13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

II. Papieżyca
inaczej: Papessa

Kategoria: Tarot
wa02.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Wśród Wielkich Arkanów taroka, po kartach Głupiec (nr zero), oraz Mag (nr 1), następują cztery karty, układające się w pary. Są to: Cesarz (nr 4) i Cesarzowa (nr 3), oraz Papież (nr 5) i Papieżyca (nr 2), zwana po francusku wdzięczniejszym słowem "La Papesse", i dlatego będziemy ją też nazywać "Papessą".

W średniowieczu powtarzano legendę, jakoby w latach 854-856 na papieskim tronie, jako Jan VIII, zasiadała... młoda kobieta. Owa Papieżyca Joanna, bo tak też ją zwano, ukończyła studia teologiczne w męskim przebraniu; potem, z racji swej ogromnej mądrości, została wybrana papieżem - ale zaszła w ciążę, urodziła dziecko podczas procesji, i umarła przy porodzie.

Żeby wczuć się w to, co ta karta przedstawia, spróbujmy sobie wyobrazić, że oto istnieje potężna i odwieczna religijna organizacja - drugi Kościół - kierowana przez kobietę. Władza duchowa, skupiona w kobiecie. Świętość ucieleśniona w kobiecie... Dziwne, niezwykłe, prawda? Ale przecież owego kościoła, kierowanego przez Papieżycę, naprawdę nie ma i nigdy nie było! I to jest właśnie istotą tej karty. Kościół Papieżycy jest tajemny, a ona sama uosabia tajemną wiedzę.

Papieżyca na karcie przedstawiana jest jako kobieta w błękitnych (zwykle) szatach, siedząca na tronie, ze zwojem lub księgą na kolanach. Często rysuje się ów tron podobny do bramy o dwóch kolumnach, jako że ta karta jest symboliczną Bramą do Wiedzy. W niektórych taliach Papieżyca ma nakrycie głowy takie, jakie nosiła egipska bogini Izyda: kulę z księżycowymi rogami. To przypomina, że Papessa jest w gruncie rzeczy ta samą postacią, co starożytne księżycowe boginie, patronki tajemnych misteriów.

Długo można by jeszcze opowiadać o symbolicznych właściwościach tej karty. Ale co znaczy ona w naszych zwykłych pytaniach, jakie zadajemy kartom taroka?

Otóż wróżebne znaczenie Papieżycy jest potężne, chociaż dyskretne i delikatne.

Przede wszystkim karta ta - inaczej niż Mag - nie każe się śpieszyć ani mówić "ja tak chcę i już". Karta ta jest zachętą, dodaje wiary we własne siły; mówi: "jesteś na dobrej drodze". Ale jednocześnie każe zaufać upływającemu czasowi. Mówi; "Rzeka czasu niesie cię w dobrą stronę. Zaufaj jej." Każe ufać własnej wewnętrznej mądrości. Mówi: "Jeżeli potrzebujesz mistrza i przewodnika, przyjdzie on we właściwym czasie". Zachęca do tego, aby się uczyć, zdobywać wiedzę - ale przede wszystkim pogłębiać mądrość, życiową mądrość.

Są jeszcze inne karty mówiące o wiedzy i mądrości. Mądrość, o której mówi Papieżyca, jest mądrością intuicyjną. Nie da się jej spisać w książkach, ani z książek nauczyć. Dlatego na starych kartach Papessę rysowano z pustą, czystą księgą - aby zaznaczyć, że ona nie posiada owej wiedzy - tylko ona tą tajemną wiedzą jest.

Karta ta mówi, że oto podlegasz potężnemu procesowi psychicznych przemian, który prowadzi cię ku mądrości i doskonałości. Ten prąd przemian idzie z twojej głębi, z podświadomości, i dlatego nie wszystko zależy od twojej woli. Jesteś kierowany przez Mądrość, która jest silniejsza od ciebie. I dlatego nie powinieneś na razie wiedzieć o sobie wszystkiego. Powinieneś zaufać przemianom.


Papieżyca czyli Mądrość i Świętość Ucieleśnione w Kobiecie

Papieżyca to jedna z najpotężniejszych kart w talii taroka. Jest dopełnieniem Maga - gdyż Mag oznacza potęgę świadomych zamiarów i siły woli, zaś Papieżyca jest potęgą nieuświadamianego, instynktownego przeznaczenia. Jest naszą wewnętrzną mądrością.

Papieżyca jako pierwsza karta w rozkładzie: ogólny obraz tego, co się dzieje

Jesteś na dobrej drodze, nawet jeżeli nie jesteś tego świadom. Twoim przedsięwzięciom patronują głębokie siły działające na poziomie przeznaczenia. Zaufaj swojemu przeznaczeniu. Jesteś niesiony przez życie przez potężną fale, która nie uczyni ci krzywdy. (Ta karta jest bardzo sprzyjająca przy wszystkich pytaniach odnośnie wiedzy tajemnej. Może też wskazywać, że za kulisami wydarzeń stoi pewna mądra kobieta.)

Jako druga karta: ostrzeżenia

Grozi ci niewiedza, naiwne przekonanie, że "ktoś" lub "coś" nad tobą czuwa. Ślepo ufasz tradycji, starszym, jakimś autorytetom; i na tym możesz się zawieść. Nie rozumiesz samego siebie, potrzeb własnej duszy i głosu własnego ciała.

Jako karta trzecia: taktyka działania

Nie śpiesz się. "Działaj nie działając". Zdaj się na swoją intuicje, na swój głos wewnętrzny. (Sens ten karty w tym miejscu byłby jasny dla taoistów!)

Jako karta czwarta: wpływ przeszłości

Masz wdrukowane w swoją duszę, wbudowane w swój charakter potężne wzorce działania, z którymi nie ma sensu walczyć; przeciwnie, należy je przyjąć jako własne zasady, własne wyznanie wiary. (Podobnie działa Księżyc w znaku Raka w horoskopie.)

Karta piąta: partnerzy

Choćbyś nie rozumiał ludzi, którzy ci towarzyszą, możesz im zaufać. Ich głos jest głosem twojej duszy. (Papieżyca w tej pozycji może oznaczać potężny i pozytywny wpływ kobiety z otoczenia pytającego.)

Karta szósta: nadchodząca przyszłość

Twoje prawdziwe (choć często ukryte, nie wypowiedziane) życzenia zostaną urzeczywistnione. Pomyślna wróżba.

Siódma: to, czego się nie spodziewasz

Nastąpi nieoczekiwany zwrot w twojej sprawie; tak jakby twoje najtajniejsze oczekiwania i obawy stały się rzeczywistością.

Ósma: rzeczy nazbyt oczywiste

Musisz się liczyć z potęgą własnych nieświadomych wzorców, które realizujesz w życiu. Choćbyś nie wiadomo jak się wysilał, nic nie zrobisz wbrew własnej naturze.

Dziewiąta: osiągnięcia

Jest okazja, abyś poprzez obecne wydarzenia poznał swoje najistotniejsze i najtajniejsze potrzeby i ukryte obszary własnej duszy.

Dziesiąta: obiektywny pożytek (dla innych)

Dasz innym to, co masz w sobie najcenniejszego. (Papieżyca w tym miejscu zapowiada twórczość płynącą z głębi serca.)

Jedenasta: to, co się nie uda

Umyka kolejna szansa poznania samego siebie.

Dwunasta: dodatkowe wskazówki co do przyszłości

Twoje sprawy są na dobrej drodze i w ręku potężniejszych sił (duchowych) niż twoja własna wola i umiejętności.

Trzynasta: przyszłe przemiany

A jednak pozostanie (w tym o co pytasz) pewna niezgłębiona tajemnica...Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)