zdjęcie Autora

12 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

A tender soft spot - o mocy wyobraźni

Kategoria: Techniki rozwoju

« Moc wyobraźni - praktyczne podsumowanie częściowe Neurologia Junga - o mocy wyobraźni cd »
Skoro pojawił się taki piękny uchwyt dla felt sense mocy wyobraźni za którym podążam, to go rozwińmy. Pełniejsza forma tego zdania Gilligana brzmi

A tender ‘soft spot’ exists at the core of each person.

W luźnym tłumaczeniu: Wrażliwy-Drażliwy miękki-czuły punkt istnieje we wnętrzu rdzeniu-środku każdej osoby-wszystkich. (Lubiącym jednoznaczność i precyzję językową: celowo pozostawiam taką formę tłumaczenia).

Okiem hipnotyzera to traktując - świetna metafora i forma, nawet lepsza niż Ericksonowskie: Your Unconcious Mind. Poezja hipnozy. Zwarty i zgrabny hipnotyczny komunikat: Bądź drażliwy, reaguj intensywnie. Bądź miękki, przyjmuj moje słowa miękko do samego wnętrza, odnieś do wszystkich relacji. Moje słowa są realne, istnieją w twoim wnętrzu, trafiają do sedna tego, co cię tworzy. Nawet jeśli jesteś spięty i czujny, to w twoim wnętrzu istnieje reagujący na moje słowa czuły punkt. Zacznij budować czułą miękką relację z sobą, ze mną, z każdą osobą.
Z perspektywy hipnotyzera: Genialne!
Tu jednak szukamy punktu, w którym wyobraźnia zaczyna mieć moc, czy punktu w którym moc wyobraźni zaczyna realnie coś zmieniać i może być celowo wykorzystana.Tu też jest podpowiedź:
Punkt mocy wyobraźni ten sam punkt, z którego słychać owe naładowanie znaczeniami i wskazówkami dotyczącymi zachowań. To też ten sam punkt: wyczucia napięcia, konfliktu w relacjach oraz czyiś i wspólnych granic/tabu w danym kontekście, common sense,społecznej racji.

A tender ‘soft spot’ exists at the core of each person.
Prowokacyjne wyjaśnienie jest proste, choć tyczy się tej połówki pt. drażliwość:
To punkt z którego masz ochotę kijem pacnąć gdy pstrykasz kanałami tv i ktoś zaczyna nadawać ci nad uchem (i) lub punkt w którym jeżą się włosy przy widoku porozżucanych skarpetek (i)lub w którym purysta językowy czytając moje teksty łysieje po wyskubaniu sobie kolejnej garści włosów.
Historie o joginach medytujących nad ahimsą, bodhichittą i rzucających kamieniami w turystów jakoś mnie nie dziwią ;)
Odrobinę ciężej jest odnaleźć to miękkie rozluźnione przykucie uwagii do wnętrza, które jest drugą stroną tego miejsca. Pre-werbalne czy zupełnie niemożliwe do zwerbalizowana,osadzone w felt sense.

A tender ‘soft spot’ exists at the core of each person.
Miejsce z którego ma się ochotę kopnąć w żyć prawdziwych szamanów, joginów, medytujących, pie.... ..ących od duchowości, rozwoju, wiedzy tajemnej,psychologii astrologii, terapii, eneagramu i wszelkiego psycho-ezo-bełkotu. Mnie nie oszczędzając, kiedy nie udaje mi się uniknąć tej zagłuszającej ten punkt bufonady:)
I jednocześnie punkt z którego wizualizacja staje się wizją. podążanie za jej logiką naturalne i wg wszelkich moich doświadczeń ze "wstrzelaniem się w ten punkt" ta praca z wyobraźnią wtedy zaczyna działać.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Moc wyobraźni - praktyczne podsumowanie częściowe Neurologia Junga - o mocy wyobraźni cd »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)