13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Rycerz Mieczy
czyli potęga słowa i pomysłu

Kategoria: Tarot
rycmiecz.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Rycerz Mieczy nie jest aż tak straszliwą figurą, jak to zapowiada tytuł tej karty. Rycerze, tak jak wszystkie karty-figury tarota, służą do wskazywania konkretnych osób, zaangażowanych w sprawy, o które pytamy karty. Rycerz Mieczy, jak reprezentant intelektualnego i ruchliwego żywiołu Powietrza, jest przede wszystkim nosicielem pomysłów i idei, i to tych najbardziej rewolucyjnych, takich, które zmieniają dotychczasowy bieg rzeczy. Oczywiście w swoim negatywnym wydaniu, Rycerz Mieczy bywa siewcą niepokoju i zamętu; przynosi pomysły, które tylko przewracają ludziom w głowach.

Tu narzuca mi się pewna przestroga: proszę nie wyobrażać sobie, że wszystkich naszych znajomych rozpoznamy jako różne karty-figury; ze oto np. Władek jest Rycerz Kijów, Henio - Rycerz Mieczy, a Małgosia, dajmy na to, Walet Monet, i od tej pory, kiedy któraś karta wypadnie w rozkładzie, będziemy wiedzieć, że chodzi o Małgosię, Henia, Władka. Tak nie jest! Karty tarota to nie znaki zodiaku, i w jednej sytuacji ta samo osoba może wystąpić jako dziarski Rycerz Kijów, a w innej jako łagodny (tak!) Król Mieczy.

Według Aleistera Crowleya Rycerz Mieczy jest aktywną (ognistą) stroną żywiołu powietrza i kojarzy się z wichurą i burzą. Aby przywołać i wyobrazić sobie jego energię, ów wielki mag radzi zwizualizować następującą postać: Jest to wojownik mający na szczycie hełmu rozpostarte skrzydła. Na oszalałym rumaku przemierza przestrzeń nieba. W jednej ręce trzyma miecz, w drugiej sztylet. Jest Duchem Burzy i reprezentuje ideę ataku.

W praktycznym zastosowaniu karta ta wskazuje jednak przede wszystkim na ludzi, którzy w danej sytuacji są autorami pomysłów i koncepcji. Są to ci, którzy wymyślają to, co ma się stać. Ludzie, którzy są źródłem idei. Zwykle są bardziej inteligentni od innych, w ich głowach stale się gotuje, kipią nowymi pomysłami, które nie zawsze są zrozumiałe dla otoczenia. Natomiast nie jest ich mocną strona ani planowanie, ani przekuwanie idei w materialna, pospolitą, rzeczywistość - gdyż od tej funkcji będą inne karty, głownie Rycerz i Król Monet.

Rycerz Mieczy oznacza także wędrowców i podróżników. Oznacza ludzi, którzy stale zaczynają coś od nowa, ale rzadziej już oglądają wyniki swoich działań. Oznacza poszukiwaczy nowości. Oznacza też tych, którzy łatwo pokonują przeciwników w słownych potyczkach, w dyskusjach i w sporach prawnych.

Dobrze będzie skorzystać z usług adwokata, którego karty tarota określiły właśnie jako Rycerza Miecza; podobnie warto głosować na polityków, kryjących się pod tą kartą; gdyż tacy będą skuteczni. Ale z drugiej strony kontakty z każdą osobą wyglądającą na Rycerza Mieczy mogą narazić na stres, gdyż ludzie tacy mają zazwyczaj niewyparzone gęby, mówią to co myślą, od gładkiej dyplomacji wola szokowanie rozmówców; i zwykle nie wiadomo, czy ktoś taki kpi czy o drogę pyta.


Rycerz Mieczy

Miecze to karty żywiołu powietrza, a Rycerz to osoba, która pojawia się jako ktoś, kto aktywnie działa. W swojej pozytywnej postaci Rycerz Mieczy to ktoś, kto przynosi rewelacyjne wiadomości i rewolucyjne pomysły, kto burzy atmosferę zastoju i samozadowolenia; bodźcuje do rozwoju. W swojej postaci negatywnej Rycerz Mieczy wnosi zamęt, a jego przejście jest jak huragan, po którym nic nie jest pewne, nic nie jest na swoim miejscu.

Rycerz Mieczy na pierwszym miejscu, jako główna karta rozkładu:

Nadchodzące wydarzenia będą zdominowane przez osobę jakiegoś pędziwiatra i duchowego rewolucjonisty. Możliwe, że to ty nim jesteś.

Rycerz Mieczy jako karta nr dwa, ostrzegająca:

Strzeż się człowieka, który idzie, aby zburzyć twój spokój i porządek. Nie ryzykuj związków z kimś, kto sieje zamęt. Zastanów się, czy ty sam nie jesteś takim siewcą zamętu.

Jako karta nr trzy, wskazówka do działania:

Masz szanse pójść do przodu jak burza. Korzystaj z wszelkich, najdziwniejszych nawet źródeł informacji i z najbardziej zwariowanych pomysłów. Bądź spontaniczny aż do bólu. Być może znasz kogoś o takich cechach (jak Rycerz Mieczy), z którego mógłbyś brać przykład.

Jako karta nr cztery, własne ograniczenia:

Boisz się własnej odwagi, własnej spontaniczności. Boisz się, że to się obróci w zło, tak jak już kiedyś zapewne się zdarzyło.

Jako karta nr pięć, twoi partnerzy:

Blisko ciebie jest ktoś o naturze i manierach Rycerza Mieczy, a więc zarazem rewolucjonisty, burzyciela, jak i człowieka niezmiernie twórczego w swoich pomysłach. Może być on zarówno pomocą, jak i przeszkodą.

Jako karta nr sześć, nadciągająca przyszłość:

Przyszłość zostanie zdominowana przez osobę pewnego mąciciela-rewolucjonisty-szalonego wynalazcy. Być może ty sam nim jesteś.

Jako karta siódma, niespodzianki w przyszłości...

...będą skutkiem nieoczekiwanego spotkania pewnego szalonego duchowego rewolucjonisty; kogoś, kto zaburzy dotychczasowy prządek wokół ciebie.

Karta ósma, to co się na pewno nie zmieni...

...to twoje związki z kimś o osobowości Rycerza Mieczy. Może chcesz się od kogoś takiego uwolnić, ale to się nie uda łatwo.

Karta dziewiąta, to w czym osiągniesz biegłość:

Zbliża się dobry czas do nauki i twórczości intelektualnej; i masz szansę naśladować jakichś szalonych i rewolucyjnych twórców i artystów.

Karta dziesiąta, pożytek dla innych:

Ktoś o osobowości Rycerza Mieczy skorzysta na tym, co ty zrobisz.

Jedenasta, to co się rozproszy i nie uda...

... to wszystkie akcje, przedsięwzięcia z udziałem opisanych wyżej rycerzy mieczy.

Dwunasta, dodatkowe wskazówki:

Przyjrzyj się całemu rozkładowi, czy gdzieś nie dostrzegasz wpływów, sprawek i knowań pewnego rycerza kijów?

Trzynasta, ciąg dalszy w dalszej przyszłości:

Jeszcze zasłyniesz jako autor rewolucyjnych pomysłów i szalonych przedsięwzięć, ale to jeszcze nie przyjdzie szybko, więc na razie masz w życiu spokój.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)