zdjęcie Autora

21 grudnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

TED - Wszystkie rodzaje umysłu.

Kategoria: Techniki rozwoju

« Teoria Wyboru - Theory of choice - William Glasser Podsumowanie 1-150 - Szamani i Bogowie »

Szybki wpis polecający TED, Idee warte polecenia. Polecam

Wszystkie rodzaje umysłu:

http://www.ted.com/playlists/9/all_kinds_of_minds.html

Warto te dwie godziny uskładać sobie - nawet po te 20 min pojedyńczej mowy.

W większości są polskie napisy. Dla nieangielskojęzycznych, krótkie tłumaczenie wstępów.

Elyn Saks: A tale of mental illness -- from the inside

Opowieść o chorobie psychicznej - od wewnątrz.

 "Czy to w porządku, jeśli totalnie rozwalę twój gabinet" . To pytanie, które Elyn Saks zadała raz swojemu lekarzowi i to nie był żart. Wykładowca prawa, Saks w 2007 ujawniła swoją własną historię schizofreni, kontrolowanej przez leki i terapię ale wszechobecnej. W tej pełnej siły mowie prosi nas, by patrzeć na ludzi z chorobą psychiczną  szczerze i współczująco.

Temple Grandin: The world needs all kinds of minds

Świat potrzebuje wszystkich rodzajów umysłu!

U Temple Grandin zdiagnozowano autyzm w dzieciństwie, opowiada o tym jak działa jej umysł - dzieląc się swoją zdolnością do "myślenia obrazami", która pomaga jej rozwiązywać problemy, które mózgi o zwyczajnej neurologii mogą przegapić. Pokazuje, że świat potrzebuje umysłów w spektrum autyzmu: myślących wizualnie, myślących wzorcami, myślących werbalnie i wszystkich rodzajów mądrych zakręconych dzieciaków.

Co jest takiego śmiesznego w chorobach psychicznych?

Choroby ciała zaskarbiają sobie sympatię, mówi komiczka Ruby Wax, ale nie te mózgu. Dlaczego tak jest? Tryskająca energią i humorem, Wax, u którerj zdiagnozowano dekadę temu kliniczną depresję, zachęca nas do skończenia ze stygmatyzowaniem chorób psychicznych.

Sherwin Nuland: How electroshock therapy changed me

Jak zmieniła mnie terapia elektrowstrząsami.

Chirurg i autor Sherwin Nuland omawia rozwój terapii elektrowstrząsami, jako lekarstwa dla ciężkiej, zagrażającej życiu depresji - wliczając siebie. Poruszająca i od serca przemowa o uldze, odkupieniu i drugich szansach.

Joshua Walters: On being just crazy enough

O byciu wystarczająco szalonym

Na TED Full Spectrum Auditions, komik Joshua Walters, który jest dwubiegunowy, przekracza linię pomiędzy mentalną chorobą i mentalnymi zdolnościami (illness - skillness - choroba-umiejętności gra słów w angielskim PJ). W swoim zabawnej skłaniającej do myślenia mowie pyta: Jaka jest właściwa równowaga pomiędzy egzorcyzmowaniem szaleństwa lekami a ujeżdzeniem manicznej krawędzi kreatywności i motywacji?

Jon Ronson: Strange answers to the psychopath test

Dziwne odpowiedzi do testu psychopatii

Czy jest wyraźna granica oddzielająca szaleństwo od normalności? Z jeżącym włosy przekazem, Jon Ronson, autor The Psychopath Test, ukazuje szare strefy pomiędzy tymi dwoma. (Z na żywo mixowanym dźwiękiem  Julian'a Treasure i animacją Evan Grant)

Oliver Sacks: What hallucination reveals about our minds

Co halucynacje ujawniają o naszych umysłach

Neurolog i autor Oliver Saks, kieruje naszą uwagę na syndrom Charlsa Bonneta - kiedy osoby z osłabionym wzrokiem doświadczają wyraźnych halucynacji. Opisuje doświadczania swoich pacjentów z serdeczną szczegułowością i przeprowadza nas przez biologię tego rzadko opisywanego fenomenu.

 

Robert Gupta: Music is medicine, music is sanity

Muzyka jest lekarstwem, muzyka jest normalnością.

Robert Gupta, skrzypek z filcharmonii LA, mówi o lekcji, którą raz udzielił błyskotliwemu, schizofranicznemu muzykowi i czego się nauczył. Wezwany ponownie na scenę, Gupta gra swoją własną interpretację preludium Cello Suite nr 1. Bacha.

Wyboldowałem te szczególnie warte polecenia moim nieskromnym zdaniem.

Warto obejrzeć!

 

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Teoria Wyboru - Theory of choice - William Glasser Podsumowanie 1-150 - Szamani i Bogowie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)