13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

XIX. Słońce
czyli: Rozwój Pod Czyjąś Światłą Ochroną

Kategoria: Tarot
wa19.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Tradycyjny obraz na karcie Słońce (nr XIX) przedstawia Słońce świecące w górze, a na ziemi, w jego promieniach, dwoje dzieci, które trzymają się za ręce (a może tańczą). Wokół dzieci zaznaczony jest krąg, a za ich plecami widoczny mur. W wielu taliach dodano dalsze szczegóły, które zazwyczaj wypaczają przejrzysty sens "klasycznej" karty.

Krąg wokół dzieci i mur za nimi to struktury ochronne. Zostały one stworzone po to, aby wydzielić pewien obszar świata, w którym owe dzieci mogą być bezpieczne i mogą się rozwijać. Narysowane ponad nimi Słońce jest nie tylko źródłem światła i ciepła, ale również źródłem życiodajnej energii, dzięki której rozwój młodych istot jest możliwy. Energię tę symbolicznie zaznaczono na rysunku w postaci kropli unoszących się w powietrzu. Krąg i mur (który także jest kręgiem i otacza dzieci naokoło) są potrzebne też po to, aby owa życiodajna energia nie została rozproszona.

Karta Słońce wprowadza w dziedzinę prastarych wyobrażeń, w myśl których Słońce łączyło się z ożywczą energią męską i było symbolem ojca lub nauczyciela, wychowującego dzieci; a także króla, otaczającego troską swoich poddanych. Obraz Słońca kojarzy się z taką osobą, w której blasku młode istoty mogą wyrastać, biorąc ją za wzór. Jednocześnie ów krąg (lub mur) świadczy o tym, że ten Mistrz nie rzuca swoich wychowanków od razu na głębokie wody, i trzyma je jakby "pod kloszem", "w cieplarnianej atmosferze" (te powiedzenia dobrze trafiają w klimat karty Słońce!), w świecie specjalnie uproszczonym i ograniczonym. Między owym Mistrzem a jego wychowankami istnieje wielka różnica (siły, powagi, dojrzałości) - właśnie jak pomiędzy potężnym Słońcem a słabymi dziećmi. Ale zarazem ta karta przedstawia odpowiednie warunki, w których młode istoty mogą dojrzeć i okrzepnąć.

Autorzy taroka, obmyślając tę kartę, zapewne sięgnęli nieświadomą pamięcią do najdawniejszej historii ludzkiego rodu, kiedy pierwotni ludzie, ledwie jeszcze odróżniający się od małp, podlegali procesowi uczłowieczenia, żyjąc na gorącym afrykańskim stepie, po palącymi promieniami Słońca, od których nie uciekali w cień, jak inne zwierzęta. Mnóstwo fizjologicznych szczegółów świadczy o tym, że człowiek rozwinął się jako istota żyjąca w pełnym świetle i w skrajnie upalnym klimacie.

Dwoje dzieci symbolizuje podwójną naturę człowieka, cielesną i duchową (przypomina też mityczne opowieści o bliźniętach, z których jeden był zwykłym człowiekiem, a drugi był nieśmiertelny). A więc wychowanie człowieka musi rozwijać zarówno ciało, jak i ducha.

W praktyce karta Słońce mówi o wpływie silnych osobowości, o roli w naszym życiu naszych mistrzów, wychowawców i nauczycieli; często też pojawia się tam, gdzie pytamy o szkołę lub studia. Może też oznaczać, że sytuacja, która dzieje się w naszym życiu, przyniesie nam pożytek, ponieważ wyniesiemy z niej właściwe nauki i uodpornimy się dzięki niej na prawdziwe przeciwności losu.

Kiedy pytamy o twórczość, karta Słońce jest wskazówką, że chodzi o taką twórczość, która służy rozwojowi ludzi. Mówi także o pracy, która ma charakter pedagogiczny.

Bardziej ostrożnie trzeba patrzeć na tę kartę, kiedy jest odpowiedzią na pytanie o miłość. Ponieważ widać na niej dzieci, istoty niedojrzałe, może to być sygnałem, że jest to uczucie nietrwałe, które objawiło się tylko dlatego, że stworzone zostały dla niego "cieplarniane warunki". (Tak, jak się dzieje na obozach wakacyjnych lub na wczasach.) Może też chodzić o uczucie, które ktoś kieruje do swego szefa, nauczyciela czy innej osoby stojącej znaczne "wyżej" od siebie.

W wielu sprawach praktycznych czy zawodowych ta karta jest sygnałem, że trzeba się jeszcze kształcić i uczyć.

Wizualizowanie tej karty rozwija uzdolnienia pedagogiczne i uczy nas rozumieć słowa i życie wielkich ludzi.


Słońce

Na karcie tej Słońce oświetla magiczny krąg, albo murem otoczony ogród, gdzie dwoje dzieci trzyma się za ręce. Ta scena oznacza opiekę, oświatę i wychowanie młodych istot, które w "cieplarnianych warunkach" mogą dorosnąć i stać się kimś doskonałym, dojrzałym. W życiu codziennym karta "Słońce" kojarzy się ze szkołami i innymi instytucjami, które kształcą, uczą, przekazują wiedzę i wartości.

Słońce jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

Najważniejsze sprawy, które teraz się dzieją, są związane ze szkołami, kursami i oświatą. Być może pobierasz naukę i ważne jest, abyś ją ukończył? Może szkoła i wykształcenie powinno stać się twoim najważniejszym w tej chwili życiowym zadaniem? Czeka cię końcowy egzamin? - albo sam powinieneś zająć się kształceniem innych.

Słońce jako karta druga w rozkładzie, ostrzegająca:

Nie umiesz opuścić "zaklętego kręgu" pewnej instytucji, która cię chroni i daje ci poczucie bezpieczeństwa. Życiowe wyzwania wymagają, abyś się usamodzielnił, tymczasem ty uporczywie nie chcesz wydorośleć. Czyżbyś chciał być wiecznym uczniakiem?

Słońce jako karta trzecia, mówiąca co robić:

Twoja droga idzie poprzez instytucje nauczające. A więc powinieneś się uczyć, pójść na studia, zapisać się na kurs. Znaleźć mistrza, który pokieruje twoim rozwojem. Druga możliwość: że sam powinieneś teraz zająć się uczeniem i kształceniem innych.

Jako karta czwarta, czyli wewnętrzne przeszkody i złe nawyki:

Czujesz się wiecznym dzieckiem i wiecznym uczniem. Psychicznie nie wyzwoliłeś się od szkoły, czy ogólniej: od wpływu autorytetów. Chciałbyś się tak ustawić w życiu, aby ktoś się tobą opiekował i brał za ciebie odpowiedzialność.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach:

Związek z pewnym człowiekiem będzie okresem próbnym i "szkoleniowym" przed czekającymi cię w życiu zadaniami.

Jako karta szósta, czyli zbliżająca się przyszłość i rozwiązanie:

Przyszłością jest szkoła, czy też dłuższy okres prób, przygotowań, treningów "na sucho". Będzie to zapewne ciekawy etap w życiu, ale jednak dużo w tym będzie życia na niby.

Jako karta siódma, czyli zaskakujące i nieprzewidywalne wydarzenia w przyszłości:

Spotkasz mistrza, który pokieruje twoim rozwojem, choć wcale go nie szukasz.

Jako karta ósma, czyli, to, co się i tak nie zmieni:

Nie zmieni się to, że wciąż jesteś kimś, kto się uczy, próbuje i nie czuje się w pełni samodzielny.

Karta dziewiąta - to, czym warto się zająć:

Warto w dłuższej perspektywie zainwestować w swoje wykształcenie, doskonalenie swoich umiejętności, a także - kształcenie i szkolenie innych.

Karta dziesiąta - jaki z tego będzie pożytek dla innych:

Dzięki temu co robisz, pewna grupa ludzi zyska możliwości kształcenia się i bezpiecznego rozwoju.

Jedenasta - to, co się nie uda:

Pewne plany związane z kształceniem się lub stworzeniem pewnego bezpiecznego "schronienia" rozwieją się jak dym.

Dwunasta - dodatkowe wskazówki:

Przyjrzyj się wszystkim kartom, czy nie zawierają przekazu na temat szkoły, wychowania, wykształcenia.

Trzynasta - daleka przyszłość:

Możliwe będzie w przyszłości stworzenie pewnego bezpiecznego miejsca dla rozwoju i wykształcenie; niestety raczej to nie jest możliwe teraz.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)