13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Dziewięć Monet
czyli wszystko wydobyć i sprzedać

Kategoria: Tarot
mon_9.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

W większości talii ta karta rysowana jest w sposób bardzo mylący. Jednakże właściwy trop wskazał (jak zwykle) Aleister Crowley, który w swojej talii nadał tej karcie tytuł Zysk albo Korzyść. To zrozumiałe, bo skoro dziewiątki są kartami mistrzostwa, to wśród Monet musi być pod numerem dziewięć karta wyrażająca zysk jako taki, czysty zysk - taki, jaki jest marzeniem wszelkich kapitalistów i finansistów. Zysk, materialna korzyść, nie obciążona żadnymi względami ani moralnymi oporami.

Dziewiątka Monet przedstawia zatem stan kiedy wszystko jest na sprzedaż - i wszystko da się spieniężyć; a ludzie, którzy są przepełnieni energią tej karty, myślą tylko o tym, jak kolejne dobra zamienić na gotówkę, puścić w obieg, spieniężyć.

Uwaga! Chodzi również o takie dobra, jak własna godność, czy własne ciało! Dziewiątka Monet ma swoją potężną stronę negatywną, ale ktoś, kto jest owładnięty tą kartą nie odróżnia już dobra od zła. Liczy się dla niego tylko zysk...

Drugim wątkiem, który przewija się przez tę kartę, jest wydobywanie czegoś na jaw. Odsłanianie tajemnic. Może też chodzić o wydobywanie skarbów z ich tajnych skrytek. Ale również karta ta kojarzy się z odsłanianiem rzeczy, które dotąd były zakryte przed czyimś wzrokiem - więc może oznaczać rozbieranie się, obnażanie, co znowu może być wstępem do seksu - jak też np. wstępem do striptizu lub parady modelek.

Kto przeniknie wszystkie te znaczenia, nie zdziwi się, że Crowley skojarzył te kartę ze znaczeniem, jakie ma Wenus w znaku Panny. Ale również wiele wspólnego ma ta karta ze znakiem Skorpiona.

Karta ta, jak się można domyślać, dobrze wróży w interesach - ale niesie też takie niebezpieczeństwo, że pytający biznesmen będzie musiał uczynić przedmiotem handlu o wiele więcej rzeczy, niż początkowo sądził.

W pytaniach o miłość i seks dziewiątka Monet każe podejrzewać, że w danym związku wiele jest z chłodnej kalkulacji. Karta ta kojarzy się też z prostytucją i pornografią.

Może też oznaczać takie sytuacje, kiedy musimy działać całkowicie odsłonięci, kiedy nie ma miejsca na prywatność - kiedy na przykład gwiazdę estrady otaczają paparazzi z fleszami.

Kiedy wnikamy w Dziewiątkę Monet, czujemy, ze dalej od niej stoi już tylko Diabeł. (O nim będzie w następnym odcinku.)


Dziewiątka Monet czyli wszystko na sprzedaż czyli odsłanianie tajemnic

Dziewiątka Monet zawiera dwa wątki, które jednak dla nie-ludzkiej inteligencji (czyli dla inteligencji duchów przemawiających poprzez karty tarota) - zlewają się w jedno. Jeden wątek, to wydobywanie na jaw rzeczy do tej pory ukrytych, zakopanych, pogrzebanych - gdzie? - oczywiście w głębi Ziemi, jako że Monety w tarocie to to samo, co żywioł Ziemi w astrologii i w magii. Drugi watek, to wystawianie wszystkiego na sprzedaż, handel totalny. Gdybyśmy sobie wyobrazili świat, w którym rządzą wyłącznie energie tej karty, mielibyśmy społeczeństwo, dla którego nie ma świętości ani tabu, i gdzie wszystko należy wydobyć, wyciągnąć na jaw - i czym prędzej sprzedać. To, co powiedziałem, obejmuje również handel zaufaniem (czyli płatną zdradę) oraz handel własnym (lub cudzym) ciałem, co też ma swoje odpowiednie nazwy. Widzimy więc, że moc Dziewiątki Monet bardzo pomaga w biznesie, ale równie sprawnie kusi do złego.

Dziewiątka monet jako karta pierwsza w rozkładzie czyli główna:

Główny sens tego, o co pytasz, polega na wydobywaniu na jaw czegoś, co dotąd było tajemnicą (było ukryte lub nie znane) - oraz na wystawianiu tychże rzeczy na sprzedaż.

Dziewiątka monet jako karta druga z kolei, ostrzegająca:

Ostrzega Cię przed zdradą, także zdradą w sensie małżeńskiej niewierności; mówi też, ze grozi ci przekroczenie granicy, za którą zacznie się handlowanie rzeczami (lub wartościami), które dotąd były ci bliskie i drogie.

Jako karta trzecia, zawierająca przepis jak działać:

Powinieneś wszystko, co tylko można, ujawnić. (To jest najlepszą taktyką.) A jeśli potrzebujesz pieniędzy, powinieneś sprzedać takie swoje rzeczy i umiejętności, które do tej pory nie były dla ciebie przedmiotem handlu; z których nie czerpałeś zysków.

Jako karta czwarta, mówiąca o nawykach i nauczkach z przeszłości:

Jesteś jak stara komoda naładowany skarbami (lub czymś, co słusznie lub niesłusznie za skarby uważasz). Może byś je wydobył z ukrycia i miał z nich jakąś korzyść?

Jako karta piąta, mówiąca o twoich partnerach:

Jesteś otoczy ludźmi interesownymi, którzy gotowi są wszystko sprzedać. Nie należy im powierzać tajemnic, bo je puszczą w obieg.

Jako karta szósta, określająca nadchodzącą przyszłość:

Przyszłość jest taka, że coraz więcej rzeczy w twoim otoczeniu zostanie wystawione na sprzedaż; a także że wyjdą na jaw kolejne tajemnice.

Jako karta siódma, mówiąca o niespodziankach, które przyniesie przyszłość:

Czeka cię niespodziewane ujawnienie tajemnic. Pozytywny sens tej karty: niespodziewanie zostaną ujawnione skarby, czyli coś, co można sprzedać. Negatywny sens: niespodziewana zdrada.

Jako karta ósma, czyli to co oczywiste i czego nie masz ochoty zmieniać:

Nie masz zamiaru zmieniać sytuacji, kiedy długa lista rzeczy (i wartości) jest przeznaczona na sprzedaż.

Jako karta dziewiąta, mówiąca o mistrzostwie, jakie możesz osiągnąć:

Masz szansę osiągnąć biegłość w sprzedawaniu czegokolwiek.

Jako karta dziesiąta, określająca pożytek dla innych:

Skoro coś sprzedajesz lub odsłaniasz, to inni mają z tego korzyść.

Jako karta jedenasta - to, co się nie uda:

Nie wszystko można sprzedać. Nie każdą tajemnice da się ujawnić.

Jako karta dwunasta, czyli wskazówki do rozumienia całego rozkładu kart:

Zwróć uwagę na to, w jak wielkim stopniu problem, o który zapytano, ma związek z handlem wszystkim, co się da.

Jako karta trzynasta, czyli rzut oka na odległa przyszłość:

Czeka Cię jeszcze wyprzedaż tego, co jest ci teraz bliskie, oraz ujawnianie spraw, które trzymasz w tajemnicy. Ale to odległa przyszłość.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)