13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

VIII. Sprawiedliwość

Kategoria: Tarot
wa08.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Wśród wielkich arkanów taroka, po tryumfującym wodzu na karcie Rydwan (nr VII), następuje Sprawiedliwość (nr VIII), jakby twórcy taroka chcieli w ten sposób przypomnieć zwycięzcom, że nawet oni nie pozostają bezkarni.

Postać przedstawiona na karcie Sprawiedliwość przypomina starożytną Temidę, boginię sprawiedliwości, którą również wyobrażano z wagą w lewej ręce, gwoli ważenia racji i uczynków; i mieczem w ręce prawej, gwoli surowego egzekwowania wyroków prawa.

Zauważmy, że tarokowa Sprawiedliwość przypomina wcześniejsze "kobiece" karty: Papieżycę i Cesarzową, i podobnie jak one siedzi na tronie. Tym razem wzrok jej jest surowy (choć nie ma zawiązanych oczu, jak Temida starożytna), a cała jej postać jest surowa i nieprzystępna. (Jedynie słynny hiszpański malarz Salvador Dali przedstawił Sprawiedliwość... nagą i ponętną, ale chyba nie należy go naśladować.)

W odpowiedziach na wiele pytań, karta Sprawiedliwość ma znaczenie bardzo dosłowne: zapowiada, że spór znajdzie swój finał przed sądem, że nie pomogą prywatne ustalenia i trzeba będzie się odwołać do autorytetu władzy i urzędu. Przy małżeńskich nieporozumieniach często oznacza po prostu... rozwód, a parze "chodzących ze sobą" może zapowiadać małżeństwo.

Oznacza również ta karta głos sumienia, czyli własne, wewnętrzne poczucie sprawiedliwości.

Ale przede wszystkim kartę Sprawiedliwość trzeba interpretować zgodnie z tym, co przedstawione jest na rysunku. Miecz w dłoni siedzącej postaci oznacza, że coś trzeba będzie "odciąć" - że trzeba jakieś swoje plany, wspomnienia, dawne wyobrażenia - a może nałogi? - odrzucić raz na zawsze stanowczym gestem. Może oznaczać konieczność wyrzeczeń i nałożenia sobie dyscypliny.

Miecz i waga oznaczają poddawanie się egzaminom; stawanie przed surowymi komisjami, które będą nas oceniać.

Ale chociaż Sprawiedliwość jest uzbrojona, to nie jest zapowiedzią ani walki, ani rywalizacji, ani czyjejś zemsty. Miecz jest symbolicznym narzędziem Marsa, waga zaś, przypominająca o zodiakalnym znaku Wagi - narzędziem kosmicznej siły porządku i równowagi, czyli Wenus. Wszelkie wydarzenia, jakie zapowiada ta karta, dzieją się zgodnie z rozumem i naturalnym porządkiem rzeczy. Jeżeli ktoś nawet ponosi karę, to dlatego, że sam sobie na nią zasłużył.


Sprawiedliwość czyli surowa dyscyplina

W serii Wielkich Arkanów po karcie nr 7, Rydwan, następuje 8, Sprawiedliwość. Te dwie karty są przeciwstawne i przypominają energie Jowisza (postęp, ekspansja, "byle do przodu") oraz Saturna (ograniczenia, dyscyplina, rygory). Karta Sprawiedliwość przedstawia kobiecą postać, która przypomina rzymska boginię sprawiedliwości Temidę - z tą różnicą, że Temida miała przepaskę na oczach, a Sprawiedliwość patrzy surowo na klienta. Karta Sprawiedliwość oznacza rzeczywisty wymiar sprawiedliwości, spotkania z sądem, prokuratorem i adwokatem, oznacza konieczność poddania się wyrokom i przestrzegania ustaw. Oznacza też wszelkie rygory, jakie od czasu do czasu nakładamy sami na siebie: może to być surowa dieta odchudzająca, konieczność wczesnego wstawania, oszczędność, narzucenie sobie codziennych ćwiczeń jogi albo biegania. Sprawiedliwość trzyma wagę, co oznacza, ze różne strony naszej osobowości powinny zostać zrównoważone i zharmonizowane. Trzyma też miecz, który oznacza, że musimy odciąć i odrzucić precz wszystko to, co nam przeszkadza w dążeniu do ideału. Miecz kojarzy się też z małymi arkanami z serii Mieczy, a więc oznacza, jak i one, rządy rozumu i jasnej, bezwzględnej świadomości.

Sprawiedliwość jako karta pierwsza i najważniejsza w rozkładzie:

Stoisz przed koniecznością spraw sądowych, prawnych. Twoje sprawy dojrzały do rozstrzygnięć formalnych: konieczne są urzędowe decyzje, zastosowanie się do wyroków władzy. Może warto skorzystać z usług adwokata lub podobnego specjalisty? W życiu konieczna jest ścisła dyscyplina.

Jako karta druga, ostrzegająca:

Sprawę w sądzie możesz przegrać, a decyzje urzędników mogą być dla ciebie niekorzystne. Nie lekceważ sobie prawa. Musisz poddać się pewnej surowej dyscyplinie i nie unikniesz przy tym strat.

Jako karta trzecia, wskazująca, co robić:

Postępuj zgodnie z prawem. Zgłoś się do prawnych doradców. Możliwe, że konieczne będzie odwołanie się do sądu lub innej władzy lub rozjemcy. Nie licz, ze "jakoś tam będzie", nie licz też na czyjąś łagodność i wyrozumiałość. Świat jest teraz dla ciebie bezwzględny i nie zrobi dla ciebie wyjątku.

Jako karta czwarta - nawyki z przeszłości:

Wlecze się za tobą ciężar nie rozstrzygniętych ustaleń prawnych, jakieś ciągnące się procesy, brak jasności i porządku w papierach.

Sprawiedliwość jako karta piąta - twój partner (partnerzy):

Masz prawo i ludzi prawa za partnerów, pomocników - a może także za jawnych wrogów?

Jako karta szósta, wskazująca nadciągająca przyszłość:

Obecne sprawy znajdą swój kres w sądzie lub w innych urzędzie. Będzie tak, jak chce sprawiedliwość i logika wydarzeń. Nie licz na wyjątki i łaskawość losu.

Jako karta siódma - wyjątki i niezwykle wydarzenia:

W wyniku mało prawdopodobnych zbiegów okoliczności sprawiedliwość zatriumfuje.

Jako karta ósma - to, co normalne i "nie do ruszenia":

Przepisy prawa i przywiązanie ludzi do porządku są tak silne, że musisz się z tym liczyć.

Karta dziewiąta, mówiąca o tym, co może być doprowadzone do doskonałości:

Wskazuje na jakieś ważne osiągnięcia z dziedziny prawa i urzędowych decyzji.

Karta dziesiąta - pożytek dla innych:

Decyzje prawne ucieszą wiele osób.

Karta jedenasta - to, co się nie uda, rozproszy, "rozmydli":

W omawianej sprawie "Temida przymknie oko", to znaczy możliwe są działania poza prawem, korupcja, schowanie dokumentów pod biurko i tak dalej.

Karta dwunasta - ogólny rzut oka na rozkład kart:

W większym stopniu weź pod uwagę prawna strone tego, o co pytasz.

Karta trzynasta - to, co się wydarzy w następnym cyklu przemian:

W dalszej perspektywie możesz liczyć na zwycięstwo sprawiedliwości - ale nie teraz.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)