13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Siedem Monet
czyli teoria zamiast praktyki

Kategoria: Tarot
mon_7.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Tym, którzy znają talie Waite'a lub Sheridana, Siódemka Monet kojarzy się ze smętnym obrazkiem, kiedy ogrodnik w zamyśleniu opiera się na łopacie (Waite) lub chłop i pies drzemią podczas sianokosów (Sheridan). Również Aleister Crowley bardzo surowo oceniał te kartę, tytułując ją Chybienie Celu - zapewne dlatego, że Crowley, wielki mag, był praktykiem z krwi i kości, natomiast karta ta ma charakter typowo teoretyczny.

Siódemka Monet pojawia się w układach wtedy, kiedy nasze myśli i problemy są dalekie od namacalnej rzeczywistości, kiedy nasze konkretne wysiłki trzeba odłożyć na potem, na dalszą przyszłość; kiedy na razie można snuć tylko plany, rysować wykresy i zapełniać notatkami strony w dziennikach i kalendarzach. Oczywiście są ludzie, którzy całe życie robią tylko to: żyją wśród liczb, rubryk i planów pracy, a rzeczywisty świat oglądają głownie w telewizji. Rzeczywistość została zastąpiona przez schemat! - i to jest główne przesłanie tej karty.

Dziedziną życia, która pozostaje pod nieustającym patronatem Siódemki Monet, jest nauka; jako że naukowcy robią właśnie to, co przedstawia ta karta: wymyślają schematy i każą wszystkim wierzyć, że świat jest właśnie taki.

W wielu przypadkach wyciągnięcie tej karty jest ostrzeżeniem: przestrzega przed tym, że widzimy własne wyobrażenia na jakiś temat, a nie rzeczywistość. Dzieje się tak wtedy, gdy na przykład astrolog widzi Wodnika albo Ryby, a nie żywego człowieka z jego problemami; kiedy nauczyciel nie tyle uczy młodych ludzi, co przerabia materiał; albo gdy lekarz dostrzega zamiast pacjenta jedynie jednostkę chorobową.

W pytaniach o miłość, karta ta może co najwyżej oznaczać, że ktoś nam imponuje - do prawdziwego uczucia jest daleko.

Kiedy pytamy o stosunki z ludźmi, Siedem Monet wskazuje, że zbyt wielka wagę przywiązujemy do tytułów, wykształcenia, pochodzenia - do wszelkich formalności, a nie do realnej wartości osoby.

W pytaniach o sprawy zawodowe Siódemka Monet oznacza zajęcia wysoce sformalizowane. Ale jeśli ktoś realizuje się zawodowo pisząc rozkłady jazdy pociągów, to ma w tej karcie wielkiego sojusznika!


Siedem Monet czyli schemat zamiast życia

Siódemka Monet pojawia się wśród kart wtedy, kiedy nasze myśli i problemy są dalekie od namacalnej rzeczywistości, kiedy konkretne wysiłki odkładamy na "potem", na dalszą przyszłość - a na razie można tylko snuć plany, rysować wykresy i robić notatkami. Niektórzy ludzie przez całe życie robią tylko to: żyją wśród liczb, rubryk i planów pracy, a świat oglądają głównie w telewizji. Główne przesłanie tej karty brzmi: rzeczywistość została zastąpiona przez schemat.

Siedem Monet jako pierwsza i kluczowa karta w rozkładzie:

Teoria ważniejsza jest niż działanie (podobnie jak przy 7 Mieczy). Zresztą problem, o który pytasz, też pewnie jest teoretyczny, wymyślony, intelektualny. Obracasz się wśród schematów, bez żywego kontaktu z rzeczywistością. (Sam/sama oceń, czy to dobrze, czy to źle. Jeśli pracujesz nad czymś jako naukowiec, to pewnie świetnie!)

Jako karta nr 2, ostrzegająca:

Utrąciłeś kontakt z rzeczywistością. Twoje mniemania i schematy zastąpiły ci zrozumienie. Jest wielkie prawdopodobieństwo, że popełnisz fatalne błędy.

Jako karta nr 3, zawierająca wskazówki do działania:

Na początek zrób ścisły plan. Opisz problem w punktach. Zobacz, jakie są warianty. Jak będziesz miał odpowiedni rozkład jazdy, zastanów się, czy już możesz zaczynać. (Jak widać, 7 Monet w tym położeniu raczej nie zachęca do czynu...)

Jako karta nr 4, obciążenia z przeszłości:

Masz nawyki naukowca-mózgowca i talent do zastępowania życia schematami. Może jest to ucieczka przed żywym ale i bolesnym angażowaniem się uczuciowym?

Jako karta nr 5, mówiąca o twoich partnerach:

Masz za partnera (partnerów) mózgowców-obserwatorów. Mogą co podpowiedzieć jakieś trafne rozwiązanie, ale odczuwać i decydować musisz sam, bez oglądania się na nich.

Karta nr 6 - bliska i widoczna już przyszłość:

Wszystko idzie zgodnie z planem, a znane przyczyny wywołują znane z góry skutki. Nic nowego się nie zapowiada. Sprzyjająca karta, jeśli coś wykonujesz według planu; ale niesprzyjająca, jeśli konieczne są jakieś twórcze działania.

Karta nr 7 - niespodzianki:

7 Monet zapowiada znane niespodzianki - czyli wypadki zdarzające się na zasadzie Prawa Murphy'ego, że jeżeli tylko coś się może popsuć, to się popsuje.

Karta nr 8 - rzeczy trwałe, niezmienne i oczywiste:

Sprawy o których mowa, są opisane tak pewną teorią, tak ścisłym planem, że nie ma tu miejsca na przypadek, dowolność ani spontaniczność.

Karta nr 9 - mistrzostwo:

Jest szansa, że zostaną znalezione ścisłe reguły, rządzące tym, o co pytasz.

Karta nr 10 - pożytek dla innych:

Z całej historii zostaną wyciągnięte obiektywne, ścisłe wnioski, z których inni, którzy będą się o tym uczyć, będą mieli pożytek.

Karta nr 11 - to, co się nie uda:

Nie uda się całej sprawy zamknąć w jakimś wygodnym schemacie.

Karta nr 12 - wskazówka co do znaczenia całego rozkładu:

Istnieje prosty klucz do omawianej sprawy - zapewne jej sens da się streścić w jednym zdaniu.

Karta nr 13 - co będzie w następnym cyklu losu, w dalekiej przyszłości:

Kiedyś będziesz patrzył na obecne wydarzenia jak na muzealny zabytek. Ale to jeszcze nie prędko nastąpi.

Uwaga! Siódemka Monet jest korzystna jeśli pytamy o pieniądze, szczególnie pieniądze abstrakcyjne - akcje, ubezpieczenia, lokaty długoterminowe. Korzystna jest wtedy na pozycjach 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)