13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

XIV. Umiarkowanie
czyli za wszelka cenę utrzymać równowagę

Kategoria: Tarot
wa14.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Głęboka mądrość taroka przejawia się również w tym, że pomiędzy dwie karty, od których włos na głowie się jeży - Śmierć i Diabeł - wkracza karta biegunowo tamtym przeciwna, co widać już w samym rysunku. Bo jaką otuchą tchnie obraz jasnego Anioła, przelewającego wodę z jednego naczynia do drugiego - gdy stoi pomiędzy Kostuchą i demonicznym Capem-Diabłem!

W karcie Umiarkowanie zawiera się nauka, że w najtrudniejszych, skrajnych sytuacjach - życia, ale i tego, co spotka nas po śmierci - sprawą kluczową i tym, co pozwala podnieść się z najgorszego upadku, jest zachowanie równowagi. Jest bardzo prawdopodobne, że adepci owej mistycznej sekty, która stworzyła pierwsze karty taroka, wizualizowali sobie Umiarkowanie czyli postać Anioła Lejącego Wodę - podczas umierania, aby śmiało przejść na drugą stronę, tak jak dziś w tym samym celu buddyści rytu tybetańskiego wizualizują obraz Buddy Amitabhy.

Wiele wiadomości o tym, na czym polega wspomniana równowaga, wyczytać możemy z samego rysunku karty. Tytułowa postać ma skrzydła, symbol żywiołu powietrza - a więc ważne jest skupienie uwagi na oddechu. Jedną stopą anioł ów stoi na lądzie, drugą w wodzie - co oznacza jednoczesny spokój umysłu, wynikający ze stałego oparcia (ląd), wraz z zachowaniem uczuciowej łączności (woda) z tym, co się dzieje. Przelewanie płynu pomiędzy dwoma pucharami, złotym i srebrnym, oznacza równowagę pomiędzy czynnikiem słonecznym, a więc męskim, aktywnym i świadomym - oraz żeńskim, księżycowym, podświadomym, i biologicznym.

Dodajmy w tym miejscu, żo owo przelewanie ze złotego do srebrnego naczynia nieodparcie kojarzy się z mistycznie pojmowanym seksem, co jest pomostem pomiędzy tarokiem a indyjską tantrą. Indyjskie i tybetańskie bóstwa splecione w miłosnym uścisku wyrażają ów proces zupełnie dosłownie.

A przy odpowiedziach na pytania zupełnie codzienne i materialnej natury, karta Umiarkowanie apeluje o umiar, o właściwe dobranie proporcji i składników, o stosowanie się do przepisów i receptur.

Obraz Przelewającego Wodę Anioła jest też, jak się powiedziało, potężnym źródłem psychicznej siły, tak potrzebnej w trudnych sytuacjach.


Umiarkowanie czyli jak zachować wewnętrzną równowagę

Karta Umiarkowanie przedstawia anioła, który przelewa płyn z jednego naczynia do drugiego. Po co to robi, jaki jest tego cel? To wyjaśnia tytuł karty: "umiarkowanie" znaczy tyle co "właściwa miara". Anioł Umiaru zmierza do uzyskania właściwej proporcji równych składników. Podobnie w życiu, a zwłaszcza w jego skrajnych sytuacjach, konieczna jest instynktowna wiedza o tym, jaka proporcje zastosować: ile gniewu, a ile pokory. Ile miłości, ile agresji. Ile ruchu, ile spoczynku. W ciągu kart Umiarkowanie stoi pomiędzy Śmiercią a Diabłem. Stad wniosek, że cnota Umiaru szczególnie przydaje się podczas ekstremalnych doświadczeń.

Umiarkowanie jako karta numer jeden czyli główna w rozkładzie:

Nie jest łatwo, ale masz wielkie szanse na powodzenie; a pomocna ci będzie umiejętność zachowania równowagi, wyważenia proporcji, nie ulegania naciskom z zewnątrz. Szczególnie ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tym co męskie, a tym co żeńskie.

Jako karta druga - ostrzegająca:

Brakuje ci właśnie równowagi i wyważenia proporcji. Podejmujesz skrajne decyzje; obstawiasz warianty na zasadzie: "albo jedno, albo drugie". Ryzykujesz i niepotrzebnie wystawiasz się na niebezpieczeństwa. W twoich związkach jedna pleć i jej sposób postępowania wyraźnie przeważa, dlatego jesteś zdominowany prze partnera. Musisz nauczyć się umiaru i chodzenia środkową drogą, inaczej ściągniesz na siebie energie zapisane w kartach "Śmierć" i "Diabeł".

Jako karta trzecia - co robić?

Odrzuć skrajne rozwiązania. W razie sporów wybierz kompromis, czyli wariant uwzględniający interesy obu stron. W razie niezgody osób różnej płci pamiętaj, że naturalną koleją rzeczy jest połączenie płci. Twoja droga jest synteza, łączenie, budowanie całości.

Karta czwarta - bagaż pamięci i przeszłości:

Twoje doświadczenia i przeszłość skłaniają cię do rozwiązań kompromisowych, odrzucania skrajności, łączenia "in" i "jang", czyli pierwiastka żeńskiego-biernego i aktywnego-męskiego. Od pozostałych kart w rozkładzie zależy, czy ta właściwość jest korzystana - czy też w obecnej sytuacji jest obciążeniem.

Karta piąta - partner (partnerzy):

Mocna stroną twojego partnera (osobę lub osoby współdziałające) jest umiejętność zachowywania równowagi i wyboru środkowej drogi. Uwaga: karta ta może oznaczać, że druga osoba jest gotowa połączyć się w związku płci.

Karta szósta - nadciągająca przyszłość:

Zbliża się rozwiązanie, które będzie pomyślne i polegać będzie na pogodzeniu skrajnych stanowisk i poglądów oraz rozbieżnych interesów.

Karta siódma - niespodzianki w przyszłości:

W sposób nieoczekiwany (który teraz wydaje ci się niemożliwy...) nastąpi pogodzenie stanowisk i wybrana zostanie środkowa droga (a idące dotąd osobno osoby płci odmiennej połączą się...)

Ósma - to co się na pewno nie zmieni:

Nie zmieni się stan kompromisu i wyboru drogi pozbawionej skrajności.

Dziewiąta - mistrzostwo:

Osiągniesz mistrzostwo w sztuce rozważnego kompromisu i łączenia przeciwieństw. (Również pomyślna karta we wszelkich wróżbach miłosnych!)

Dziesiąta - pożytek dla innych:

Osiągnięta równowaga, umiar, wyważenie przyda się innym ludziom.

Jedenasta - sprawy nie doprowadzone do końca:

Wysiłki na rzecz uzyskania kompromisu, zgody i pogodzenia przeciwieństw skończą się na zapowiedziach...

Dwunasta - dodatkowe dane do rozkładu kart:

Przyjrzyj się kartom pod kątem, czy nie zawierają wołania o umiar, kompromis i równowagę - szczególnie gdy pytanie dotyczyło konfliktu.

Trzynasta - następny obrót Koła Losu:

Kiedyś, kiedy obecne problemy przejdą do historii, osiągniesz stan równowagi i pogodzenia obecnych sprzeczności, Ale to nie nastąpi prędko...Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)