13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

V. Papież

Kategoria: Tarot
wa05.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Tytuł "Papież" nosi piąta karta Wielkich Arkanów. Ponieważ talie tarota były wydawane przez niechętnych papiestwu protestantów, lub innych antypapistów, wielokrotnie ta karta - i jej bohater - byli nazywani "Arcykapłanem". My jednak nie mamy powodu, aby tej starej nazwy -"Papież" - zmieniać na inną. Jasne jest też, że interesuje nas symboliczny, przenośny sens tej karty. Cóż wiec ona znaczy?

Zauważmy przede wszystkim, że na rysunku tej karty powtarzają się elementy występujące na innych kartach. Papież ma w tle za sobą dwie kolumny, które tworzą jakby bramę. Podobną parę kolumn widzimy w kartach Papieżyca, Rydwan, Sprawiedliwość, Wisielec, Księżyc. Wszędzie tam dwie kolumny oznaczają wejście do tajemnej krainy, w obszar sacrum.

Zauważmy też, że cały obraz jest skomponowany na zasadzie "główna postać w górze, dwie pomniejsze po obu stronach w dole". Tę samą symetrię widzimy na dwóch następnych kartach: Kochankowie i Rydwan, a także na kartach Diabeł, Wieża, Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd... Wszędzie tam ktoś Wyższy obcuje z kimś Niższym. I tu mieści się cała tajemnica karty Papież. Papież - ów "wyższy" - zasiada powyżej dwóch mnichów - "niższych". Scena ta przedstawia przekaz wiedzy, nauk, a także duchowej energii i inspiracji.

Karta Papież została specjalnie zaprojektowana po to, aby przypominała, że istnieją - chociaż jest ich niewielu - ludzie, którzy mają dar "energetyzowania" innych. W pobliżu takich ludzi życie wydaje się łatwiejsze i ma więcej sensu; nabieramy ochoty do działania, czujemy się dowartościowani, silni, potrzebni. Wokół ludzi mających dar inspirowania, udzielania duchowej energii, gromadzą się inni, często całe tłumy. Wygląda to tak, jakby ci inni "wygrzewali się" w promieniowaniu bijącym od tych charyzmatycznych jednostek. Otóż to zjawisko i ludzi obdarzonych takim darem przedstawia karta Papież.

Dlatego też w karcie są potrójne elementy: wszystkich postaci jest trzy, korona papieża jest potrójna, krzyż w jego dłoni ma trzy poprzeczki. Narysowano tak (aczkolwiek numer własny tej karty jest 5), ponieważ w numerologii właśnie trójka symbolizuje nadmiar mocy, którą można dzielić się z innymi.

Jeżeli kartę tę odkryjesz w rozkładzie, znaczyć to będzie, że dana ci jest moc wpływania na innych - albo odwrotnie: pora, abyś udał się do kogoś mocniejszego, aby "grzać się" w blasku jego inspirującej mocy. Kto uważnie studiuje karty tarota, zauważy w tym momencie, że karta Papież ma wiele wspólnego z Magiem, a także z Cesarzem.


Papież czyli jak być dla innych autorytetem

Karta Papież przypomina kartę Cesarz. Obie przedstawiają mężczyzn posiadających władzę - Cesarz władzę świecką, Papież - władzę duchową. Kiedy jednak wróżymy klientom, musimy to rozróżnienie przetłumaczyć na sprawy bardziej codzienne. Otóż różnica jest taka, że Cesarz na swojej karcie jest sam, i wobec tego karta ta wychodzi wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzje jednoosobowo, a inni ludzie i tak się powinni podporządkować. Natomiast Papież na karcie siedzi naprzeciw dwóch swoich wyznawców lub mnichów-pomocników. Zatem karta ta pojawia się wtedy, kiedy nasza działalność ma bardziej społeczny charakter; kiedy jest ważne co mówimy ludziom, czy nas wysłuchają i czy my będziemy umieli stać się ich przedstawicielami. Pamiętajmy, że Papież to - symbolicznie - przedstawiciel Boga na ziemi, ale także reprezentant ludu przez Bogiem. (Przy okazji tej karty przypomnę, dlaczego kolejne karty rozkładu mają takie a nie inne znaczenie.)

Odkrywając kartę pierwszą chcemy się dowiedzieć, co w ogóle, ale w pewnym przybliżeniu tarot chce nam powiedzieć o sprawie, o którą pytamy. Papież pierwszy w rozkładzie:

Podstawowym problemem jest to, jak zachowasz się jako reprezentant pewnej idei, pewnej "wyższej sprawy"; jak wypełnisz swoją misję. Działasz pośród ludzi; zadaniem jest aby ich przekonać do jakiegoś ważnego przedsięwzięcia. Może też być tak, ze stajesz się przedstawicielem tych ludzi na zewnątrz. Karta ta może wskazywać na twoją pracę nauczycielską albo działalność polityczną.

Przy karcie drugiej chcemy wiedzieć, jakie są zagrożenia, czego się trzeba strzec, jakie negatywne wiadomości przygotowały dla nas karty. Oto co mówi Papież jako druga karta:

Twój autorytet może zostać zanegowany. Ludzie, którzy ci podlegają, nie dowierzają ci lub próbują się buntować. Twoje słowa mogą okazać się fałszywe, a zasady nieskuteczne. Czy nie zwodzisz ludzi?

Kiedy znamy ogólna sytuację i znamy zagrożenia, możemy podjąć decyzję. Trzecia karta odpowiada na pytanie: Co robić? Jaką przyjąć strategię działania? Papież na trzeciej pozycji:

Podejmując decyzje pamiętaj, że nie jesteś sam, że cele, które osiągniesz, będą służyć pewnemu ogólniejszemu pożytkowi, i odwrotnie, od twoich błędów będą cierpieć również inni. Działaj tak, jakbyś był przedstawicielem pewnej sprawy "wyższej" i ogólnej. Pamiętaj też, że wszystkie twoje kroki są na bieżąco ocenianie przez innych.

Kiedy działasz, często czujesz pewne wewnętrzne opory, które pochodzą z dawnych złych doświadczeń, z obciążeń "historii". Karta czwarta mówi o tych obciążeniach. Papież czwarty:

Zostałeś przyzwyczajony do tego, że twoimi krokami rządzą pewne autorytety. Dlatego nie jesteś zbyt samodzielny. (Karta Papież w tej pozycji może oznaczać też przywiązanie do religii i tradycji.)

Wiesz już dużo o sobie, teraz interesują cię twoi partnerzy: ludzie z którymi współdziałasz, którzy cię otaczają; a także ci, z którymi łączy cię uczucie lub wspólne interesy, i to jest sens piątej karty. Papież piąty:

Twój partner (partnerzy...) to osoba obdarzona autorytetem, albo niosąca wielką i szczytną ideę. Musisz temu sprostać.

Pięć pierwszych kart domaga się podsumowania. Podsumowaniem tym jest prognoza na najbliższy czas, bliska przyszłość. O tym mówi karta szósta z kolei. Papież szósty:

W bliskiej przyszłości zajmiesz pozycję kogoś obdarzonego autorytetem, będziesz wypowiadał pewne wyższe racje lub reprezentował pewna społeczność. Inni będą ci ufać - nie zawiedź ich. Karta ta może też wskazywać zaangażowanie w działalność nauczycielska, religijna lub polityczną.

Przyszłość niesie nie tylko wydarzenia, które są logicznym skutkiem tego, co już się zdarzyło; przyszłość to także niespodzianki. O nich mówi karta nr siedem. Papież na siódmej pozycji:

Zetkniesz się z ludźmi obdarzonymi autorytetem, i to może nieoczekiwanie skręcić tor twojego życia. Karta ta może też oznaczać nagłe nawrócenie lub nieoczekiwane przejęcie się pewną ideologią.

Myśląc o niespodziankach, nie możesz zapomnieć o rzeczach oczywistych, które trzymają cię i nie pozwalają zboczyć z ustalonego kursu. To sens karty ósmej. Papież ósmy:

Przecież nie będziesz łamać własnych zasad! Nie zrobisz czegoś, co jest sprzeczne z twoimi przekonaniami.

Kiedy tendencje na przyszłość zostały w dużym stopniu wyjaśnione, możesz świadomie określić, jaki rodzaj doskonałości, mistrzostwa stoi przed tobą; jakim dalekim, perspektywicznym celom możesz się poświęcić. To jest szczytny sens karty dziewiątej, świadome bycie kowalem własnego losu. Papież jako dziewiąty:

Masz szanse sięgnąć po najwyższe ideały w takich dziedzinach, jak religia, uczenie innych pewnych wyższych wartości, realizacja tychże ideałów w polityce.

Ale nie myślisz tylko o sobie. Jaki pożytek będą z tego mieli inni? Jaki jest ogólny, społeczny sens twojej działalności? - O tym mówi kolejna karta, dziesiąta. Papież na pozycji dziesiątej:

Masz wszelkie dane po temu, aby własne ideały, to w co wierzysz, udostępnić pewnemu szerokiemu kręgowi ludzi.

Jednakże ty i twój los nie są wolne od słabości i wad. Skutkiem tego coś ci się nie uda, czegoś nie zdołasz zrealizować. O tych niespełnionych marzeniach mówi karta jedenasta. Papież jako jedenasta karta:

Zamiary sięgnięcia po autorytet, a także twoje ideały religijne i społeczne, sprowadzą cię na manowce. Nie tędy droga! Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

I tak doszliśmy do miejsca, kiedy warto, znając już karty od 1 do 11, jeszcze raz ocenić cała wróżbę. Co mówi Papież jako karta nr 12:

W różnych drobnych zdarzeniach i decyzjach życia codziennego kryje się głębszy sens. Może z dnia na dzień to nie być widoczne, ale powoli zbliżasz się do swoich ideałów, realizujesz swoją misję.

I na tym kończy się wróżba. Ale ludzka ciekawość każe pytać, co dalej. I tę dalszą perspektywę, na którą dziś w ogóle nie mamy wpływu, pokazuje karta nr 13. Oto co znaczy, jeżeli trzynastą kartą jest Papież:

W dalekiej przyszłości dany ci będzie autorytet, ludzie będą cię słuchać, będziesz wyrażał pewne ogólniejsze racje. Z czego wynika, że na razie taka szansa przed tobą nie stoi.komentarze

1. Papież - przypomina Maga czy jednak Cesarza • autor: Nierozpoznany#33372016-09-13 14:29:49

Witaj Wojtku. Ten tekst ma już ho ho lat! Jednak dopiero dzisiaj zauważyłam pewną nieścisłość, a dlaczego nie wcześniej?..bo mam Twoją książkę Tarok wróżebny i wizyjny, więc nie czytałam tego tekstu tutaj dość dokładnie, aż do dzisiaj  i porównałam z tekstem książkowym. W książce jest prawidłowo napisane zdanie cyt " Kto uważnie studiuje karty taroka, zauważy w tym momencie, że karta Papież ma wiele wspólnego z Cesarzem i  Magiem" , natomiast tutaj w tekście na stronie brakuje tego Cesarza , czytam cyt. " Kto uważnie studiuje karty taroka, zauważy w tym momencie, że karta Papież ma wiele wspólnego z Magiem....a zdanie niżej czytam cyt. "  Karta Papież przypomina kartę Cesarz. Obie przedstawiają mężczyzn posiadających władzę..".  Dla mnie to jest drobnostka, oczywiście, bo akurat znam tekst z książki, ale dla osób, które czytają tylko tutaj może to być mylące i mogą się zastanawiać Cesarz czy Mag ma coś wspólnego z Papieżem? Może się czepiam drobiazgów, ale nawet ja, znając książkowy tekst i karty,  popadłam w chwilową konsternację. Przy okazji gratuluję książki, bo dla mnie jest naprawdę doskonała. Załączam też pozdrowienia i serdeczności. Ryśka :D
[foto]

2. Obiecuję... • autor: Wojciech Jóźwiak2016-09-14 07:41:29

Droga Ryśko, dziękuję za spostrzeżenia i obiecuję sprawdzić & poprawić. Te opisy kart są faktycznie zaniedbane, bo książka była redagowana i korygowana, a tutaj są surowce. Pozdrowienia i serdeczności -- ~WJ

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)