13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Czwórka Pucharów

Kategoria: Tarot
puch_4.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Liczba cztery w numerologii oznacza pewien stabilny stan, zamknięty układ. Do czwórki trudno coś dodać i trudno coś odjąć. Jeżeli coś dodamy, to będzie to zbędne "piąte koło u wozu"; jeżeli jeden element ujmiemy, jego brak będzie tak dotkliwy, jak brak czwartego do brydża.

O czym więc mówi Czwórka Pucharów? Karty z serii Pucharów odnoszą się do życia uczuciowego. Cztery Puchary symbolizują osiągnięcie stanu pełni i uczuciowego nasycenia. Uczucia - zarówno te pozytywne, jak miłość, przyjaźń, współczucie, pragnienie czyjegoś dobra, zachwyt, podziw; jak i te negatywne, jak nienawiść, pogarda, odraza - mają to do siebie, że zawsze przyciągają - albo odpychają. Odpychają albo przyciągają do kogoś lub do czegoś. Kiedy uczucia osiągają swoje nasycenie, to z jednej strony jest to moment satysfakcji - ale z drugiej strony nic już nas NIE POCIĄGA - ani NIE ODPYCHA. Kiedy uczucia zostają nasycone, wkrada się poczucie nadmiaru, przerafinowanie - ale zaraz za tym idzie obojętność, zniechęcenie, emocjonalny chłód. I ten szczególny moment przedstawia Czwórka Pucharów.

Aleister Crowley, wielki mistrz tarota i innych sztuk magicznych, zatytułował te kartę hasłem Luxury, co znaczy po angielsku: luksus, przepych, zbytek; i uznał, że jej energia przypomina wpływ Księżyca w znaku Raka - kiedy rzeczywiście siła uczuć osiąga swój szczyt.

Kiedy ktoś jest w stanie opisywanym przez Czwórkę Pucharów? Kiedy kochał drugą osobę, i kochankowie osiągnęli wszystko, co razem mogli przeżyć. Teraz mogą to tylko powtarzać (co grozi nudą); lub się od siebie oddalić (co jest beznadziejne); albo razem pracować nad swoim uczuciem, tylko to już nie będzie wcale łatwe - jak również praca nad sobą jest czymś, czego Czwórka Pucharów nie przewiduje...

Również kiedy ktoś kogoś nienawidził i oto dokonał zemsty na wrogu - i co teraz dalej pocznie ze sobą?

Cztery to liczba rzeczywistości, realizmu. Mówi się też, ze cztery jest liczbą Ziemi. Czwórka Pucharów mówi więc o tym, jak to siła uczuć zderza się twardymi realiami. Kogoś kochasz, twoje pragnienia się spełniły, i teraz pora pomyśleć, co z tym zrobisz: może połączysz się tak zwanym węzłem małżeńskim, założysz dom, powołasz do życia dzieci? Ile materialnego konkretu wlewa się w tym momencie w twoje życie! Albo dążyłeś do pewnego celu z uporem maniaka, ten cel został osiągnięty - i teraz trzeba ostro myśleć, co będzie dalej.

Tam, gdzie uczucie znalazło swoje spełnienie, często do głosu dochodzi to, co negatywne: pojawia się niezadowolenie, zawiść, zazdrość.

Karta Czwórka Pucharów zazwyczaj ostrzega, że twoje uczucie jest w czułym punkcie swojego rozwoju, i może zamienić się w swoje przeciwieństwo.


Czwórka Pucharów czyli Emocjonalne Nasycenie

Czwórka Pucharów przedstawia sytuacje, kiedy pewna potrzeba emocjonalna została osiągnięta - kiedy jesteśmy pewni miłości drugiej osoby; albo - to przykład negatywnych uczuć - kiedy dopięliśmy zemsty na wrogu. Stan taki jest jednak z natury nietrwały, gdyż grozi przesytem albo nudą. To jest dziwny moment, kiedy uczucie może przerodzić się w swoje przeciwieństwo: miłość w niechęć, wrogość w fascynację dotychczasowym przeciwnikiem.

Czwórka Pucharów jako karta pierwsza i najważniejsza

Dana jest ci uczuciowa satysfakcja. To, czego pragnęło twoje serce, leży przed tobą. Co z tym zrobisz? Czy jesteś szczęśliwy? Czy naprawdę tego chciałeś?

Jako karta druga - negatywna i ostrzegająca

Nastąpiło emocjonalne nasycenie, znużenie i przesyt. Kogoś kochałeś, ale masz już go dość. Miłość zamienia się w perwersję. Odwrotnie, niechęć do kogoś wciąga cię coraz bardziej i miesza się w twojej duszy z niezdrowym pożądaniem. Jesteś miotany emocjami, które tobą rządzą, a nie ty nimi.

Jako trzecia karta - wskazówka, jak postąpić

Jak przy wszystkich kartach z serii Pucharów, idź za głosem serca. Własnych uczuć niczym nie zamaskujesz; musisz pójść na całość, przyznając się przed sobą do wszystkich emocji, które teraz tobą kierują - nawet tych, które wydają ci się jakoś podejrzane.

Jako karta czwarta - wpływ przeszłości

Jesteś uzależniony od nagromadzonych emocji, które domagają się uwolnienia i wpływu na ciebie. W swoich psychicznych wnętrznościach nosisz istną bombę uczuć, którą tłumisz, ale która może w każdej chwili rozsadzić cię od środka.

Karta piąta - partnerzy

Twój partner (partnerzy) osiągnęli stan emocjonalnego nasycenia.

Karta szósta - nadchodząca przyszłość

Zbliża się emocjonalna satysfakcja: będziesz miał to, czego pożądasz; ale zarazem twoje uczucia osiągną stan nasycenia.

Karta siódma - niespodzianki losu

Wydarzeniem, które niespodziewanie zmieni twoja drogę, będzie fakt, że dostaniesz to, czego pożądasz.

Karta ósma - sprawy aż zanadto oczywiste

Nie bierzesz pod uwagę faktu, że tak naprawdę na tym, czego pragnąłeś, już w głębi duszy przestało ci zależeć.

Karta dziewiąta - nad czym pracować

Twoim upartym i długofalowym zadaniem jest osiągnięcie tego, czego biologicznie wręcz pożądasz.

Karta dziesiąta - jaki pożytek będzie z tego miało społeczeństwo

...Dla innych będzie z tego taka korzyść, że twoje emocje zostaną zaspokojone.

Karta jedenasta - sprawy chybione i niespełnione

Wielkie pożądanie rozpływa się we mgle...

Karta dwunasta - dodatkowe wnioski na przyszłość

Większą role, niż można by początkowo sądzić, odgrywają tu czyjeś potężne emocje.

Karta trzynasta - co się szykuje w następnym cyklu przemian

Dojdą wreszcie do głosy uczucia, które na razie nie mają się jak wyładować.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)