13 października 2002

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Tarot. Pełny przegląd znaczeń kart

Walet Mieczy

Kategoria: Tarot
walmiecz.inq.jpg
made & © by Inqbus 2009

Przypomnę krótko, że Walety, podobnie jak i inne tzw. karty dworskie (Rycerze, Królowe i Króle), służą w rozkładach tarota do wskazania określonych osób. Jeżeli na pewnej pozycji rozkładu kart znajduje się karta dworska, to fakt ten oznacza, że dana sprawa znajduje się pod silnym wpływem pewnej osoby, którą właśnie karta dworska usiłuje zidentyfikować.

Wszystkie Walety służą do tego, aby wskazywać na osoby młodsze, mniej poważne, podporządkowane i w ogóle takie, których pozycja jest w pewien sposób podrzędna.

Wraz z kartą Walet Mieczy pojawia się pewien szczególny nastrój: karta ta jest naładowana komedianctwem, przedrzeźnianiem innych, naśladowaniem i papugowaniem. Ludzie, których Tarot wskaże przy pomocy tej karty, zawierają w sobie pewną niepowagę, udawanie. Mają w sobie aktorstwo, ale nie jest to prawdziwe aktorstwo, takie ze sceny, ale aktorstwo życiowe. Walet Mieczy gra jakąś rolę, usiłuje nałożyć sobie pewną maskę, ale przy tym puszcza oko, i jest w tym nieszczery, komediancki.

Etnografowie badający kulturę Indian Ameryki Północnej odkryli w ich opowieściach szczególną postać, którą nazwali (z angielska) trikster. Trikster to przebiegły psotnik, figlarz, ten który ludzi i bóstwa przedrzeźnia i naraża ich na rozmaite straty. Otóż Walet Mieczy ma wiele z takiego trikstera.

Karta Walet Mieczy może oznaczać też duże talenty umysłowe, ale zarazem ludzie tacy ludzie mają w sobie coś z intelektualnych oszustów, coś z udawaczy. Czesto Walet Mieczy oznacza takie podejrzane figury oraz ostrzega przed nimi.

W pozytywnym znaczeniu karta ta może oznaczać ludzi dowcipnych, umiejących innych zabawic i rozerwać, jak również obdarzonych talentem do wkradania się w cudze łaski i umiejetnością nieformalnego załatwiania różnych spraw.

W sprawach interesów, twórczości, a nawet miłości, Walet Mieczy oznacza postępowanie na sposób kogoś, kto w żadnej z tych rzeczy nie jest do końca poważny.


Walet Mieczy czyli żartowniś, zgrywus, oszust

Walet Mieczy, jak wszystkie Walety, oznacza osoby młodsze, mniej odpowiedzialne, mniej ważne (w sensie społecznym). Kolor Mieczy sprawia, że są to osoby o lotnym umyśle, które swoje uzdolnienia wykorzystują w przewrotny sposób. Osoby, na które wskazuje Walet Mieczy, wciąż grają (jak w teatrze), coś lub kogoś udają; otacza je atmosfera zgrywy i niepowagi, i lepiej się nie narażać na ich żarty.

Walet Mieczy jako pierwsza (główna) karta w rozkładzie:

Główną rolę w sytuacji, o którą pytasz, odgrywa osoba w typie Waleta Mieczy, a więc pewien złośliwy żartowniś. Od niego to wychodzą intrygi, on jest źródłem zamętu - ale również tylko jego pomysły mogą coś pomóc. (Możliwe, że to ty sam nim jesteś.)

Walet Mieczy jako karta druga, ostrzegająca:

Uważaj na pewną osobę, która jest źródłem plotek, intryg, fałszywych wiadomości. Uważaj na oszustów.

Walet Mieczy jako karta trzecia, wskazująca, co robić: Postępuj jak Walet Mieczy: nie traktuj swoich spraw zbyt poważnie. Zamiast martwić się i zaperzać, wygraj śmiechem.

Jako karta numer cztery - obciążenia z przeszłości:

Sparzyłeś się kiedyś na kontakcie z pewnym oszustem lub kimś, kto cię ośmieszył, i tamte doświadczenia nie pozwalają ci dotąd rozwinąć skrzydeł.

Jako karta numer pięć - partner lub partnerzy:

Towarzyszy ci osoba, która gra, udaje, nie jest szczera, śmieje się z ciebie. (Inne cechy Waleta Mieczy też są możliwe.)

Jako karta numer sześć - najbliższa, nadchodząca przyszłość:

W nadchodzących wydarzeniach główna role odegra osoba w typie Waleta Mieczy, a więc prześmiewca, żartowniś, źródło dowcipów i niepowagi. (Czy może ty nim jesteś?)

Jako karta siódma - nieoczekiwane wydarzenia w przyszłości:

Dotychczasowy bieg wydarzeń zostanie zakłócony przez pewnego Waleta Mieczy, a więc złośliwego żartownisia lub oszusta.

Karta ósma - to, co pozostanie nie zmienione:

Nie zmienią się wpływy i znaczenie pewnego błazna i prześmiewcy.

Karta dziewiąta - w którym kierunku warto się rozwijać:

Warto ćwiczyć dowcip, niekonwencjonalne zachowanie, umiejętność zachowania się w życiu jak w teatrze - atrybuty Waleta Mieczy.

Karta dziesiąta - pożytki dla ogółu:

Dowcipy i gierki pewnego Waleta Mieczy przyniosą jednak ogólną korzyść.

Jedenasta - to, co zostanie rozproszone i nie dojdzie do skutku:

Intrygi pewnej osoby w typie Waleta Mieczy to tylko dymna zasłona i fałszywy alarm.

Dwunasta - dodatkowe wskazówki dla czytającego rozkład:

Przyjrzyj się pozostałym kartom, czy nie potwierdzają one wielkich wpływów pewnego żartownisia, błazna, osoby niepoważnej.

Trzynasta - następna epoka w życiu:

Jeszcze kiedyś pewien Walet Mieczy dojdzie do wpływów i znaczenia, ale to będzie nieprędko.Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)