13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

XVII. Gwiazda
czyli powrót do źródeł

Kategoria: Tarot
wa17.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Siedemnaste wielkie arkanum taroka - "Gwiazda" -jest obrazem w najwyższym stopniu naładowanym magią. Karta przedstawia nagą dziewczynę (brunetkę!), która klęcząc ma lewym kolanie nad wodą wylewa wodę z dwóch dzbanów. W tle widać drzewo z siedzącym na nim ptakiem, a na niebie osiem gwiazd, z których środkowa, wyraźnie większa, ma osiem promieni.

Wszystko na tej karcie jest dziwne, a cała scena przypomina jakiś archaiczny, pogański obrzęd. Bo też istniały takie obrzędy! Jeszcze sto lat temu południowi Słowianie znali praktyki sprowadzające płodność, deszcz i urodzaj, podczas których dziewczyna tańczyła nago o świcie na polu, oblewana wodą.

Bohaterka tej karty nie czerpie wodę z rzeki czy jeziora, ale wykonuje czynność przeciwną: nalewa z dzbana wody do rzeki, zasila źródło. Jest tu więc mowa o tym, że człowiek bierze w swoje ręce życiodajne procesy przyrody i wspomaga je magicznie. Mamy pełną harmonię świata ludzi i świata natury. W postaci owej nagiej rusałki możemy też widzieć bóstwo wód, albo uosobienie samej wody lub rzeki. Byłaby więc ta dziewczyna samym źródłem.

Wielka gwiazda na niebie kojarzy się z planetą Wenus; a skoro ta karta mówi o początkach, nie o końcu, to porą dnia wyobrażoną na tej karcie jest czas przed świtem, Wenus zaś występuje jako Gwiazda Zaranna, Aurora. Przedświt jest najbardziej magiczną porą doby, kiedy świat snu, ta wewnętrzna przestrzeń naszego umysłu, miesza się ze światem jawy. Ptak w tle karty wyobraża duszę, która o tej porze dnia jest jeszcze wolna i żyje we własnym świecie. Wenus, planeta miłości, ale i prapoczątku, jest zakodowana także poprzez fakt, że tytułowa Gwiazda ma osiem promieni, jako że w ciągu pięciu lat ziemskich Wenus wykonuje osiem swoich cykli przemian na naszym niebie.

Karta Gwiazda, która następuje po ponurych i dramatycznych obrazach Diabła i Wieży, wnosi ze sobą wielki ładunek ożywczej energii, zwiastującej duchowe i cielesne odrodzenie. Podstawowym znaczeniem tej karty jest powrót do źródeł. Kiedy mijają nasze sukcesy i klęski, których doświadczamy w zewnętrznym świecie, przychodzi czas, aby sięgnąć do naszego wewnętrznego źródła, do owego podstawowego zasobu naszej wewnętrznej żywotności, który każdy z nas nosi w swojej duszy, ale i w komórkach własnego ciała. Kiedy "nawiązujemy kontakt" z ta częścią naszej istoty, wtedy przyszłość, która leży przed nami, wydaje się taką przestrzenia, w której wszystko jest możliwe. I wtedy przeżywamy przedświt w naszym życiu.

Przy wszystkich pytaniach kierowanych do kart taroka, karta Gwiazda oznacza powrót do takiego stanu, w którym można zaczynać coś nowego. Oznacza więc gotowość na rozpoczęcie nowego etapu w życiu; oznacza wielką odnowę w sprawie, o której pytamy.

W pytaniach o stosunki z ludźmi oznacza gotowość do nawiązania nowych kontaktów, które zrewolucjonizują nasze życie.

Gdy pytamy o miłość, karta Gwiazda mówi, że nowe wielkie uczucie jest już "widoczne na horyzoncie". Pamiętajmy także o związkach tej karty z mocą planety Wenus i o tym, że kojarzy się ona z obrzędami płodnościowymi.

Podobnie dobrą wróżbą jest ta karta, gdy pytamy o pieniądze: oznacza, że "bije" już dla nas nowe źródło dochodów.

W pytaniach o zdrowie i chorobę Gwiazda zapowiada rychłe wyzdrowienie. (Ale może również oznaczać początek nowego cyklu inkarnacyjnego.)

Energia Gwiazdy przypomina kartę Cesarzowa; z tą różnicą, że Cesarzowa mówi o sprawach dziejących się lub dokonanych - o powodzeniu i dobrobycie, który już się stał i jest faktem. Gwiazda natomiast to karta początków i pierwszych zapowiedzi odrodzenia i pomyślności.


Gwiazda - powrót do źródeł

Karta "Gwiazda" (przedstawiająca nagą dziewczynę, która nalewa wodę z dzbana do rzeki, stając się w ten sposób tej rzeki źródłem; oraz, na niebie, Wenus w otoczeniu innych gwiazd) symbolizuje powrót do źródeł, do życiodajnych prapoczątków. Jest dobrą wróżbą w pytaniach o miłość - ale nie tylko.

Gwiazda jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

"Pisany" jest ci powrót do źródeł, czy do twórczych początków pewnego przedsięwzięcia. Kończą się (lub się już skończyły) takie przykrości, jak "lizanie ran" po minionych porażkach, jałowe rozpamiętywanie przeszłości, poczucie braku sensu. Na nowo odnajdujesz sens swojego życia. Karta często wróży początek nowej miłości lub początek pewnych nowych, twórczych działań.

Gwiazda jako karta druga w rozkładzie, ostrzegająca:

Abyś ruszył w życiu dalej, konieczny jest okres odosobnienia, wycofania się na pobocze "świata", wręcz pewne cofnięcie się w rozwoju. Wykonujesz krok wstecz, aby potem zrobić dwa naprzód.

Gwiazda jako karta trzecia, mówiąca co robić:

Idź za głosem serca, kieruj się intuicją; nie stawiaj na rozsądek, który może zawodzić, kiedy dzieją się rzeczy zbyt nowe i zbyt subtelne. Kiedy przyjdzie podjąć decyzję, często rzut monetą będzie lepszy niż "chodzenie po rozum". Najlepsze teraz rozwiązania to te, które są najprostsze i najbardziej satysfakcjonują cię emocjonalnie.

Jako karta czwarta, czyli wewnętrzne przeszkody i złe nawyki:

Karta "Gwiazda" w tej pozycji często mówi o przeżytym zawodzie miłosnym, o rozczarowaniu się, "sparzeniu" osobą, w której ulokowało się swoje uczucia. Trzeba to "przerobić", zanim się pójdzie dalej.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach:

Masz przy sobie kogoś, kto jest dla ciebie niewyczerpalnym zbiornikiem ożywczej energii. Bardzo możliwe, że razem przezywacie powrót do twórczych początków. (Bardzo dobra wróżba w pytaniach o miłość.)

Jako karta szósta, czyli zbliżająca się przyszłość i rozwiązanie:

Dany ci będzie w bliskiej przyszłości powrót do źródeł, i możliwość zaczynania pewnego przedsięwzięcia (lub związku z kimś) od początku. (Dobra wróżba w pytaniach o miłość.)

Jako karta siódma, czyli zaskakujące i nieprzewidywalne wydarzenia w przyszłości:

Wydarzy się coś, co każe ci zawrócić z drogi, skutkiem czego zaczniesz pewną sprawę lub związek od samego początku. Karta ta też może wróżyć nieoczekiwaną miłość. Pojawi się osoba, która będzie dla ciebie źródłem natchnienia, inspiracji, i każe ci patrzeć na swoje życie w nowy, twórczy sposób.

Jako karta ósma, czyli, to, co się i tak nie zmieni:

Możesz liczyć na nieustające odnawianie twoich sił życiowych, zasobów energii i inspiracji. Bardzo możliwe, że tym źródłem odnowy jest osoba, która cię kocha.

Karta dziewiąta - to, czym warto się zająć:

W obecnej sytuacji warto świadomie i z rozmysłem ćwiczyć samoodnowę duszy i ciała. Pomyśl o takich technikach, jak joga albo tai-czi.

Karta dziesiąta - jaki z tego będzie pożytek dla innych:

Inni ludzie zyskają źródło sił i życiowej samoodnowy; bardzo możliwe, że ty tak na nich będziesz działać.

Jedenasta - to, co się nie uda:

Miłość (na którą miałeś nadzieję) okaże się fikcją, a początek pewnych przedsięwzięć okaże się "spalony na panewce".

Dwunasta - dodatkowe wskazówki:

Zbadaj pozostałe karty pod katem: czy pokazują, że klient potrzebuje samoodnowy lub też jest gotowy na nowe uczucie.

Trzynasta - daleka przyszłość:

Jeszcze kiedyś wrócisz do twórczych początków. Jeszcze będzie ci dane zaczynać życie i miłość od nowa. Ale to nie będzie ani teraz, ani prędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)