13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Szóstka Pucharów
czyli bezwarunkowa akceptacja

Kategoria: Tarot
puch_6.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Szóstka jest księżycową liczbą: kojarzy się z cyklami przyrody, rozkwitaniem i rozmnażaniem, wilgocią, zielenią, ciepłem i macierzyństwem. Małe arkana z serii Pucharów rozważają temat miłości i życia uczuciowego. Widzimy więc, że Szóstka i Puchary to symbole, które się wzmacniają. Dlatego Szóstka Pucharów jest kartą miłości, ale miłości szczególnej: miłości wszechogarniającej i bezwarunkowej, takiej, która nie stawia wymagań.

Można ten rodzaj miłości nazwać miłością macierzyńską; gdyż jest to takie uczucie, jakim matka darzy swoje dziecko: kocha je tylko dlatego, że ono JEST, nie ocenia go i nie próbuje go zmieniać ani udoskonalać.

Szóstkę Pucharów jako odpowiedź można często rozumieć w ten sposób, że oto ktoś znalazł się w miejscu, gdzie - jak mówi przysłowie - jest mu dobrze, jest ciepło, może się rozmnażać. Karta ta mówi bowiem o zaspokojeniu elementarnych potrzeb: bezpieczeństwa, akceptacji, uczuciowego ciepła.

Ta karta mówi też o tym, że trafiamy pośród ludzi, wśród których będzie nam dobrze i będziemy mieli z nimi łatwy kontakt; zostaniemy w tym towarzystwie dopieszczeni.

W pytaniach o miłość, Szóstka Pucharów stwierdza, że u boku osoby, o której myślisz, poczujesz się bezpieczny i szczęśliwy niby dziecko w objeciach matki.

Gdy pytamy o sprawy materialne, karta ta zapowiada dobrobyt i zaspokojenie potrzeb (ale trudno z niej wnioskować, skąd wziąć potrzebne pieniądze).

Gdy karta ta mówi o miejscu pracy, możemy się spodziewać tak zwanej ciepłej posadki, gdzie firma będzie za nas płacić ubezpieczenia i pokrywać koszty dojazdu, w zamian niewiele wymagając.

Niestety, Szóstka Pucharów źle wróży przy wszelkich wysiłkach wymagających energii i skuteczności działania; nie są również z nią związane sukcesy intelektualne. Często ta karta ostrzega, że znaleźliśmy się w cieplutkim i miękkim bagienku, z którego trudno będzie się wydostać...


Szóstka Pucharów czyli "tu mi dobrze, tu mi ciepło..."

"...Tu się będę rozmnażać!" Tak działa połączenie księżycowej liczby sześć i naładowanego emocjami koloru Pucharów. Karta ta zapowiada też, że ktoś jest bezwarunkowo akceptowany i kochany uczuciem macierzyńskim i instynktownym. Aleister Crowley nadał jej tytuł Przyjemność.

Szóstka Pucharów jako karta pierwsza w rozkładzie, mówiąca o całości sytuacji:

Sprawy mają się dobrze. Jest wygodnie, jest ciepło, ktoś o ciebie dba i odsuwa od ciebie troski. Jesteś kochany i dopieszczony. Pod pewnym względem pełnia szczęścia, ale karta ta bardziej odpowiada wypoczynkowi niż sytuacji, w której trzeba działać.

Jako karta druga z kolei, ostrzegająca przed złem:

Ugrzęzłeś w ciepłym i mięciutkim bagienku. Być może jesteś zadowolony, ale tracisz wolność, swobodę działania, możność wyboru oraz precyzję myślenia. Dajesz się upupić i zagłaskać. Karta ta w tym miejscu najczęściej ostrzega przed zależnością od rodziców, współmałżonka, opiekuńczych instytucji państwa.

Jako karta nr trzy, czyli sposób działania:

Rób to, czego od ciebie wymagają inni albo wymaga szczególna sytuacja, w której się znalazłeś. Nic na siłę. Maksimum dyplomacji, ugody, kadzenia komuś i pochlebiania. Zadbaj o to, aby mieć protektorów i sponsorów.

Na pozycji czwartej, czyli skutki przeszłości:

Ciąży na tobie to, ze dotąd ci pomagano i nie byłeś samodzielny. Może jesteś rozpieszczonym dzieckiem?

Na pozycji piątej, jako karta partnerów:

Jesteś otoczony ludźmi, którzy cię kochają (albo przynajmniej darzą sympatią) i są gotowi wiele dla ciebie zrobić, wyręczyć cię i wspomóc. (I mogą nawet nie pytać cię o zdanie...)

Jako karta szósta - cel, wynik do którego zmierzasz:

Wszystko zmierza do tego, ze twoje potrzeby i życzenia zostana zaspokojone. Zyskasz bezpieczeństwo, wygodę, czyjeś uczucie, być może dostatek... Szczególnie w życiu uczuciowym pisana jest ci satysfakcja.

Karta siódma, nieoczekiwane zmiany i niespodzianki:

Nieoczekiwanie wpadniesz w objęcia kogoś, kto będzie żywił do ciebie iście macierzyńskie uczucia.

Ósma; ograniczenia, których nie widzisz:

Skoro jest ci dobrze i czujesz się dopieszczony, jakże wyruszysz na te wyprawę?

Dziewiąta; mistrzostwo w pewnej dziedzinie:

Masz szansę stworzyć oazę autentycznego szczęścia.

Dziesiąta; pożytki dla innych:

Masz szansę stworzyć oazę szczęścia dla innych.

Jedenasta; sprawy nieudane i nie dokończone:

Beznadziejnie ugrzęzłeś w ciepłym i smrodliwym bagienku.

Dwunasta; ocena całego rozkładu:

Emocjonalne potrzeby domagają się zaspokojenia.

Trzynasta; co będzie w następnym cyklu rozwoju:

Jeszcze czeka cię kiedyś pełnia szczęścia, ciepła i dopieszczenia; ale to nie teraz.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)