13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Piątka Pucharów
czyli: każdy krok może być fałszywy i ostatni

Kategoria: Tarot
puch_5.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Na Piątce Pucharów w talii Arthura Waite'a wyobrażony jest mężczyzna w czerni, ponuro patrzący na pięć przewróconych pucharów. Piątka w numerologii jest liczbą pasji, emocjonalnych burz i cierpienia. W tarocie piątki (na różne sposoby) wyrażają ideę przemocy, przemiany i oporu. Każda z czterech piątek mówi o tym, że osiągnięto kres, że bliski jest skraj przepaści, a nadchodząca Wielka Przemiana (którą symbolizuje karta Śmierć) wcale nie będzie radosnym wydarzeniem.

Tu trzeba koniecznie dodać, iż nie jest tak, że kolejne karty Małych Arkanów wynikają jedna z drugiej, że są ustawione w liniowym porządku. Przeciwnie, sąsiednie karty - tak jak sąsiednie znaki w zodiaku - raczej kontrastują ze sobą. Po piątkach przyjdą szóstki, które znowu będą emanować zadowoleniem.

Wielki Mag, Aleister Crowley, Piątkę Pucharów zatytułował: Rozczarowanie, zaś astrologicznie karta ta przypominała mu Marsa w Skorpionie. Twierdził, iż symbolizuje ona rozkładającą siłę żywiołu wody i kojarzy się z martwymi wodami pustynnych słonych jezior.

(Na poziomie materialnym rzeczywiście karta ta często zapowiada kłopoty z wodą: pękanie rur, zalanie mieszkania, powódź, tonięcie.)

Piątka Pucharów oznacza przewrażliwienie (czy też nadwrażliwość), histerię; lękamy się, ale nie do końca wiadomo, czy niebezpieczeństwo jest realne, czy też to tylko nasze wewnętrzne stany lękowe. Ale również ta karta znaczy, że każdy nasz krok może być fałszywy - i ostatni.

Piątka Pucharów zwraca także uwagę, że potężny jest w nas pęd do autodestrukcji: że coś w nas chce własnej klęski, że sami sobie źle życzymy - gnani jakąś wewnętrzną psychiczną siłą, sami sobie wymierzamy karę!

Jak wszystkie karty z serii Pucharów, również Piątka mówi o tym, że silne są nasze emocjonalne związki z ludźmi. Czy znacie stan paniki, kiedy ludzie w pewnej grupie nawzajem zarażają się swoim niepokojem? To też jest stan Piątki Pucharów. Albo kiedy kochankowie nawzajem dręczą siebie swoimi niezaspokojonymi uczuciami? To także przedstawia ta karta.

Można zapytać, czy Piątka Pucharów ma jakieś pozytywne cechy? Ależ tak! Znane jest zjawisko straceńczej odwagi. Często ludzie widząc, że kres jest nieuchronny (kres nie tylko życia, ale także miłości, podróży czy przedsięwzięcia w interesach) - rzucają wszystko na jedną szalę. I może to być właśnie jedynym rozwiązaniem! Owa straceńcza odwaga także jest wpisana w Piątkę Pucharów.


Piątka Pucharów czyli oko w oko ze groźnymi uczuciami

Tarotowe piątki kojarzą się z dojściem do kresu, rozpadem i wielkimi przemianami (zwykle niezbyt przyjemnymi); Puchary zaś to kolor uczuć. Specjalnością więc Piątki Pucharów są uczucia skrajne, trudne do udźwignięcia, często niszczące. Innym znaczeniem tej karty są sytuacje, kiedy takie uczucia się szerzą: a więc stany paniki, kiedy ludzie wzajemnie zarażają się takimi emocjami.

Piątka Pucharów na pierwszym miejscu, jako zasadniczy opis tego, co się dzieje:

Kierują tobą podejrzenia i obawy. Również w twoim otoczeniu znajdują się osoby, które wzbudzają w tobie silne emocje (zwykle negatywne); a także cała sytuacja jest taka, że niewiele wiadomo, a zamiast jasnej informacji pojawiają się alarmujące przeczucia. Być może znalazłeś się w samym oku cyklonu, w miejscu, gdzie krzyżują się sprzeczne interesy i wzburzone emocje różnych ludzi.

Na miejscu drugim, jako ostrzeżenie:

Moc negatywnych uczuć (w tobie lub w twoim otoczeniu) jest tak wielka, że dalej tak być nie może. Sytuacja jest na krawędzi wybuchu. (Choćby to była burza w szklance wody...) Ludzie żywią do siebie wrogość i zawiść. Często w takiej sytuacji, jako magiczny ekwiwalent psychicznych napięć, pękają rury, woda (albo nieczystości) zalewa mieszkania; mają miejsce powodzie i oberwania chmury.

Na miejscu trzecim, jako wytyczna działania:

Postępuj tak, jak nakazują ci uczucia i odczucia. Jeżeli do kogoś czujesz nienawiść, to znaczy, że ów zasłużył na sprawiedliwą karę! Bądź mścicielem - albo równie energicznie uciekaj z zagrożonego miejsca. (W każdym razem coś zrobić musisz.)

Na miejscu czwartym, jako wskaźnik przeszłości, która na nas ma wpływ:

Jesteś pod wpływem jakichś dawno nagromadzonych negatywnych i niszczących uczuć: poczucia krzywdy i pragnienia zemsty. (Bardzo prawdopodobne, że to nie dociera do twojej świadomości, lub jest maskowane jakimiś pięknymi deklaracjami.)

Na miejscu piątym, jako obraz kogoś, z kim jesteś związany:

Twoim partnerem jest człowiek, który nadmiernie emocjonalnie reaguje; który kieruje się uprzedzeniami, mściwością; który może stracić głowę i popaść w panikę. Karta w tej pozycji może też oznaczać, że jesteś przedmiotem czyichś pragnień i pożądań.

Na miejscu szóstym, jako nadciągająca bliska przyszłość:

Emocje narastają do poziomu, w którym musi coś puścić albo wybuchnąć. Zainteresowane osoby albo uciekną od siebie, albo pokażą swoje prawdziwe twarze.

Na miejscu siódmym, jako niespodzianki losu:

Bieg spraw zostanie zmieniony (pokrzyżowany?) przez to, że ujawnią się czyjeś uczucia, dotąd nie brane pod uwagę.

Na miejscu ósmym, jako rzeczy oczywiste, które chętnie pomijamy w swoich rachunkach:

Należy się liczyć z czyjąś zazdrością, pomieszaniem, skłonnością do paniki - że komuś puszczą nerwy.

Na miejscu dziewiątym, jako wskazówki do mistrzowskiego rozwoju:

To będzie dobra lekcja radzenia sobie w warunkach emocjonalnego napięcia.

Na miejscu dziesiątym, czyli jaki będzie z tego pożytek dla innych:

Ochronisz innych przed skutkami czyichś złych uczuć. Będziesz motywowany do walki o wspólne dobro.

Na miejscu jedenastym, czyli to, co się nie uda, nie dojdzie do skutku:

Strony konfliktu rozejdą się, z sercami wciąż pełnymi żalu.

Na miejscu dwunastym, jako podsumowanie i wskazówka, jak patrzeć na cały rozkład kart:

Zapewne ukrytym motorem całej sprawy jest czyjaś zła wola, złość, albo psychiczna słabość i chęć ucieczki.

Na miejscu trzynastym, czyli to, co będzie odległym skutkiem:

Pozostanie ładunek złych uczuć, które jeszcze odezwą się w przyszłości.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)