13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

IV. Cesarz

Kategoria: Tarot
wa04.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Cesarz - "Imperator" w językach romańskich - jest CZWARTĄ kartą spośród Wielkich Arkanów. W starej talii marsylskiej Cesarz - brodaty i długowłosy - siedzi na tronie, z nogą założoną na nogę, zwrócony jest do widza profilem, na głowie ma hełm, na ciele zbroję, w prawej ręce dzierży berło, a u jego tronu stoi - jakby na chwilę odłożona - tarcza z orłem w herbie.

Wszystko to ma swoje głębokie symboliczne znaczenie. Liczba cztery symbolizuje świat materii, Ziemię i jej cztery kierunki, porządek i surowe prawo. Broda jest oznaka powagi i dojrzałego wieku; w długich włosach mieszka magiczna moc, dająca nadludzkie siły w boju oraz dar uzdrawiania chorych i podnoszenia na nogi osłabłych. Długie włosy jako źródło siły nosił biblijny mocarz, Samson, i pierwsi królowie Francji - Merowingowie.

Skrzyżowanie nóg również służy gromadzeniu mocy: jest to magiczny gest ("mudra") dzięki któremu nie ulega ona rozproszeniu. Podobnie skrzyżowane nogi trzyma bohater innej karty - Wisielec.

Cesarza widzimy z profilu, ponieważ patrzy on w daleką przestrzeń, w stronę horyzontu: czujnie obserwuje granice swojej ziemi, wyglądając z daleka wrogów i intruzów, którym biada, gdy powstanie ze swego tronu.

Hełm i zbroja oznacza psychiczna odporność, niewzruszoność, stałość poglądów - która w życiu może jednak niebezpiecznie zbaczać w strone sztywności i zbytniego konserwatyzmu.

Berło i orzeł tworzą logiczna całość: berło przypomina piorun Zeusa; jest też wspomnieniem dębowej maczugi, broni dawnych herosów. Po dębach spływała na ziemię wraz z uderzeniem pioruna moc Zeusa i innych najwyższych patriarchalnych bogów - których ptakiem był właśnie orzeł.

Karta Cesarz wśród rozłożonych kart zapowiada wszystkie te rzeczy: że trzeba nieugięcie strzec swoich poglądów, wiary, domu i dorobku. Że trzeba być niewzruszonym i niepodatnym na pokusy. Że trzeba być gotowym do walki - i przy takim stanie ducha uda się zapewne w porę odstraszyć niebezpieczeństwa. Karta ta mówi też, że trzeba innym służyć swoją siła i ochroną, a dzięki tej postawie inni ludzie będą się mogli skupić wokół tego, komu ta karta "wyszła" jako wróżba.


Cesarz czyli jednoosobowe kierownictwo

Karta Cesarz, nosząca numer Cztery pośród Wielkich Arkanów, wyraża idee zrozumiała dla każdego: ideę szefowania, rządzenia - czyli ideę jednoosobowego kierownictwa i związanej z nim jednostkowej odpowiedzialności. Postać wyobrażona na tej karcie ma wszystkie atrybuty władcy: jest silnym mężczyzną w średnim wieku, nosi koronę i dzierży berło i jabłko, a za godło ma królewskiego ptaka - orła. Cesarza widzimy na karcie z profilu, jak czujnym okiem ogrania horyzont, zawczasu wypatrując zagrożeń.

Cesarz jako pierwsza karta w rozkładzie:

Spoczywa na tobie szczególna odpowiedzialność. Jesteś najważniejszą osobą w pewnym towarzystwie lub pewnym przedsięwzięciu, którego los i powodzenie ściśle zależy od twojej postawy. Powinieneś zachować szczególną dyscyplinę, gdyż twoje myśli i plany, a także oczekiwania i obawy mogą natychmiast przynosić skutki w świecie zewnętrznym.

Cesarz drugi - ostrzeżenia

Twoja wada jest zbytnia sztywność umysłu, trzymanie się ścisłych ustaleń, autokratyzm, niedopuszczanie innych do głosu. Stajesz się tyranem i satrapą. Ograniczasz czyjąś wolność.

Cesarz trzeci - zasady działania

Jest właściwy moment, abyś dokładnie i po prostu zrealizował swoje plany, biorąc za nie pełną odpowiedzialną i nie oglądając się na cudze opinie. Działaj jak szef, jak suwerenny władca.

Cesarz czwarty - obciążenia z przeszłości

Dlaczego mnie nikt nie słucha? Dlaczego inni nie robią tego, co ja bym chciał? -- Ciążą na tobie dawne doświadczenia, kiedy wszyscy byli na twoje usługi.

Cesarz piąty - partnerzy

Współdziałasz z osobą (osobami) władczą i pewną siebie, i masz do wyboru podporządkować się jej (wtedy będziesz mieć w niej niezawodnego opiekuna) - albo przeciwstawić się jej (natrafisz wtedy na zawziętego wroga).

Cesarz szósty - bliska przyszłość

W bliskiej perspektywie jest awans, zajęcie wysokich stanowisk; albo sukces w dziedzinie, która jest twoim "autorskim" pomysłem. Jak przy karcie pierwszej, uważaj co robisz, bo zarówno twoje zalety jak i twoje błędy zostaną wzmocnione i wyolbrzymione przez świat zewnętrzny.

Cesarz siódmy - zrządzenie losu

Na twojej drodze przygotowują się (niewidoczne jeszcze) wydarzenia, których skutkiem będzie twoja odpowiedzialna rola i kierownicza pozycja.

Cesarz ósmy - rzeczy oczywiste

"Władca nie może sobie na to pozwolić!". Albo odwrotnie: "Rządzisz, więc bierz, co twoje."

Cesarz dziewiąty - mistrzostwo

Masz szansę osiągnąć doskonałość w sztuce rządzenia i kierowania.

Cesarz dziesiąty - pożytki dla innych

Wiele osób uzyska korzyści i bezpieczeństwo dzięki twoim wysiłkom.

Cesarz jedenasty - niespełnione marzenia

Niespełnione marzenia o przewodzeniu i pozycji wodza.

Cesarz dwunasty - wskazówki do interpretacji

Rozważ cały rozkład kart pod katem, jakie z niego rady wynikają dla władcy sprawującego władzę i ponoszącego odpowiedzialność.

Cesarz trzynasty - następny cykl przemian

Nadal jest nadzieja sięgnięcia po kierowniczą pozycję - ale nie teraz, dopiero w następnym cyklu przemian: może za rok, może w następnej fazie cyklu Jowisza (3 lata) lub Saturna (7 lat). Teraz co innego jest ważne.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)