13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

XI. Moc
- Co oznacza kobieta ujarzmiająca lwa?

Kategoria: Tarot
wa11.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Karta "Moc" przedstawia kobietę, która rękami trzyma za głowę - lub za szczęki - lwa, demonstrując nad nim swą przewagę. Obraz ten należy do najstarszych w historii europejskiej kultury. W niemal identyczny sposób przedstawiali swoją Najwyższą Boginię i jej zwierzęcych strażników - lwy - Kreteńczycy, lud, który stworzył pierwszą cywilizację Europy. (Kiedy to było? Prawie pięć tysięcy lat temu. Kreta jest niemal tak stara jak Egipt...)

Obraz na karcie "Moc" jest sprzeczny z pospolitymi wyobrażeniami. Moc, siła, męstwo wydają się na pozór cnotami mężczyzn niż kobiet, a spotkanie człowieka z lwem zwykle przeradza się w walkę na śmierć i życie... Tymczasem na obrazku mamy nie mężczyznę, a "słabą" kobietę, z która z lwem nie walczy, lecz go łagodnie obłaskawia.

W postaciach lwa i kobiety można widzieć niższe i wyższe siły psychiczne człowieka. Lew symbolizuje instynkty, ciemne podświadome popędy, zwierzęcą brutalność, która tkwi w nas jako spadek po drapieżnych przodkach. Lew zwykle malowany jest w kolorze burej, ognistej czerwieni, co podkreśla dzikość tej siły. Kobieta nosi błękitne suknie i symbolizuje "wyższe ja" człowieka, łagodną mądrość, która jest w stanie obłaskawić jego zwierzęcą naturę.

Zauważmy też, że kobieta z karty "Moc" nie walczy z lwimi popędami, a zaprzęga je na swoją służbę. Jakież to odmienne od obyczajów ponurych mnichów, którzy ukrywali swoje ciała (swojego "lwa") pod czarnymi habitami, i dręczyli je postami i biczowaniem! Dlatego scena z karty "Moc" tchnie spokojem, równowagą i dojrzałością.

We wróżbach karta "Moc" oznacza samodoskonalenie i wewnętrzną integrację. Mówi o tym, że "bierzemy na służbę" swoje instynkty i nałogi, które wcześniej były tylko źródłem kłopotów. Oznacza też, że pytajacy dojrzał do tego, aby stanąć oko w oko - jak z groźnym lwem - ze swoimi psychicznymi problemami.

"Moc" oznacza w życiu coś więcej niż zwykłe zwycięstwo, czyli pokonanie przeszkód lub przeciwnika. Oznacza takie zwycięstwo, w wyniku którego siły dotąd nam wrogie zaczynają pracować na naszą korzyść!

Obraz na karcie "moc" sam w sobie jest źródłem duchowej siły i warto go mieć blisko siebie - na ścianie lub w portfelu.


Moc czyli zaprzężenie "niższych energii" na służbę świadomości

Im dalej zapuszczamy się w głąb taroka, tym bardziej tajemnicze obrazy się w nim pojawiają. Na karcie "Moc" widzimy młodą kobietę, która stoi spokojnie i obłaskawia lwa. Co można odczytać, że rozum, mądrość, inteligencja i koncentracja odnoszą zwycięstwo nad fizyczną siłą, agresywnością i drapieżnością. To coś podobnego, jak zwinny i inteligentny zawodnik dżudo obezwładniający brutalnego osiłka. Ale ta karta znaczą o wiele więcej. Symbolizuje zwycięstwo ducha, opanowanie własnych złych i niskich skłonności, oznacza poskromienie wszelkich "świrów" i "demonów" kryjących się w naszej duszy. Możemy również widzieć w lwie chorobę, a w kobiecie lekarza lub terapeutę, który tę dolegliwość pokonuje.

Moc jako pierwsza, najważniejsza karta w rozkładzie:

Bardzo ważny sygnał! Zadania, przed którymi stoisz wymagają sięgnięcia po własną moc. Może to być wprost moc magiczna, ale również jakieś szczególne umiejętności, na przykład dar przekonywania, talent organizatorski, umiejętność uzdrawiania. Użycie owych mocy jest najlepszą (w danym momencie) drogą do sukcesu.

Moc jako karta druga, ostrzegająca:

Wchodzisz w paszczę lwu! Stajesz oko w oko z niebezpieczeństwem, może śmiertelnym, a na pewno takim, które grozi utrata twojej mocy. Konieczna jest przeogromna ostrożność! Przyjrzyj się lwu narysowanemu na karcie: z jakimi zagrożeniami się on tobie kojarzy?

Moc jako karta trzecia; "co robić"?:

W działaniu użyj całej swojej mocy. "Idź na całość". Pomyśl o karatece, który uderzeniem dłoni rozbija cegłę. Wszystkie "niższe" siły, które siedzą w twoim organizmie, w ciele, w podświadomości, będą ci sprzyjać - pójdą razem z tobą.

Moc jako karta czwarta - ograniczenia z przeszłości:

Chcesz powtórzyć jakieś swoje wyczyny z przeszłości. Ale nie masz żadnej gwarancji, że coś, co udało się kiedyś, powiedzie się także teraz. Dawne sukcesy bywają pułapką. (Pomyśl o generałach, którzy chcą wygrać nowa wojne tymi samymi środkami, które były dobre w wojnie poprzedniej.)

Moc jako karta piąta, mówiąca o twoich partnerach:

Ludzie, w którymi współdziałasz, są dla ciebie źródłem prawdziwej mocy - ale nie wykluczone, że powinieneś łagodnie opanować to, co jest w nich zbyt dzikie i nieokrzesane.

Moc jako karta szósta - wynik obecnych działań:

Zbliżasz się do sukcesu, który polegać będzie na tym, że opanujesz siły (ludzi, okoliczności), które powinny ci służyć, nie zaś szkodzić.

Jako karta siódma - niespodziewane wypadki:

Nieoczekiwanie będziesz musiał stoczyć (zapewne zwycięską) walkę z własnymi słabościami.

Jako karta ósma - to, czego nie zmienisz:

Stałym wątkiem w twoim życiu jest walka ze słabościami i opanowywanie destrukcyjnych sił.

Jako karta dziewiąta - to, w czym osiągniesz doskonałość:

Osiągniesz doskonałość w świadomym opanowaniu ukrytych mocy własnego ciała i umysłu.

Jako karta dziesiąta - pożytek dla wszystkich:

Twoje wysiłki na rzecz samodoskonalenia się będą również korzystne dla innych ludzi.

Karta jedenasta - to, co się nie uda, "rozmyje się" ewentualnie "rozwieje" jak mgła:

Masz szanse głębokiej pracy nad sobą i przezwyciężenia własnych słabości - ale to właśnie się "rozmyje".

Karta dwunasta - wskazania do interpretacji całego rozkładu:

Zwróć uwagę, w jakim stopniu cały rozkład kart wyraża starania o świadome opanowanie "niższych" sił i skłonności.

Moc jako karta trzynasta - rzut oka w dalsza przyszłość:

W dalszej przyszłości czeka cię opanowanie własnych słabości i osiągnięcie prawdziwej mocy - ale to będzie ani teraz, ani prędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)