13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

I. Magik (Mag)

Kategoria: Tarot
wa01.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Małe arkana (karty numerowane) mówią o sytuacjach i nastrojach, jakie panują w życiu codziennym. Wielkie arkana, czyli atutowe karty taroka - te które od początku były rysowane jako symboliczne obrazy - niosą sens głębszy. Są w nich przedstawione głębokie siły naszej psychiki - nasi "wewnętrzni bogowie". Jeżeli karty te ukazują się we wróżbie, znaczy to, że dana sprawa jest szczególnie ważna i stoimy przed przełomowym wydarzeniem w życiu.

Karta numer JEDEN nosi tytuł Mag. Tak się przyjęło nazywać ją po polsku - może zbyt górnolotnie. W swojej ojczyźnie - Włoszech i Francji - Mag nazywa się raczej "Magikiem" lub "Sztukmistrzem". Podobno zwano go też "Szewcem", jako że na stoliku przed nim leżą przybory, które do złudzenia przypominają narzędzia do szycia butów. Magami nazywano kapłanów perskiego boga Ahuramazdy. Tarokowy Mag kapłanem nie jest i z rysunku wcale nie wynika, by służył bogom. Raczej rzeczywiście przypomina rzemieślnika przy warsztacie.

Ta skromna figura naładowana jest jednak wielką mocą. Pod postacią magika (lub szewca) wyobrażony jest Człowiek-Który-Stwarza-Świat. Oczywiście nie świat cały, ale jakiś jego ważny ułamek. Mag to twórca, uchwycony w chwili, kiedy przystępuje do swego Wielkiego Dzieła. Widzimy go od frontu (inaczej niż Głupca) - ukazuje nam całą twarz, niczego nie ukrywa. Nie ma brody, kaptura ni innej zasłony. Obiema nogami stoi pewnie na ziemi. Jest dokładnie tam, gdzie być powinien, w swoim własnym Miejscu Mocy. W starym taroku marsylskim Mag lewą rękę wznosi ku górze i trzyma w niej pręt. Prawą rękę kieruje ku dołowi i trzyma w niej pierścień. W tym obrazie rozpoznajemy dwa podstawowe składniki świata, które Chińczycy nazwali Jang i In: siłę męską i żeńską, moc Słońca i Księżyca; to, co widoczne, i to, co ukryte; aktywność i dostosowanie się. Mag ma władzę nad tymi elementami i dzięki temu ma moc stwarzania świata. Gdy we wróżbie wypada ta karta, wiemy, że wzorem Maga posiedliśmy umiejętność kształtowania świata wedle własnej woli.

Jeżeli stoisz przed ważnym zadaniem; gdy chcesz właśnie coś rozpocząć, i nie wiesz, czy dasz radę, karta Mag rozprasza twoje obawy. Płynie z niej przekaz: idź naprzód. Wszystko się uda. Jest w tobie więcej sił, odwagi, mocy, niż się spodziewasz. Mag to karta ludzi, którzy w świecie mają coś zmienić - i to tak, jak sami chcą.


Mag, czyli wielkie nagromadzenie twórczej siły

Mag jest kartą szczególną: należy do tak zwanych "wielkich arkanów" czyli Wielkich Tajemnych Symboli Taroka, i wśród tych kart ma numer JEDEN. Ta karta oznacza wielką moc, i sama jest naładowana wielką mocą. Przypomnę tylko (rok temu pisałem o tym bardziej szczegółowo) że ów Magik, który występuje na starym rysunku Taroka Marsylskiego, przy pomocy swoich dziwacznych narzędzi, zabiera się do stwarzania świata! Powtarzamy jego czyny, kiedy sami przystępujemy do budowy domu, organizowania firmy lub choćby pisania własnego, oryginalnego wypracowania. Oto co znaczy tak karta w kolejnych pozycjach:

Mag jako karta nr jeden (podstawowa)

Jesteś naładowany twórcza mocą, twórczymi zdolnościami. To dobry moment, aby wziąć się za coś, co wymaga inicjatywy, pokierowania innymi, wprowadzenia własnych pomysłów w życie. Dobra karta przy wszelkich przedsięwzięciach przy których jest się twórcą jakiegoś fragmentu świata. Kiedy ta karta wychodzi jako pierwsza, często wróżbita nie ma już wątpliwości i nie musi wykładać następnych kart!

Jako karta nr dwa (ostrzegająca)

Spokojnie! Bez przesady! Nie porywaj się z motyką na słońce. W twoim przypadku nadmierny entuzjazm sprowadzi cię na manowce. (Szczególnie gdy wśród następnych kart widać Głupca, Diabła, Księżyc, Ósemkę Pucharów.)

Nr trzy (karta działania)

Właściwy moment, aby wziąć się do dzieła, i działać we własnym imieniu, a nie jako czyjś pomocnik i zastępca. Jedno z najmocniejszych wskazań, aby samodzielnie poprowadzić pewną akcję.

Nr cztery (wpływy przeszłości)

Nie naśladuj samego siebie. Dobrze się zastanów, czy uda ci się powtórzyć swoje dawne sukcesy. A może tym razem powtórzysz własne porażki?

Nr pięć (partnerzy)

Masz za partnera silną osobowość. Inne karty (trzecia, szósta, dziesiąta) powiedzą, czy masz tej osobie zaufać i pójść za nią, czy raczej zostaniesz przez nią "wzięty siłą".

Nr sześć (wynik)

To co się teraz dzieje, przyniesie ci poczucie wiary we własne siły, a twoje osobiste pomysły dojrzeją do tego, abyś je wkrótce wcielił w życie. Mag w tej pozycji może wskazywać na samodzielne i twórcze stanowisko w niedalekiej przyszłości.

Nr siedem (to, czego się nie spodziewasz, "ingerencja bogów")

W twoim otoczeniu pojawią się pewne siły zewnętrzne (konkretni ludzie - lub tzw. zbiegi okoliczności), które mocno zmienią twoją rzeczywistość. Zbierają się energie, które mają nad tobą przewagę.

Nr osiem (coś oczywistego, co trzeba wziąć pod uwagę)

Karta Mag w tym miejscu jest ostrym alarmem! Mówi bowiem, ze blisko ciebie dzieją się arcyważne dla ciebie sprawy, których ty nie widzisz.

Nr dziewięć (karta osiągnięć)

Masz wielkie szanse osiągnąć mistrzostwo w dziedzinie, która jest twoją życiową pasją.

Nr dziesięć (co będą mieli z tego inni)

To, co stworzysz, będzie trwałe i inni podejmą twoje dzieło.

Nr jedenaście (sprawy niedokonane)

Twoje twórcze siły rozpraszają się we mgle...

Nr dwanaście (ogólny rzut oka na sprawę)

Mag w tej pozycji podkreśla wagę wszystkich wcześniejszych kart, mówiących o tworzeniu i zaczynaniu od początku.

Nr trzynaście (przyszłe zwroty i przemiany)

"Jeszcze nie w tym wcieleniu..."

Uwaga! Pamiętajmy o tym, że Mag jest jedną z najpotężniejszych kart i przemawia z całą siła nawet z dalekich pozycji rozkładu. Jeżeli wypadnie na pozycji (na przykład) Ósmej, będzie to znaczyło, że właśnie sprawy ósmej pozycji ("to co dla życia niezbędne jak powietrze i jak powietrze niewidoczne") są w tej odpowiedzi najważniejsze.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)