siódma: niespodzianki, siła wyższa

Konieczność oddania komuś sporej części swojego majątku, podzielenia się z potrzebującymi; straty materialne z powodu pewnej siły wyższej.

Karta ósma: ograniczenia, które lekceważysz

Nie zdajesz sobie sprawy z tego, że jesteś wyćwiczony i przystosowany do życia w niedostatku. (Gdybyś wygrał milion w lotto, nie wiedziałbyś co z tym zrobić.)

Karta dziewiąta; mistrzostwo

Masz szansę osiągnąć doskonałość w sztuce radzenia sobie z trudnymi warunkami życia. Także: sprzyjająca karta dla twórców w naukach ścisłych.

Karta dziesiąta: pożytek dla innych

Pomożesz innym w biedzie; podzielisz się swoimi dobrami materialnymi.

Karta jedenasta: sprawy nieudane i nie dokończone

Plany wzbogacenia się pozostaną iluzjami.

Karta dwunasta: podsumowanie rozkładu kart

Dodatkowe ostrzeżenie przed niedostatkiem, nie udaniem się przedsięwzięć zarobkowych; dodatkowe wezwanie do oszczędności i umiaru.

Karta trzynasta: następny obrót koła losu

Wciąż jest przed tobą realna perspektywa pójścia z torbami.Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)