13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

As Pucharów
Uczuciowe zestrojenie ze światem czyli pierwotna moc żywiołu Wody

Kategoria: Tarot
puch_as.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Aby rozumieć, czym są tarotowe asy, trzeba wiedzieć czym są kolory w tarocie (kolory, czyli Kije, Puchary, Miecze i Monety). A cztery tarotowe kolory są właściwie tym samym, co cztery żywioły w astrologii i w starożytnej filozofii przyrody.

Dawni ludzie, kiedy zaczęli świadomym okiem rozglądać się po świecie, zauważyli cztery rodzaje zjawisk i rzeczy wokół siebie. Rzeczy każdego rodzaju wymagały innego stosunku do siebie. Były więc twarde przedmioty, jak kamienie, drewno i kości zwierząt, które można było chwytać do rak i uderzać nimi, i była twarda jak one i pewna powierzchnia ziemi pod nogami. Te rzeczy stały się pierwowzorem żywiołu Ziemi, który obejmuje wszystko to w świecie, co twarde, sztywne i stabilne, co daje się ująć i pochwycić. Żywiołowi Ziemi odpowiada w umyśle ludzka zdolność do skupiania się na tym, co stałe i konkretne. A w tarocie do pracy z żywiołem Ziemi służą karty z koloru Monet.

Dawni ludzie znajdywali w swoim otoczeniu także substancję zupełnie odmienną od Ziemi, która schwytać się nie dawała, która nie miała stałego kształtu, a przeciwnie, przelewała się i płynęła, i wypełniała naczynia. Ta substancja - Woda - była konieczna dla życia, sama gasiła pragnienie, a w jej głębi rodziły się pożywne ryby i raki. Pierwotny człowiek zauważył też, że w sobie samym ma wiele podobnych substancji: płynną krew, łzy, płyn w pęcherzach po oparzeniu, ślinę i spermę. Zauważył też, że kiedy ludzie się spotykają - w przyjaznych, wrogich czy też miłosnych zamiarach, to płyną im łzy z żalu lub szczęścia, upuszczają sobie krew z zadanych w gniewie ran, albo wymieniają się nasieniem kiedy łączy ich miłosny uścisk. Żywioł wody nieodwołalnie skojarzył się z emocjami i życiem uczuciowym. Ślady tego pozostały w języku: gdy mówimy o uczuciach, język sam podpowiada nam słowa, które zwykle opisują wodę: zalewają nas fale emocji, czy też pogrążamy się w smutku.

Dawni ludzie postrzegali też żywioł powietrza, który kojarzył im się z myślą i przestrzenią, oraz żywioł Ognia, który najbardziej przypominał im ich samych: czyli jednostki obdarzone wola i energią. Ale o tym była już mowa (lub będzie) przy pozostałych Asach.

As Pucharów jest podstawową kartą przedstawiającą żywioł Wody i to co odpowiada temu żywiołowi w naszym życiu - czyli sferę uczuć. Jeżeli pojawia się w rozkładzie kart wraz z innymi kartami z kolor Pucharów, jest dla nich silnym wzmocnieniem, poparciem. Sama ta karta oznacza wszystkie te dary czy też zdolności, które wiążą się symbolicznie z żywiołem Wody. A więc As Pucharów oznacza wrażliwość na emocjonalne podniety, oznacza potrzebę kochania i bycia kochanym, potrzebę obdarzania miłością.

W rozkładzie kart będącym odpowiedzią na pytanie, As Pucharów kieruje naszą uwagę ku uczuciom: jest znakiem, że w danej sprawie właśnie uczucia, emocje, namiętności są ważne, a nie sprawy ściśle materialne (od tego są Monety), nie intelektualna wiedza i ciekawość (to domena Mieczy); ani też czyjaś wola i dążenie do celu (bo wtedy w rozkładzie pojawiłyby się Kije).

Z drugiej strony, jak wszystkie Asy, As Pucharów jest najmniej konkretną kartą w swoim kolorze-żywiole, i często jest sygnałem, że dana sprawa znajduje się teraz u swoich źródeł, u samego początku; ledwie się wyłania. Tak więc w pytania o miłość czy związki międzyludzkie w ogólności, As Pucharów znaczy, że pewien związek ledwie się rysuje - że istnieje raczej jako możliwości, niż fakt, który rzeczywiście zaistniał. Ale zarazem karta ta znaczy, że przed tym związkiem stoi wielka przyszłość - o ile zajdą inne sprzyjające wydarzenia. Podobnie jest z rozwojem innych uczuć, na które wskazuje ta karta.


As Pucharów czyli potrzeba miłości

Pośród kart z serii Pucharów, As ma znaczenia najmniej konkretne: mówi nie tyle o określonych wydarzeniach, co o pewnej możliwości. Oznacza więc nie tyle miłość, co możliwość miłości - albo potrzebę miłości. A jeśli już mówi o uczuciu jednej osoby do drugiej, to jest to uczucie, które ledwo się wykluwa - które jest u samiutkiego swojego początku.

As Pucharów jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

Jesteś naładowany/a potrzebą miłości. Wszystko ci się z tym kojarzy. Czekasz na kogoś, kto zająłby wolne miejsce w twoim sercu. Do kina chodzisz tylko na miłosne historie, a o ludzkich sprawach słuchasz wyłącznie pod tym kątem, jakie uczucie łączy kogo z kim. Następne karty rozkładu powiedzą cos więcej o twoim stanie ducha i momencie w życiu.

As Pucharów jako karta druga, ostrzegająca: Jesteś jak ten kot (lub zając) w marcu. Tylko te rzeczy ci w głowie. Dla jakichś osobistych skłonności lub antypatii jesteś gotowy/a zaniedbywać obowiązki, a kierując się dziwnymi uczuciowymi względami, przestajesz logicznie myśleć.

Jako karta trzecia - co robić:

Pójdź za głosem serca i dopomóż temu uczuciu, które się w tobie ledwo pojawiło, rozwinąć się i ujawnić. (Lub w ogóle jest to rada, aby kierować się intuicją.)

Jako karta czwarta - kłopotliwy bagaż przeszłości:

Jest w tobie ogromny, niespełniony potencjał miłości - i to jest cos, co przeszkadza ci w codziennym życiu.

Jako karta piąta - twoim partnerzy:

Bardzo możliwe, że z kimś, kogo uważasz zaledwie za wspólnika lub kolegę z pracy, w istocie łączy cię uczucie, które ledwo kiełkuje i które może nawet nie jesteś swiadom/a.

Jako karta szósta - zbliżająca się przyszłość:

Bardzo pomyślna wróżba dla miłości, szczególnie jeśli wśród wcześniejszych kart wystąpiły karty z serii Pucharów. Karta ta też zapowiada, że rożne sprawy nie związane z twoim życiem uczuciowym zejdą na drugi plan, a właśnie uczucia (z miłością na czele) stana się tym, co najważniejsze.

Jako karta siódma - niespodzianki:

Nieoczekiwane dadzą o sobie znać twoje potrzeby uczuciowe.

Karta ósma - to, co niezmienne:

Niezmiennie ważne w twoim życiu będą sprawy uczuciowe.

Karta dziewiąta - mistrzostwo, głęboki rozwój:

Twórczo spożytkujesz swoją potrzebę obdarzania innych miłością.

Karta dziesiąta - pożytek dla innych:

Twoje uczucie już od samych swoich początków stanie się dla innych inspiracją i podniesie ich na duchu.

Karta jedenasta - to co się rozwieje i nie uda:

Twoje uczucie nie oderwie się od samych swoich początków - pozostanie w sferze niejasnych marzeń.

Karta dwunasta - dodatkowe wskazówki do czytania rozkładu kart:

Znaczenie większą role (niżby wskazywały pozostałe karty) w życiu klienta odgrywają uczucia, a miłość szczególnie.

Karta trzynasta - następny cykl życia:

Kiedyś w przyszłości ujawni się i rozwinie twoja zdolność kochania. Ale to nie teraz i nieprędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)