21 grudnia 2012
Piotr Jaczewski
z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)
TED - Wszystkie rodzaje umysłu.
« Teoria Wyboru - Theory of choice - William Glasser | Podsumowanie 1-150 - Szamani i Bogowie » |
Szybki wpis polecający TED, Idee warte polecenia. Polecam
http://www.ted.com/playlists/9/all_kinds_of_minds.html
Warto te dwie godziny uskładać sobie - nawet po te 20 min pojedyńczej mowy.
W większości są polskie napisy. Dla nieangielskojęzycznych, krótkie tłumaczenie wstępów.
Elyn Saks: A tale of mental illness -- from the inside
Opowieść o chorobie psychicznej - od wewnątrz.
"Czy to w porządku, jeśli totalnie rozwalę twój gabinet" . To pytanie, które Elyn Saks zadała raz swojemu lekarzowi i to nie był żart. Wykładowca prawa, Saks w 2007 ujawniła swoją własną historię schizofreni, kontrolowanej przez leki i terapię ale wszechobecnej. W tej pełnej siły mowie prosi nas, by patrzeć na ludzi z chorobą psychiczną szczerze i współczująco.
Temple Grandin: The world needs all kinds of minds
Świat potrzebuje wszystkich rodzajów umysłu!
U Temple Grandin zdiagnozowano autyzm w dzieciństwie, opowiada o tym jak działa jej umysł - dzieląc się swoją zdolnością do "myślenia obrazami", która pomaga jej rozwiązywać problemy, które mózgi o zwyczajnej neurologii mogą przegapić. Pokazuje, że świat potrzebuje umysłów w spektrum autyzmu: myślących wizualnie, myślących wzorcami, myślących werbalnie i wszystkich rodzajów mądrych zakręconych dzieciaków.
Joshua Walters: On being just crazy enough
O byciu wystarczająco szalonym
Na TED Full Spectrum Auditions, komik Joshua Walters, który jest dwubiegunowy, przekracza linię pomiędzy mentalną chorobą i mentalnymi zdolnościami (illness - skillness - choroba-umiejętności gra słów w angielskim PJ). W swoim zabawnej skłaniającej do myślenia mowie pyta: Jaka jest właściwa równowaga pomiędzy egzorcyzmowaniem szaleństwa lekami a ujeżdzeniem manicznej krawędzi kreatywności i motywacji?
Neurolog i autor Oliver Saks, kieruje naszą uwagę na syndrom Charlsa Bonneta - kiedy osoby z osłabionym wzrokiem doświadczają wyraźnych halucynacji. Opisuje doświadczania swoich pacjentów z serdeczną szczegułowością i przeprowadza nas przez biologię tego rzadko opisywanego fenomenu.
Robert Gupta: Music is medicine, music is sanity
Robert Gupta, skrzypek z filcharmonii LA, mówi o lekcji, którą raz udzielił błyskotliwemu, schizofranicznemu muzykowi i czego się nauczył. Wezwany ponownie na scenę, Gupta gra swoją własną interpretację preludium Cello Suite nr 1. Bacha.
Wyboldowałem te szczególnie warte polecenia moim nieskromnym zdaniem.
Warto obejrzeć!
Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu
Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.
« Teoria Wyboru - Theory of choice - William Glasser | Podsumowanie 1-150 - Szamani i Bogowie » |
Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.
