13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

X. Koło Fortuny
Czyli przyjmij to, co los przynosi

Kategoria: Tarot
wa10.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Na karcie numer 10 w Taroku Marsylskim jest narysowane koło - trochę podobne do kołowrotu u studni, na którym kręcą się dwie małpy ubrane w sukienki. Na szczycie koła siedzi (lub unosi się nad nim) trzecie zwierzę, w koronie i z mieczem w łapie, niby jakiś małpi król lub sędzia.

Na ten obraz Koła Fortuny nałożyły się w istocie trzy obrazy. Po pierwsze, Koło Fortuny kojarzy się z grą - loterią. Koło wprawione w ruch wskazywało szczęśliwe liczby. Do dziś istnieje jako ruletka; także jako machina losująca numery w totolotku, oraz jako telewizyjne Koło Fortuny. Wszystkie te mechanizmy służyły i służą do tego, aby obdzielać ludzi pieniędzmi, na które nie zapracowali.

Po drugie, kręcące się po kole zwierzątka wskazują, że autorzy rysunku mieli też na myśli takie koła-bębny, po których biegają - stojąc w miejscu - wiewiórki, myszki, czy małpki.

Po trzecie, istnieje średniowieczny obrazek, przedstawiający podobne koło, na którym jedzie, jak na karuzeli, siedem postaci symbolizujących siedem znanych wówczas planet. Rysunek ten przedstawia astrologię: siedem planet, obracających się cyklicznie, jest dawcami ludzkiego losu - niby koło wielkiej kosmicznej ruletki.

I to jest sens karty Koło Fortuny. Przedstawia ona Los, który przejawia się w naszym życiu z jednej strony jako wpływ wielkich kosmicznych cykli planetarnych - z drugiej jako kaprys nieobliczalnego przypadku. A my, ludzie, chociaż jesteśmy przekonani o swojej wolnej woli, naprawdę krążymy uwiązani do cykli nieba, niby wiewiórki, które w nieskończoność drepcą we wnętrzu swojego bębna.

Jeżeli wyciągamy z talii kartę Koło Fortuny, oznacza ona, że nasza kariera, nasze życie, wydane jest na pastwę przypadku, a raczej sił przeznaczenia, nad którymi nie panujemy. Oznacza, że możesz za chwilę otrzymać wiadomość - radosną lub druzgocącą - która zupełnie odmieni twoje życie. Często oznacza także, że szczęśliwa (lub nieszczęśliwa) sytuacja, w której się znalazłeś, choć wydaje się trwała, to naprawdę jest tylko szczególnym zbiegiem cyklicznych przemian, i za chwilę się skończy - i nie będzie w tym ani twojej winy, ani zasługi.

Koło Fortuny niesie naukę, która brzmi: przyjmij to, co ci los przynosi. Powinieneś teraz brać to, co przyszło - nie zaś zmuszać świat, by poruszał się według twojej woli.


Koło Fortuny

Koło Fortuny, karta nr Dziesięć w Wielkich Arkanach, przedstawia doniosłą ideę Losu. Koło to loteria-ruletka, narzędzie dające nagrody tym, którzy na nie nie zapracowali. Zwierzęta rysowane na Kole przypominają o tym, że od darów losu można się bezmyślnie uzależnić. Rysunek karty przypomina także średniowieczne ryciny przedstawiające siedem planet, obracających się na wielkim kole - czyli obraz astrologii i wpływu planet na los człowieka. Karta Koło Fortuny mówi o tym, że to, co nas spotka, będzie miało mały związek z naszymi czynami. Mówi, że nadchodzą wydarzenia, na które nie zasłużyliśmy - ani w dobrym, ani w złym sensie tego słowa.

Koło Fortuny jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

Twoja obecna sytuacja jest mało przewidywalna. Jesteś jak kula umieszczona na szczycie góry: od niezauważalnych "popchnięć" zależy to, w którą stronę się potoczy. Twój los pozostaje w rękach kapryśnych sił, na które nie masz wpływu, jak przy grze w ruletkę. Równie dobrze możesz wygrać jak i ponieść dotkliwe straty. Ta karta w tej pozycji często może dosłownie oznaczać grę hazardową.

Jako karta druga, wskazująca na błędy i niedostatki:

Masz teraz skłonność (przed czym ta karta cię ostrzega) "grać w ciemno", podejmować decyzje bez rozeznania, ryzykować i zdawać swój los na grę przypadku. Uważaj, co robisz!

Jako karta trzecia, mówiąca co robić:

Najlepszym wyjściem jest postępować jak gracz, który wprawdzie ryzykuje, ale ma nadzieje na wygraną. Koło fortuny w tej pozycji może też oznaczać, ze właściwe jest podejmowanie decyzji na zasadzie rzutu monetą albo losowania heksagramu I-Cing. Lepiej nie rozumować, lecz zdać się na wyższa mądrość przejawiająca się w przypadkach i wyroczniach.

Jako karta czwarta, mówiąca o złych wpływach z przeszłości:

Przeszłe wydarzenia nie dały ci poczucia oparcia ani stabilizacji; być może "nie wiesz, kim jesteś".

Karta piąta; partnerzy:

Ludzie, z którymi jesteś zwiazany/a, są źródłem kapryśnych wpływów i nieobliczalnych zmian w twoim życiu.

Karta szósta; zbliżająca się przyszłość...

...jest równie mało obliczalna, jak wygrana lub przegrana w grze hazardowej. Koło Fortuny w tej pozycji oznacza, ze nadchodzi czas losowych zmian, czas, kiedy nic nie będzie pewne.

Karta siódma; niespodzianki od losu:

Nieoczekiwanie dla Ciebie, zostaniesz wciągnięty/a w jakiś "wir", w przedsięwzięcia, którymi rządzą przemożne siły, których nie rozumiesz i nie ogarniasz.

Karta ósma; to, co niezmienne:

Do tej pory twoja droga była "podróżą z nieoczekiwanymi przygodami", i to się nadal nie zmieni.

Karta dziewiąta; mistrzostwo:

Masz szanse osiągnąć biegłość w grach hazardowych lub podobnych ryzykownych życiowych zagrywkach.

Karta dziesiąta; pożytki dla innych:

Chociaż dla ciebie to, co robisz, jest ryzykowna grą, inni na tym skorzystają. (I zyskasz uznanie w ich oczach, itd.)

Karta jedenasta; to co się nie uda:

Ostrzeżenie przed wikłaniem się w hazardowe gry i nieobliczalne posunięcia, które w danej sytuacji nieuchronnie przyniosą porażkę. Nie wygrasz!

Karta dwunasta; instrukcja, co jest ważne w dotychczas rozłożonych kartach:

Starannie weź pod uwagę wszystko, co kojarzy się z ryzykiem, hazardem i zdawaniem się na los.

Karta trzynasta; perspektywy na odleglejszą przyszłość:

Nadchodzi okres zamętu, zmian i przewartościowań. Koło losu obróci się w sposób dla ciebie nieoczekiwany. Ale na razie jeszcze nie musisz się o to martwić.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)