13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Osiem Monet
czyli długa droga do sukcesu

Kategoria: Tarot
mon_8.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Waite i Sheridan umieścili na swoich Ósemkach Monet podobne obrazki: chłopca, który coś mozolnie tworzy przy rzemieślniczym warsztacie. Otóż Osiem Monet jest kartą ucznia: kogoś, kto właśnie zaczyna swoją mozolną i długotrwałą drogę, która być może kiedyś zaprowadzi go do mistrzostwa.

W polskiej literaturze i myśli społecznej, po okresie mrocznych rozterek i bohaterskich zrywów - w tarocie symbolizowanych przez Ósemkę Pucharów - przyszła epoka Pracy U Podstaw, czyli właśnie Ósemki Monet.

Energie Ósemek są przekształcające, ale podczas gdy Osiem Pucharów doprowadza nas do ostateczności i wybuchu, a Osiem Mieczy wystawia nas na działanie nieobliczalnego przypadku, o tyle Ósemka Monet każe wytrwale pracować nad własnym przekształceniem. Osiem Monet to karta zmian powolnych, krok po kroku, ale trwałych i nieodwracalnych.

Karta ta kojarzy się z mnóstwem rzeczy z życia codziennego, jako że właśnie opisuje zwykłą, codzienną krzątaninę. Kojarzy się więc ze sprzątaniem i porządkowaniem, z utrzymywaniem ładu i czystości, z walką z brudem, bałaganem i własnymi niedoskonałościami. Oznacza też, że nasze pole wyboru uległo zawężeniu - że mamy mały wycinek rzeczywistości, na którym przyszło nam działać. Hasłem tej karty może być przysłowie pilnuj szewcze kopyta. Karta ta jest odwrotnością Ósemki Pucharów - jako że w przeciwieństwie do tamtej nie ma w niej nic dramatycznego. Ale zmiany i skutki powodowane przez energie tej karty są równie potężne, jak tamtej.

Jeżeli w polityce pod sztandarem Ósemki Pucharów mogliby maszerować rewolucjoniści, którzy mają wszystkiego dość, to Ósemka Monet może być godłem statecznych mieszczańskich liberałów, którzy powolną i zapobiegliwą pracą, w wąskich ramach prawa, dochodzą do fortun i społecznego bogactwa.

Jeżeli czujesz się poszukiwaczem przygód, karta ta popsuje ci humor, gdyż zwiastuje czasy, które uznasz za... nudne. Jeżeli jednak zależy ci na trwałym, materialnym sukcesie (a także na osiągnięciu celu w rozwoju wewnętrznym) to Ósemka Monet zapowiada wytrwałe wspinanie się na wyżyny.


Ósemka Monet czyli żmudna kariera

Ósemka Monet oznacza działanie długotrwałe, złożone z wielu małych kroków, mało efektowne - prawdziwą pracę u podstaw. Jako że tarotowe Monety łączą się z Żywiołem Ziemi, karta ta wskazuje na sprawy przyziemne, i często mówi o tym, że trzeba będzie dosłownie wchodzić do piwnic i wykopów, zaglądać do różnych wilgotnych schowków, robić porządki w zapuszczonych szafach i pośród zakurzonych papierów. Patronuje pracy historyków, archiwistów, numizmatyków i wszelkich zbieraczy i dłubaczy. Oznacza skromne początki długiej i żmudnej kariery.

Ósemka monet jako karta pierwsza i najważniejsza

Czeka cię długa droga (dosłownie i w przenośni), która zaprowadzi cię daleko. Ale to będzie trwało - sprawa o którą pytasz może zająć długie lata. Trzeba działać krok po kroku, po kolei zdobywając poszczególne szczeble i ucząc się wszystkich potrzebnych umiejętności. Nic natychmiast - trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Ósemka Monet jako karta druga, ostrzegająca

Nastaw się na styczność z brudem i kurzem, ze starociami i rzeczami niemodnymi, z ziemią i jakimiś ciężkimi, masowymi materiałami (beton, piasek, odpadki...) Niczego nie da się osiągnąć prosto, szybko i łatwo: cokolwiek robisz, musi zostać przepchnięte wielkim wysiłkiem. Sprawy będą też wikłać się, marudzić, opóźniać.

Ósemka Monet jako karta trzecia: wskazówki do działania

Przed tobą zadania wymagające długotrwałego, skupionego wysiłku. To dopiero pierwsze kroki, które z konieczności muszą być skromne. Karta ta często wskazuje początek długiej nauki i pozycję ucznia.

Ósemka Monet jako karta czwarta: obciążenia z przeszłości

Tkwi w tobie podświadome przekonanie, że nic nie da się zrobić prosto ani szybko. Lgniesz do spraw, które się wloką; masz nawyk zwlekania, odkładania na później, marudzenia.

Jako karta piąta: twoi partnerzy

Ludzie, z którymi jesteś blisko i z którymi współdziałasz, są dobrymi wykonawcami, ale wymagają pokierowania. Sprawdzają się przy zadaniach wymagających żmudnej pracy. Niewiele się od nich nauczysz - bo sami czują się uczniami.

Jako karta szósta: zbliżająca się przyszłość, którą można przewidzieć

Skupisz się na jednej lub kilku głównych sprawach; wszystko oprócz nich trzeba odrzucić lub odłożyć. Możliwe do osiągnięcia są tylko te cele, do których dojdziesz przez żmudna i mrówczą pracę. Nie spodziewaj się cudów, przebłysków geniuszu ani prezentów od losu.

Karta siódma: niespodzianki

Nastąpią niespodziewane opóźnienia, wydłużenie terminów, konieczność czekania.

Karta ósma: coś, czego nie zmienisz, co jest silniejsze od ciebie

Nie przeskoczysz etapu żmudnych przygotowań i długotrwałych ćwiczeń.

Karta dziewiąta: mistrzostwo

Masz szansę osiągnąć mistrzostwo tam, gdzie wymaga ono żmudnej pracy i ćwiczeń powtarzanych w nieskończoność.

Karta dziesiąta: pożytek dla innych

Swoim przykładem solidnej, żmudnej pracy i konsekwencji w działaniu wywrzesz pozytywny wpływ na innych.

Karta jedenasta: to, co się nie uda, nie dojdzie do skutku

Ulegną rozproszeniu wszelkie zamiary rozciągnięte na długi okres czasu. Nie mają sensu długie, żmudne przygotowania i ćwiczenia.

Karta dwunasta: jak patrzeć na cały rozkład kart

Zwróć uwagę na wszystko, co świadczy o długotrwałej pracy, konieczności planowania i zaczynania od skromnych początków.

Karta trzynasta: co przy następnym obrocie życiowych cykli?

Przed tobą jeszcze widoczne są jakieś żmudne, długotrwale prace i uczenie się czegoś od podstaw. To także znak, że obecna chwila nie sprzyja takim planom.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)