13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Siedem Pucharów
czyli uczucia platoniczne i miłość nie z tego świata

Kategoria: Tarot
puch_7.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Siódmą kartę w kolorze Pucharów Aleister Crowley, książę magów i wielki znawca tarota, zatytułował Wystąpienie z Brzegów. Jako że Puchary są poświęcone życiu uczuciowemu, znaczy to, że uczucia występują z brzegów, wykraczają poza swoją miarę - również poza ziemską miarę. Siódemka Pucharów oznacza uczucia wyrafinowane i platoniczne, miłość nieziemską, silniejszą niż śmierć; oznacza ten rodzaj miłości, kiedy uczucie to bardziej przypomina adorację istot boskich niż namiętność, jaką wzbudza w sobie dwoje ludzi. Kiedy miłość rozsadza swoje przyrodzone ramy, występuje z brzegów i staje się uczuciem na miarę kosmiczną - lub szaleńczą - wtedy w rozkładzie kart tarota pojawia się Siódemka Pucharów.

Oczywiście, my zwykli śmiertelnicy rzadko przezywamy takie uczuciowe powodzie. Ale jeżeli wśród kart pojawia się Siódemka Pucharów, możemy zawsze wnioskować, że chodzi o takie uczucie, któremu raczej nie jest dane ziemskie spełnienie, i które prędzej zaowocuje... tomikiem wierszy, niż gromadką tłustych dzieci.

W talii Waite'a na karcie tej wyobrażono magika, który z siedmiu pucharów wyczarowuje rozmaite symboliczne przedmioty; jest wśród nich laurowy wieniec, są klejnoty, ale także jest jadowita żmija.

W talii Sheridana jest inna scena, choć równie magiczna: widzimy tam młodzieńca, który mając u swych stóp sześć pucharów, wpatruje się w siódmy, widoczny daleko, za wodą, a więc niedostępny - przedmiot marzeń tylko, ideał, niby Święty Graal.

Siódemka Pucharów mówi o uczuciu, które ma szczególną właściwość: inspirowania do twórczości. Jest to karta tych wszystkich poetów, muzyków, malarzy, którzy zapatrzeni w idealne istoty, które darzyli swym uwielbieniem, wyczarowywali natchnione dzieła sztuki. To karta romantyków i mistyków.

Karta ta również często znaczy, że jakieś realne zjawiska życiowe idealizujemy i swoje fantazje mylimy z rzeczywistością. Może więc być ostrzeżeniem - może napominać nas, abyśmy trzeźwiejszym okiem patrzyli na świat. Oczywiście, ta karta nie sprzyja robieniu pieniędzy.

Zdarza się, że Siódemka Pucharów zapowiada chorobę - ale chorobę specjalną; taką mianowicie, którą los zsyła jednostkom nadmiernie przywiązanym do codziennych materialnych zabiegów, po to, aby wypuścić z nich trochę pary, bo dopiero osłabnięcie organizmu zdoła je skłoni do namysłu i medytacji.


Siódemka Pucharów czyli uczucie nieziemskie

Siódemka Pucharów oznacza uczucia wyrafinowane i platoniczne, miłość nieziemską; oznacza ten rodzaj miłości, który bardziej przypomina adorację istot boskich aniżeli namiętność, jaką wzbudza w sobie dwoje ludzi. Kiedy miłość rozsadza swoje przyrodzone ramy, występuje z brzegów i staje się uczuciem na miarę kosmiczną lub szaleńczą, wtedy w rozkładzie kart pojawia się Siódemka Pucharów. Jest to karta romantyków i mistyków; karta uczuć, które inspirowały powstanie wielkich dzieł sztuki.

Siódemka Pucharów jako karta pierwsza w rozkładzie i główna co do znaczenia:

Jesteś pod wpływem uczucia (zwykle miłości), które domaga się od ciebie wewnętrznej przemiany, zburzenia istniejących planów i stworzenia nowych, domaga się prawdy i poświęcenia. Karta ta może również oznaczać silne uczucia natury religijnej; albo - ogólniej - że straciłeś głowę na punkcie czegokolwiek.

Jako karta druga z kolei, ostrzegająca:

Straciłeś głowę! Dajesz się kierować ślepej namiętności. Zamiast świata rzeczywistego widzisz własne fantazje, zwykle przesadnie optymistyczne - choć czasem odwrotnie, czarne i katastroficzne.

Jako karta trzecia z kolei, zawierająca wskazówki do działania:

Trudno jest działać rozsądnie, kiedy jest się pod wpływem tej karty! Najlepsza decyzją może być rzut monetą albo pójście za pierwszym impulsem i głosem serca. Na pewno zrobienie czegokolwiek jest lepsze niż wahanie się bez końca (co się zwykle dzieje, kiedy rządzi ta karta).

Jako karta czwarta, wskazująca wpływy z przeszłości, zwykle złe:

Masz nawyk gonienia za ideałami, kiedy tymczasem konieczny jest rozsądek i liczenie się z obiektywna rzeczywistością. (7 Pucharów w tej pozycji jest ostrzeżeniem dla piękno- i lekkoduchów.)

Jako karta piąta, mówiąca o naszych partnerach:

...Zwykle oznacza stan zakochania się w osobie, która ci towarzyszy, albo podobnej fascynacji. Uczucie do tej osoby (lub osób) może cię zaślepiać i zwodzić z prawidłowej drogi.

Jako karta szósta, mówiąca o zbliżającej się przyszłości:

Nadchodzi zwrotny moment w twoim życiu uczuciowym. (Czy będzie mieć skutki dobroczynne, czy niszczące, powiedzą inne karty rozkładu.)

Jako karta siódma, wskazująca na niespodziewane zwroty akcji:

Wisi w powietrzu jakieś przemożne uczucie. Jeżeli dojdzie do skutku, wszystkie twoje plany zostaną wywrócone.

Jako karta ósma, mówiąca o sprawach, które są i pozostaną niezmienne, nawet gdybyś chciał inaczej:

Nie zmienisz swoich pasji, swoich ideałów, swojego uczuciowego przywiązania do pewnych planów i wizji świata.

Jako karta dziewiąta, mówiąca o tym, co może zostać udoskonalone, wypracowane i rozwinięte:

7 Pucharów w tej pozycji wskazuje na natchnienie, takie, jakie przychodzi do artystów. Temu natchnieniu, wyższej inspiracji, możesz zaufać.

Jako karta dziesiąta, mówiąca o tym, jaki z tego pożytek wyniknie dla innych ludzi, dla ogółu, dla społeczeństwa:

Wielu osobom (społeczeństwu) przybędzie nowy powód do fascynacji i pasjonowania się czymś.

Jako karta jedenasta, mówiąca o tym, co skazane jest na nieudanie, na niedorozwój:

Twoje uczucia nie znajdą właściwego wyrazu.

Jako karta dwunasta, w której zawarte są dodatkowe wskazówki, jak rozumieć cały rozkład:

Zastanów się, o jakiej uczuciowej pasji, o jakim niezwykłym uczuciu mówi ten rozkład kart.

Jako karta trzynasta, mówiąca o tym, co będzie treścią dalekiej przyszłości - następnego, lecz odległego życiowego cyklu:

W dalekiej przyszłości (nie teraz!) czeka cię inspirująca miłość lub podobne porywające uczucie.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)