zdjęcie Autora

07 lutego 2016

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

To jest bez sensu.
Klątwa demona

Kategoria: Nowy szamanizm

« Pozytywne sprzężenie zwrotne Gort! Klaatu barada nikto! »

To jest bez sensu, bez sensu - zdanie tak proste, a tak złożone, że powinno by się go uczyć w szkołach, nawet za cenę dopłat do leków na nerwicę dla nadmiernie często słyszących to nauczycieli.

Nasz mózg nadaje znaczenie faktom, nawet u ludzi beznadziejnie głupich. Często jedynym przestępstwem głupoty jest posiadanie jednego znaczenia, jednego sensu, jednego poglądu, zamiast docierania do znaczenia bazującego na bardziej precyzyjnym podziale:

“To jest bez sensu” oraz “To skomplikowane, ale do ogarnięcia”

O rzeczach złożonych ludzie uczą się niechętnie, chyba że chodzi o składanie papierków. Pierwsza stówa, pierwszy tysiąc, pierwszy milion, pierwsza praca, pierwsza miłość, pierwszy kredyt. Papierki składane, podpisywane, przesyłane drogą pocztową, a nawet elektroniczną. Złożoność rośnie wykładniczo, ale jest to jakoś do ogarnięcia. Tylko że to jest trudne, a więc bez sensu. W tym przypadku zatem zawodzi szkoła, zawodzą ludzie i zawodzi świat. Wymaga wysiłku, a efektów brak. Bez sensu.

Być może więc sensowną nauką byłoby wycofywanie sensu. Ot, zwykłe gapienie się na coś bez celu, zwykłe: nie wiem. Hęęę? - wypowiedziane z głupkowatym uśmiechem na twarzy. Doskonalenie przerywników. Takie piękne: yyy... okrągłe ooo... I nawet czkające iii...!

Być może od takiej nauki człowiek mógłby nauczyć się filozoficznego dystansu. Wzruszyć ramionami i powiedzieć: “To nie ma sensu. To się nie klei, głębszego sensu tu brak” oraz zająć się tym, co dla niego szczególne, ważne i znaczące.


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: ()« Pozytywne sprzężenie zwrotne Gort! Klaatu barada nikto! »

komentarze

[foto]

1. To ma sens... • autor: Roman Kam2016-02-09 10:23:40

Przyjemny, inspirujący tekst. Przeczytałem go z zaskoczeniem, raz - że krótki, dwa - do ogarnięcia, trzy - założyłem klikając link, że będzie ciężko, a tu luzik oraz lajcik. Mam niewiele czasu (tak czuję, poganiacz rozkręcony ostatnio), wiec dzięki!
Na dzisiaj, na te kęsy zimowego słońca zjadane przez chłopca łyżeczką - w sam raz. Rzeczy bez sensu mają często sens mistyczny i jak nazwa wskazuje, dostępny wybrańcom. Reszta (do której się zaliczam) tylko się sensu domyśla, czując, że go potrzebuje, że to ratująca życie, poduszka bezpieczeństwa. Może być ta potrzeba sensu źródłem największych iluzji, może być drogą do prawdy, a na pewno, jest niezmiernie frustrująca.  Może być brak sensu darem ratującym życie, przed światem mechanicznym, skończonym, zmierzonym i obliczonym. Może iskra boskości, tylko przez brak sensu może się wyrazić?  Boskie igranie sensem i jego brakiem. Lila.     

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)