13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

IX. Pustelnik
czyli: "człowiek szlachetny zasłania swoje światło"

Kategoria: Tarot
wa09.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Karta numer 9 (z Wielkich Arkanów) nosi nazwę Pustelnik i przedstawia brodatego starca, który zawinięty w mnisi habit (lub staroświecki płaszcz wędrowca) idzie przed siebie, podpierając się kijem i oświetlając sobie drogę latarnią.

Niektórym autorom kart ten obraz wydawał się zbyt skromny i dodawali doń pewne szczegóły; i tak David Sheridan dorysował węża (symbol wtajemniczenia) który oplata kij wędrowca; zaś Jan W. Suliga dodał wronę (symbol przejścia przez ciemność i odrodzenia), siedzącą na jego lewej ręce.

Chociaż ta karta tonie w mroku, jej sens jest jasny: przedstawia ona taki okres w życiu, kiedy człowiek musi udać się w drogę, na poszukiwanie prawdy o sobie i świecie, w którym żyje. Taka podróż łączy się zwykle z porzuceniem dotychczasowego trybu życia, przyjętych zajęć i nawyków, i jest odwrotnością sukcesu. Ktoś, kto odrzuca "świat", nie może liczyć na jego łaski. Pustelnicy raczej nie wygrywają na zawodach i w teleturniejach...

Obraz samotnego wędrowca z kijem w garści skądś już znamy... tak, przecież łudząco podobnie wyglądał Głupiec, bohater karty nr Zero. Rzeczywiście, Pustelnik jest jakby drugim wcieleniem Głupca. Różnią się tym, że Głupiec oznacza osobę, która nie wie, co ma ze sobą począć; na swojej życiowej drodze znalazła się na zupełnym rozdrożu, i każdy wybór wydaje się jej równie wart - lub nie wart. Pustelnik - inaczej niż Głupiec - jest uzbrojony nie tylko w kij, ale i w latarnię. Latarnia jest symbolem wiedzy: Pustelnik wie, czego szuka, więc całkiem słuszną jest rzeczą, że oświetla sobie drogę, szukając sobie tylko wiadomych znaków, które poprowadzą go dalej, we właściwym kierunku. Przy tym jego latarnia jest rysowana tak, aby było widać, że wędrowiec ją zakrywa: przed wiatrem, ale i przed wzrokiem niepowołanych. Wiedza Pustelnika nie jest dostępna gawiedzi - to wiedza dla nielicznych, wiedza tajemna.

Taką wiedzą kierowany (a może tylko jej przeczuciem), kiedyś książe Siddartha Gautama porzucił dwór ojca, aby w puszczy szukać Oświecenia - i stał się Buddą. Ta sama wiedza kazała Jezusowi udać się na czterdziestodniowe odosobnienie na pustyni, zanim wewnętrznie dojrzał do głoszenia Dobrej Nowiny. W Księdze Przemian (I-Cing) jest heksagram 36, "Zaciemnienie Światła", w którym czytamy: "Tak oto szlachetny człowiek żyje wespół z wielkim tłumem: zasłania swoje światło, lecz pozostaje jasnym." Czyż to nie jest to ten sam obraz, co na karcie Pustelnik?

Kiedy pytamy o sukces w biznesie, o osiągnięcia zawodowe; kiedy mamy nadzieje się wzbogacić, jak również pozyskać sobie czyjeś względy - w takich wypadkach karta Pustelnik jest "odpowiedzią odmowną". Nie zapowiada ona żadnego światowego sukcesu. Przeciwnie, zapowiada wewnętrzne poszukiwania, wyprawę w głąb własnej natury, szukanie prawdy o sobie.

Dla tych ludzi, którzy są pochłonięci "światową karierą", postawa Pustelnika jest zwykle niezrozumiała.


Pustelnik czyli droga przez ciemność

Dziewiąta karta Wielkich Arkanów, Pustelnik, przedstawiająca mnicha w habicie podpierającego się kijem, kojarzy się z takimi okresami w życiu, kiedy trzeba wycofać się ze "światowego" życia, i odejść na ubocze, na odosobnienie. Niekoniecznie z powodów religijnych - zwykle po to, aby odzyskać utracone siły, psychiczne i fizyczne. W wielu mitach i powieściach występuje taki watek, ze bohater w chwili słabości i klęski odchodzi gdzieś "na stronę" - na pustynie, do lasu - i tam otrzymuje pomoc od opiekuńczych duchów. Przypomina to praktyki alchemików, którzy zanim zamienili materię w złoto, poddawali ja procesowi zwanemu "nigredo" (poczernienie). Zawartość ich retort wtedy ciemniała, a oni sami popadali w mroczne skupienie przypominające depresję. Budziła ich z tego nadzieja, ze zobaczą złoto. O takich procesach przejścia przez ciemność mówi karta Pustelnik.

Pustelnik jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie

Nadchodzi okres skupienia, rozmyślań, rozważania na nowo swoich życiowych planów i celów. Zapewne będziesz musiał wycofać się z większości absorbujących działań - twój czas pochłonie życie wewnętrzne. Karta może dosłownie zapowiadać okres odosobnienia i samotności, oraz podróże w miejsca, gdzie nikt cię nie zna.

Pustelnik jako karta druga, ostrzegająca

Grozi ci samotność, odrzucenie, "wypadnięcie z toru", brak powodzenia. Karta może zapowiadać okres smutku i depresji. Zwykle jednak Pustelnik w najbardziej nawet negatywnym położeniu oznacza oczyszczenie.

Jako karta trzecia: wskazówki, co robić

Wycofaj się z większości spraw. Zyskaj dystans wobec bieżących wydarzeń. Przemyśl na chłodno to, co się dzieje. Nie licz ani na cudzą pomoc, ani na łaskawość losu. Musisz rozegrać tę partie w życiu jak samotny szachista.

Jako karta czwarta: zastarzałe przeszkody, nawyki z przeszłości

Za mało ufasz ludziom. Masz nawyk samotnego borykania się z problemami. Odsuwasz się i zachowujesz dystans, kiedy potrzebne większe zaangażowanie.

Karta numer pięć: twoi partnerzy

Pustelnik w tej pozycji często oznacza chłód, dystans i brak zaufania ze strony najbliższych ci ludzi. Jest to karta skrajnie nietowarzyska i może znaczyć po prostu samotność.

Karta szósta: najbliższa przyszłość

Trzeba zwijać interesy, wycofywać się z prowadzonych spraw, "skracać fronty". Nadchodzi okres odosobnienia, skupienia się na sobie, przejścia od życia zewnętrznego do wewnętrznego.

Karta siódma: niespodziewane wydarzenia

Niespodziewany okres samotności i zajęcia się swoimi problemami wewnętrznymi.

Karta ósma: to, czego nie masz mocy zmienić

Nie zmienisz otaczającej cię samotności, dystansu od ludzi; tego, ze możesz liczyć tylko na własne siły.

Dziewiąta: mistrzostwo

Karta Pustelnik w tej pozycji zachęca cię do długotrwałych ćwiczeń i poszukiwań, które mogą zaprowadzić do celu, który dla większości ludzi będzie mało zrozumiały.

Dziesiąta: pożytek dla innych

Twoje odejście będzie ofiarą, która poprawi los kogoś innego.

Jedenasta: to, co się nie uda

Nie jesteś w stanie odczepić się od towarzystwa, "świata" i związanego z tym rozpraszania sił. Możesz wielokrotnie odchodzić i będziesz wracał jak bumerang.

Dwunasta: wskazówki do ogólnej oceny rozkładu

Zwróć uwagę na wszystko to, co świadczy o okresie osamotnienia i oszczędzania sił.

Trzynasta: co w następnym cyklu

W odległej przyszłości dane ci będzie odejść, oderwać się, porzucić sprawy o których jest mowa - ale teraz nie jest to jeszcze możliwe.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)