13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

XXI. Świat
czyli uwieńczenie dzieła

Kategoria: Tarot
wa21.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Karta Świat, ostatnia z Wielkich Arkanów, pełna jest najgłębszych znaczeń. W większości talii powtarzany jest rysunek, który przetrwał przez wieki w Taroku Marsylskim: karta tworzy czworobok, w którego rogach widnieją twarze czterech serafinów z wizji Ezechiela: byk, lew, orzeł i anioł. Środek karty zajmuje kolisty wieniec, pośród którego w tanecznej pozycji unosi się w przestrzeni na wpół naga żeńska postać. Nazwa "Świat" jest pozostałością innego rysunku, który bywał przedstawiany w starszych taliach, mianowicie kuli ziemskiej, unoszonej prze anioły.

Karta Świat ma wszelkie cechy mandali, czyli mistycznego rysunku przedstawiającego Całość Świata oraz jego Duchowe Centrum. Mandale, najlepiej znane z Indii, mają kształt koła wpisanego w kwadrat, z zaznaczonym środkiem. Mówiąc w największym skrócie, kwadrat symbolizuje Ziemię, koło - Niebo, zaś centralny punkt - Boskość, będącą źródłem obu. Na karcie Świat kwadrat stał się "naturalnym" prostokątem karty, jego cztery rogi zostały podkreślone czterema twarzami serafinów, wewnętrznym kołem jest wieniec, a w miejscu centrum znajduje się postać tańczącej bogini. Tło karta zwykle jest zwykle malowane błękitem, niby nieskończona przestrzeń nieba.

Karta Świat jest symbolem Całości-Pełni. We wróżbach oznacza, że pewien fragment świata osiąga swoją pełnię, całość, doskonałość. Że staje się ucieleśnieniem swojego ideału. W większości przypadków wyciągnięcie karty Świat jest najlepszą wróżbą, jakiej można sobie życzyć. Jest ona oznaką, że nasze dzieła, prace i wewnętrzne psychiczne procesy dobiegają swojego kresu - że cel jest właśnie osiągany.

Karta Świat jest szczególnie pomyślną wróżbą przy takich przedsięwzięciach, które mają na celu budowanie pewnego wycinka świata, nadawanie mu trwałego i doskonałego kształtu. A więc kiedy budujemy dom, urządzamy mieszkanie, piszemy książkę (lub prace dyplomową) - i w mnóstwie innych przypadków.

Jest też szczęśliwą wróżbą w miłości: mówi mianowicie, że ktoś wraz ze swoją "drugą połową" utworzy harmonijną całość - że "staną się jednym ciałem i jedną duszą".

W pewnych przypadkach Karta Świat może też przyjmować sens ostrzegający; i wtedy znaczy, że pewien fragment rzeczywistości jest już zamknięta całością, a więc - ze nie warto już go ulepszać ani naprawiać, bo możemy go - przeciwnie - tylko popsuć.

Kontemplowanie karty Świat uczy wytrwałości i sztuki doprowadzania swoich przedsięwzięć do końca. Udziela też mocy rozpoznawania w naszym świecie początków rzeczy, którym pisany jest pomyślny rozwój i przyszły sukces. Kto kieruje się wskazaniami karty Świat, nie zaczyna spraw, które musiałby później porzucać, i nic w jego życiu nie dzieje się nadaremno.


Świat

Karta "Świat", ostatnia z Wielkich Arkanów, oznacza cel, punkt dojścia, spełnienie planów; mówi, że zostanie stworzona pewna doskonała i kompletna Całość; że świat wokół ciebie zostanie doprowadzony do harmonijnego porządku. Jest to najlepiej wróżąca karta taroka, nawet jeżeli zostanie odkryta na jednej z niekorzystnych pozycji: pod numerem 2, 4 lub 11.

Świat jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

Twoje dzieło zbliża się do końca. "Pisany" jest ci sukces, spełnienie zamiarów, osiągniecie celów. Szczególnie dobrowróżbna jest ta karta, kiedy pytasz o dokończenie pewnego materialnego przedsięwzięcia: takiego jak budowa domu, zarobienie pieniędzy, założenie przynoszącej zyski firmy. Karta "Świat" zapowiada, że wyniki będą pełne, harmonijne i trwałe.

Świat jako karta druga w rozkładzie, ostrzegająca:

Ideały i plany są gotowe. Możesz np. narysować sobie swój przyszły dom, albo napisać biznesplan działalności gospodarczej. Ale to jeszcze nie oznacza osiągnięcia celu. (Pamiętaj, że "dobrymi chęciami piekło wybrukowano".)

Świat jako karta trzecia, mówiąca co robić:

Plan jest ci znany, dobry, i przewiduje wszystkie kroki - pozostaje ci go zrealizować.

Jako karta czwarta, czyli wewnętrzne przeszkody i złe nawyki:

Przeszkodą, która ci blokuje ruchy, jest jakiś idealny plan, idealny kształt przyszłości, który pieścisz w swoich myślach. Przewiązanie do niespełnionego ideału nie pozwala ci się cieszyć tym, co realne.

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach:

Twój partner to "chodzący ideał". Bierz z niego przykład, słuchaj się jego rad - na współpracy (lub wspólnym życiu) z nim tylko dobrze wyjdziesz. Ta karta w tej pozycji może tez oznaczać zawarcie harmonijnego związku.

Jako karta szósta, czyli zbliżająca się przyszłość i rozwiązanie:

Zbliżasz się do celu. Twoje dzieło jest bliskie osiągnięcia ostatecznego kształtu. Tak trzymać! (Bardzo pomyślna wróżba w każdym przypadku.)

Jako karta siódma, czyli zaskakujące i nieprzewidywalne wydarzenia w przyszłości:

Nieoczekiwanie zobaczysz przed sobą to, o co "warto się bić". Ujrzysz swoje życie w nowym świetle. Ujrzysz nowe perspektywy, nowe cele - dużo ciekawsze niż te, którymi się kierujesz obecnie.

Jako karta ósma, czyli, to, co się i tak nie zmieni:

Nie zmieni się fakt, że działasz w obrębie wielkiego i zapewne doskonałego planu, w ramach większej całości (firmy, rodziny itd.), i z tego układu nie wyjdziesz.

Karta dziewiąta - to, czym warto się zająć:

Warto zająć się budowaniem rzeczy trwałych. Na tej drodze czeka cię sukces.

Karta dziesiąta - jaki z tego będzie pożytek dla innych:

To, co robisz, dla innym będzie pełnią szczęścia i osiągnięciem ideału.

Jedenasta - to, co się nie uda:

Pojawią się jakieś piękne i doskonałe plany, idee, poglądy. Będzie o czym pomarzyć... Te marzenia mogą być ważniejsze niż rzeczywistość.

Dwunasta - dodatkowe wskazówki:

Przyjrzyj się pozostałym kartom: czy wyraża się w nich myśl, że twoje sprawy dobiegają do celu, zbliżają się do swojego ostatecznego kształtu?

Trzynasta - daleka przyszłość:

Jeszcze twoje dzieło osiągnie doskonałość. Osiągniesz cele, które sobie postawiłeś. Tyle, że nie nastąpi to prędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)