zdjęcie Autora

17 września 2012

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 2 (odcinków: 151)

Co to jest to „Piąte Słońce”?


« Nowy podgląd spisu treści Taraki Siedem lewicowych proroctw Majów »

Zostałem zaproszony na Festiwal Heart & Mind 2012, który odbędzie się 19-21 października b.r. (2012) w Warszawie. Zapowiada się, że zbierze się tam ciekawe towarzystwo! Z moich przyjaciół mają być Tanna Jakubowicz-Mount, Robert Palusiński, Dawid i Zosia Rzepeccy. Oraz kilkoro innych sławnych postaci – zobacz na stronie Festiwalu, i na drugiej. Najbardziej ciekaw jestem spotkać Manuela Rufino, który działa w Polsce od kilku lat, a uczestnicy jego i moich warsztatów i działań to w jakiejś części te same osoby.

Na stronie Festiwalu w FaceBooku jest następująca jego zapowiedź:


Festiwal Heart & Mind 2012 to unikalna, ponadkulturowa platforma spotkań i komunikacji pomiędzy środowiskami działającymi dla dobra i rozwoju globalnej wspólnoty. To nie tylko wydarzenie - to ruch poświęcony tworzeniu nowej wizji życia człowieka, wizji zwanej przez Majów Piątym Słońcem. To miejsce gdzie jednoczy się nauka i religia, filozofia i sztuka, starożytne szamańskie tradycje i współczesne kultury.
Właśnie teraz jesteśmy w procesie wielkich zmian. Szala naszej wspólnej świadomości zaczyna przeważać na pozytywną stronę. Wykorzystajmy to.
Jesteśmy tymi, na których czekaliśmy.


Z tego wstępu, zauważyłem, że nie wiem, co to jest „Piąte Słońce”. Skoro to pojęcie pochodzi od Majów, to moja niewiedza jest uzasadniona, bo w ogóle o Majach wiem niewiele. Co więcej, zalew informacyjnego szumu, jaki trwa od paru lat w związku z tym, że jakoby w 2012 roku ma „skończyć się kalendarz Majów”, i dlatego ma być „koniec świata”, sprawiają, że nie bardzo mi się chce czytać i szukać, co w tych wiadomościach wiązanych z Majami jest prawdą, a co zmyśleniem. Przypuszczam, że zmyśleń jest 99% - ale jak je odróżnić? Oczywiście w żadne końce świata nie wierzę, a całe to zjawisko, zwane millenaryzmem, mam za uporczywie wracający mem – szkodliwy dla umysłu – o czym pisałem kiedyś więcej, tu: „Historia końca świata, czyli Religie apokalipsy”.

Ale co to jest to „Piąte Słonce”, postanowiłem się dowiedzieć, skoro już mam pod jego sztandarem występować. Niżej przegląd wyimków ze stron z pierwszej dziesiątki w języku polskim, które wyświetliły Google na hasło „Piąte Słońce”:(1)

Majowie wierzyli, że historia dzieli się na wielkie cykle liczące po 5125 lat. Kiedy dany cykl się kończy, świat nawiedza straszliwy kataklizm. Obecny wielki cykl rozpoczął się dnia cztery Ahau 8 roku Cumku, czyli 13 sierpnia 3114 roku p.n.e. Skończy się 23 grudnia 2012 roku, a wtedy świat zginie w ogniu.
Aztekowie natomiast podzielili historię na pięć Słońc. Koniec każdego Słońca przynosi ludzkości zagładę - a to w potopie, a to w ogniu, huraganie czy trzęsieniach ziemi. Pod koniec Czwartego Słońca świat zginął w podwoziach i ulewach (słynny potop?!). Piąte Słońce zwane jest Słońcem Ruchu, gdyż pod jego koniec nastąpi "ruch Ziemi, który przyniesie nam zagładę" - jak zapisano na monolicie nazywanym "Kamienne Słońce", wykutym w bazalcie w 1479 roku na rozkaz cesarza Axayacatla.
Nieodparcie nasuwa się tu skojarzenie z lecącą (a więc będącą w ruchu) asteroidą, która, jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów itp.
Aztekowie, w przeciwieństwie do Majów, nie określili dziennej daty końca świata, jednakże uważali, że Piąte Słońce jest już bardzo stare i niedługo nastąpi jego kres. Dlatego, wierząc, że ludzka krew może dodać mu życia, zabijali na ołtarzach ofiarnych dziesiątki tysięcy niewolników.

Z: Piąte słońce Azteków, 25 maja 2005, autor, ps. Mateusz.(2)

Z innych po Azteckich źródeł dowiadujemy się o dużo dłuższych okresach 4 słońc, choć jeszcze nieco różniących się od siebie czasowo, a nie jednakowe jak chcieli by tego majolodzy .
I tak pierwsze z nich trwało 4008 lat i zostało zniszczone przez wodę: Pierwsze Słońce( Matlactili),żyjący wówczas (nie tylko ludzie )jedli kukurydzę i byli gigantami. Słońce zostało zniszczone przez wodę. A nazywało się to zniszczenie Apachiohualiztli czyli powódź lub potop i nieustanny deszcz. Ludzie zamienili się w ryby .Podobno z tego potopu uratowała się tylko jedna para ludzi, Nana i Tata, którzy schronili się w starym drzewie rosnącym nad wodą. Lecz inni ludzie powiadają, że było aż siedem takich ludzkich par, które do czasu kiedy wody nie opadły ukrywały się w jaskini. I to ponoć oni właśnie na nowo zaludnili Ziemię, stając się dla narodów które od nich się wywodziły prawdziwymi bogami. W tej epoce panowała bogini, która była żoną Tlaloca, a imię jej było Chalchiuhtlicue, czyli „pani w wężowej” lub „jadeitowej” spódnicy.
Drugie Słońce trwało 4010 lat i ludzkość upadła wówczas przez wiatr. Drugie Słońce nazywało się Ehecatl, ludzie wówczas żyjący jedli dzikie owoce Acotzintli. Słońce zostało zniszczone przez Ehecatla, który był bogiem wiatru, a ludzie zmienili się w małpy, by lepiej móc się trzymać drzew, aby nie zostać porwanymi przez wiatr. Ten kataklizm zaistniał w pierwszym roku Psa ,Ce Itzcuintli. Z tej katastrofy przetrwała jednak tylko jedna para, która ukryła się na skale. Ta epoka nazywała się Złoty Wiek i panował wówczas bóg wiatru, który zniszczył ten świat.
Trzecie Słońce to epoka zwana Tzonchichiltic co znaczy „Ruda Głowa”,gdyż panował wtedy bóg ognia, i trwała 4081 lat. Potomkowie ludzi ocalałych z Drugiego Słońca jedli wtedy owoce Tzincoacoc . Zniszczenia tego świata były poczynione przez ogień. Czwarta cywilizacja będąca epoką założenia Tuli nazywała się Tzontlilac, co znaczy „Czarne Włosy”, przetrwała 5026 lat. Ludzie ginęli tam z głodu, a zakończyła się potopem deszczu z ognia i krwi.
Obecnie mamy Piąte Słońce, zbliżające się do swego kresu. Tak jak Aztekowie Również Majowie uważali, że ludzkość niszczyły kataklizmy. Jej ostatni cykl trwać ma 5125 lat i zakończy się dnia 4 Ahau 3 Kanbn. Rządzić-będzie wówczas Dziewiąty Pan Nocy .

Z: Piąte Słońce, 26.11.2010, autor ps. Erik(3)

[Pierwsi bogowie Azteków] Stworzyli zatem ogień i połowę słońca. Następnym ich dziełem był mężczyzna, któremu nakazali pracować w polu oraz kobieta, która w darze otrzymała ziarna kukurydzy i warsztat tkacki. /.../ Słońce, którego była tylko połowa, nie ogrzewało dobrze ziemi. Zatem bogowie przystąpili do dzieła stworzenia jego drugiej połowy. Pierwszym słońcem (Nahui Ocelotl) stał się Tezcatlipoca. Ziemię zamieszkiwali w tym czasie giganci. Tezcatlipoca był słońcem 13 razy po 52 lata. Po tym czasie Tezcatlipoca, uderzony kijem przez Quetzalcoatla, spadł do wody. Słońce przestało istnieć, giganci też zginęli. Trzeba było ponownie zaludnić ziemię. Kolejnym słońcem (Nahui Ehecatl) został Quetzalcoatl. Jego epoka trwała tyle samo czasu, co epoka pierwszego słońca. Tym razem katastrofę spowodował Tezcatlipoca. Kopnął Quetzalcoatla i uczynił tak wielki wiatr, że znów trzeba było zaludnić ziemię od nowa. Trzecim słońcem (Nahui Quiahuitl) został bóg deszczu Tlaloc. Ogień spuszczony z nieba znów spowodował kataklizm, czwartym słońcem (Nahui Atl) była żona Tlaloca - Chalchiuhtlicue. Jej epokę zakończyła woda - opady deszczu były tak ogromne, że niebo spadło na ziemię. Bogowie stworzyli czterech ludzi i wraz z nimi podnieśli je. Idąc po niebie Tezcatlipoca i Quetzalcoatl uczynili drogę mleczną. Aby stworzyć kolejne, piąte już słońce, bogowie poświęcili swoje życie, oddając własną krew by wprawić je w ruch (jednak jako nieśmiertelni pojawiają się w dalszych mitach).

Z: Wierzenia Azteków, Wikipedia(4)


Piąte Słońce właśnie dobiega końca, a niedługo rozpocznie się Szóste


Z tego co mówi sam Don Alejandro, kiedy to okno się zamknie wszyscy wkroczymy w Epokę Szóstego Słońca.okno czasowe może się zamknąć w każdym momencie, nie ma na to określonej daty, jednak zazwyczaj pozostaje ono otwarte przez okres około 7-8 lat, czyli możemy wywnioskować, że powinno się ono zamknąć do 2015 [Cytat z...]


Kom: JESTEM : Maj 20, 2012 o 00:04 Wygląda na to, że ktoś przypisał Don Alejadro coś, czego on nie mógł powiedzieć, może przez pomyłkę, może nieświadomie… a inni powtarzają te słowa, których Don Alejandro nigdy nie wypowiedział… Ale tak to działa.
No chyba, że chodzi o jakiegoś innego Don Alejandro, ale z tekstu nic takiego nie wynika.
Może chodzi o to, że ezoterycy wiedzą wszystko najlepiej :) I nie pasuje im Piąty Świat, lecz od razu przeskoczą do Szóstego, i utrzymają przy tym istniejące struktury… To możliwe :)


Odpowiedź autorki tekstu:Proszę się w takim razie zapoznać z oficjalnym przesłaniem Don Alejandra Oxlaj do ludzkości.

Z: , 20.05.2012, autor ps. nnka(5)

Piąte słońce

Wiele stuleci po upadku miasta, Teotihuacan pozostał w mitach azteckich jako miejsce narodzin Piątego Słońca, czyli epoki w której żyjemy. Zgodnie z wyobrażeniami Azteków o mitycznych dziejach świata, przed naszą epoką słońce rodziło się cztery razy, aż świat został zniszczony całkowicie przez wody. Wszyscy ludzie utonęli z powodu grzechów, jakie popełnili wobec bogów. Bogowie złożyli siebie w ofierze, aby Słońce i Księżyc mogły się poruszać na niebie przy pomocy ich krwi. Aztekowie odtwarzali ten akt w swych ceremoniach składania ofiar z ludzi, czując się w obowiązku stałego zasilania Słońca.

Z: Aztekowie - naród słońca. Bez daty. Autor: Katarzyna Kemus


(6)

Aztekowie z kolei uważali, że przeszły już Cztery Słońca. Pierwsze trwało 4008 lat i zostało zniszczone przez wodę. Drugie trwało 4010 lat i ludzkość upadła wówczas przez wiatr. Trzecie Słońce to 4081 lat i zniszczenia poczynione przez ogień. Czwarta cywilizacja przetrwała 5026 lat, a zakończyła się potopem. Obecnie mamy Piąte Słońce, zbliżające się do swego kresu. I Również Majowie uważali, że ludzkość niszczyły kataklizmy. Jej ostatni cykl trwać ma 5125 lat i zakończy się dnia 4 Ahau 3 Kanbn. Rządzić-będzie wówczas Dziewiąty Pan Nocy Tak na marginesie - 4 Ahau 3 Kankin to 23 grudnia 2012 roku.

Z: Tajemnice Sfinksa. Bez daty. Autor: Rafał Jabłoński(7)

Piąte Słońce i Szóste Słońce

Wokół Przepowiedni Majów narosło tyle kontrowersji i błędnych wyobrażeń, że koniecznym jest ich sprostowanie. Tyle mówi się o nadchodzącym końcu świata, o zagładzie całej ludzkości w wyniku zmiany biegunów magnetycznych Ziemi. To wszystko jak twierdzi sam Wandering Wolf ma na celu jedynie wywołanie strachu w ludzkości oraz zarobieniu na panice i przerażeniu ludzi. Dlatego „Tata” Alejandro od wielu już lat jeździ po świecie razem ze swoją żoną Elizabeth i razem starają się przekazać prawdziwe proroctwo ludu Majów, aby ludzie przestali się bać tego co nadchodzi.
To, co tak na prawdę się kończy to dwa długie cykle: okres trwający w przybliżeniu ok. 5200 lat oraz okres precesji osi Ziemi trwający ok. 26 000 lat. Tego Majowie są pewni. Obecnie jesteśmy w dobie zakończenia okresu Piątego Słońca, w Kalendarzu Majów zgodnie z przepowiednią to okres 13 Baktuna i 13 Ajau. Lada chwila wkroczymy w okres Szóstego Słońca.

Na różnych stronach internetowych poświęconych Majom możecie czasami zetknąć się z informacją, że jest to okres Czwartego Słońca i wkraczamy do Piątego ale tłumaczy się to różnymi tradycjami Majów. Indianie Kogi i Arhuacos Mamos, również potomkowie starożytnych Atlantów twierdzą, że istnieje razem dziewięć światów, a my obecnie kończymy okres Czwartego Świata i rozpoczynamy Piąty Świat, który będzie w idealnej równowadze pomiędzy pozostałymi gdyż jak twierdzą rzeczywistość zawsze dąży do osiągnięcia równowagi. Na podobny fakt wskazuje także George Kavassilas, jeden z moich ulubionych prekursorów przebudzenia na świecie. Świadomość dobra i zła zniknie, zakończa się wszelkie podziały, wszystko będzie w idealnej równowadze i harmonii. Majowie twierdzą to samo - mówi Drunvalo Melchizedek, dualizm nie będzie już potrzebny, bo ludzkość zyska nowy poziom świadomości.

Przywódca duchowy Majów, Don Alejandro Oxlaj jasno twierdzi, iż zmierzamy do Epoki Szóstego Słońca. Piąte Słońce na naszych oczach dobiega końca. Jest to związane z gwałtownymi zmianami na Ziemi oraz w ludzkiej Świadomości. Wszystko zaczęło się gwałtownie oczyszczać, Matka Ziemia weszła w fazę porodu. Znowu pokrywa się to także z tym co twierdzi Kavassilas, on także opisuje iż nasza planeta jest aktualnie brzemienna, ma urodzić nową rasę ludzka.
Mimo to ludzkość nie powinna koncentrować się jedynie na bólach porodowych rodzącej, czyli wszystkich tych negatywnych wydarzeniach dziejących się obecnie na świecie, ponieważ celem tego wszystkiego jest dokładne oczyszczenie oraz domknięcie bardzo długiego cyklu naszej nauki na Ziemi. To bardzo trudny czas, poprzedzający nową epokę - Epokę Serca. Powinniśmy radować się, że nasza ciężka wędrówka w obecnym świecie dobiega końca. Jak twierdzi Don Alejandro ludzkość powinna się do tego przygotować jak do powitania Nowego Roku. Stary rok dobiegł końca - Szczęśliwego Nowego Roku!

Z: Majowie i tajemnica roku 2012 - Szóste Słońce i Epoka Serca. Cz. 4. Bez daty. Autorka: Beata Jeleniewicz(8)

Obecnie świat wkracza w cykl galaktyczny - erę wodnika kończąc epokę ryb, która trwała około 2000 lat. Zarówno mniejsze i większe koła czasu są sporym wydarzeniem w życiu Ziemi. Większe koła wpływały na Ziemię sześć razy, obecnie będzie siódme w historii piątego przejścia (odbywa się to w systemie siódemkowych - bardzo ważnym w kalendarzu Majów). Piąte przejście jest jeszcze większym cyklem wielkich możliwości. Nie wszyscy łatwo mogą zrozumieć tą zawiłą rachubę czasu /.../

Zaawansowani astrologowie obserwują kosmiczne cykle, jednym z ważniejszych jest 26 000 letni cykl, który pomnożony przez 4 daje 104 000 lat. Mniej więcej 104 000 lat temu był początek "czwartego słońca", następny cykl "piąte słońce" zacznie się według obliczeń Majów w roku 2012 - 2016. 104 000 lat zamyka cztery cykle 26 000 letnie. Piąte słońce zacznie nowy wielki cykl 104 000 letni.

Z: Rok 2012 - koniec świata (część 1) link! Do części 2. 24.02.2010, autorka ps. Wiesława


Tylko 8 cytatów ze stron, bo inne z pierwszych 10 okazały się omyłką lub nieistniejące.

Zapraszam do wspólnego studiowania... A może Ktoś, kto wie, powie mi, o co tu chodzi i jaki to ma związek z Festiwalem w którym mam zabrać głos?


Auto-promo Taraki 2: wstęp na końcu

Starsze teksty z tego cyklu w blogu Auto-promo.


« Nowy podgląd spisu treści Taraki Siedem lewicowych proroctw Majów »

komentarze

[foto]

1. Ojtam ojtam • autor: Piotr Jaczewski2012-09-17 11:47:47

Szczegółami byś się przejmował. Opowiesz, że majowie wygineli i przewidzieli swój koniec, a prawdziwi Słowianie przetrwali tylko są stłamszeni latami chrystianizacji i trzeba twardo szukać własnej drogi, bo piąte słońce zachodzi, a szóste to słońce słowiańskie podbijające cały świat, a w szczególności pomagające powrócić do życia wymarłym majom, indianom i syberyjskim szamanom, przeciwdziała nadmiernej industrializacji, energii atomowej, wojnom i biedzie i problemom piątego słońca.
Ojtam Ojtam. Powiedz, że to piąte zachodzi i tyle. I zrobisz furorę. A tak będziesz się czepiał drobiazgów :)

2. Ojtam ojtam bis • autor: Nierozpoznany#61722012-09-17 11:50:35

Była trzecia rzesza, czwarta RP, to może być i piąte słońce ;))
[foto]

3. pachnie mi to njuejdżem • autor: Jan Szeliga2012-09-17 12:26:53

Nie wiem Wojtku na jaki temat masz tam mówić na tym Festiwale? ale całe to wydarzenie pachnie mi "njuejdżem" i tekstami w stylu wingmakers, które przyprawiają mnie o mdłości.
Patrząc jednak na listę gości, wśród których jest wiele znanych mi osób, mam nadzieję że się mylę.
[foto]

4. Nowa świadomość • autor: Ela Bazgier2012-09-17 12:26:54

Mnie przekonuje to, że rodzi się nowa świadomość. ja to czuję. ta świadomość dobra i zła - pisałam o tym w pierwszym felietonie - "Astrologia 20 lat później". Ja to rozumiem jako wyjście poza dualistyczne postrzeganie świata i to jest właśnie zmiana, poszerzenie świadomości. No ale nie wiem, czy ludzie są dojrzali, by tak to postrzegać. Relatywne postrzeganie dobra i zła może bowiem zakończyć się też tragicznie dla świata i wiele razy już się tak kończyło. "Primum non nocere" musi obowiązywać bardziej niż kiedykolwiek, żeby to zadziałało...
[foto]

5. Po tamtym wstępie... • autor: Wojciech Jóźwiak2012-09-17 13:02:24

Po tamtym wstępie (do Festiwalu) z "Piątym Słońcem" poczułem się istnym misjonarzem Rozsądku, Trzeźwego Umysłu i Nie-Dawania-Się-Zwariować.

Przy okazji polecam biografię Charlesa Taze Russella, ojca-założyciela Świadków Jehowy. To daje pojęcie o tym, jak Ameryka jest fundamentalnie millenarystyczna czyli końcoświatowa. (Co mnie nieustannie zaskakuje.) Więc również tamtejszy szamanizm, neoszamanizm czy "neotrybalizm" musi (jak widać) przyjmować "szatę" millenaryzmu.

6. Sitchin ,,Dwunasta planeta"? • autor: Nierozpoznany#23782012-10-19 22:59:31

Właśnie zakończyłam niedawno czytanie książki zacharia Sitchin ,,Dwunasta planeta", w której tłumaczy zapiski z tablic sumerysjkich. To, co pisza o Piątym Ślońcu idealnie zbiega się z tym, co Sitchin odczytał- czyli z przejściem obok ziemi planety zwanej Nibiru. Zgadzałyby się również okreslenia końćów świata które następowały wg. MAjów-Sitchin odczytuje z tablic, że był potop związany jak sam dochodzi do wniosku z jakimś potężnym oderwaniem ,,połowy" Antarktysy, fala powodziowa mogła pokryć cały świat, Jeśli chodzi o Boga wiatru czy ognia-to kojarzy mi sie z wybuchem bomby atomowej, o której Sitchin też wspomina. Dużo wątków podobnych-to Piąte Śłońce zbiega się równiez z następonym przejściem koło Ziemi planety Nibiru. Nie wiem na ile to prawda, ale być może MAjowie równiez bazują na tablicach sumeryjskich w ich wiedzy. pozdrawiam.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)