zdjęcie Autora

16 stycznia 2013

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Tomatina - więzi i podwójne więzi, Herbaciany Sułtan

Kategoria: Nowy szamanizm

« Pomidorów ciąg dalszy - Teza i Komentarz Tajemna wiedza oczywistości - kodowanie »
Rdzeniem tej zabawy pomidorami jest budowanie, rozwijanie czy ujawnianie się więzi i podwójnych więzi - o tym drugim już pisałem. O tym pierwszym też, z tym, że w kontekście związków damsko-męskich - owe więzi w ujęciu negatywnym to opisywane przeze mnie dyktatury emocji, bezmyślności, ciała, wartości. 
Ups. Drobna uwaga, bo uświadomiłem sobie pewną możliwość pomyłek w rozmieniu o czym piszę: Wiązanie, czy związanie byłoby właściwszym słowem niż więź (BIND), aczkolwiek jest pewne pokrewieństwo tematów z np. "więziami towarzyskimi" czy "więziami rodzinnymi" i skojarzenie jest usprawiedliwione; natomiast zawężam tutaj sprawy do tych bardziej wyrazistych niekoniecznie "negatywnych". Do tego, co grubymi nićmi szyte..

Wróćmy do więzi w relacjach i komunikacji: To zbyt mocne powiązanie pomiędzy (wewnętrznym) obiektem poznawczym, a zewnętrznym obiektem (rzeczywistym). eg. Ja czuję złość, więc Ty masz zmienić swoje zachowanie. Ja jestem sułtanem brunei, ty masz zrobić herbatę. Ja mam pewną fantazję, ty masz działać zgodnie z nią. Ja wierzę w x, ty musisz myśleć y. Inaczej to formułując: Więzi to punkty zacierania granic: pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym, pomiędzy osobami. A jeszcze inaczej: Przypisywanie obiektom z  własnej fantazji, w tym sobie szczególnej, wyjątkowej niezwykłej(wrócę do tego w kolejnym odcinku TWO)  mocy ukarania lub nagrodzenia innej osoby lub wywołania zmian w jej zachowaniu lub doświadczeniu. (Osobą tu może być świat!)
Odkryję wielką tajemnicę życia, komunikacji i związków:
Zachowania związane z więziami są w dużej mierze przewidywalne!
Tj. spokojnie można podejrzewać, że osoba tworząca ową więź ,jeśli owe kryteria nie spotykają się z odzewem drugiej strony eksploduje.  np. jeśli okazanie złości nie spowoduje zmiany zachowania, po kilku próbach ustanowienia takowej więzi nastąpi eksplozja gniewu, czy nawet nienawiści. Ciekawe jest, że owa eksplozja "dzieje się" na poziomie(czy w kontekście, w związku z obiektem) z którego wychodzi owa więź. Sułtana brunei gdyby nie spotkał się z odzewem zmierzającym do zrobienia herbaty spokojnie można podejrzewać o wybuch na poziomie tożsamości: Chwilowe działanie w amoku i z odżegnywaniem się od poczucia Ja w tym momencie "Coś mnie opętało" lub "Coś go opętało".
Inna ciekawostka:
Jeśli osoba tworząca więź ma wystarczająco dużo władzy i siły (np. rodzic) - realnej, nie tylko iluzorycznej to sprowokuje wybuchy u strony słabszej(eg. zachowanie "zbuntowanych" nastolatków). W grupie sułtana brunei można podejrzewać, że część osób przeżywałaby takie wewnętrzne eksplozje "Już nie wiem kim jestem, co się wokół mnie dzieje, co mnie opętało, że tu jestem", z czego pewnie kilka osób zrobiłoby z siebie pośmiewisko okazując to!

Podwójne więzi
to szczególny przypadek więzi działających na kilku poziomach równocześnie, w rezultacie ustanawiających prostą logikę (w neg. opcji) wyboru mniejszego lub większego zła. I jeśli druga strona nie ma siły, motywacji eg by dokonać takiego wyboru, tworzą hipnotyczne rzeczywistości. Jest to reakcja symetryczna: Uwięzienie przez czyjeś fantazje powoduje samodzielne fantazjowanie. W tym można również dostrzec pewną asymetrię czy symetrię tj. treść fantazji "ofiary" podwójnej więzi, będzie odpowiadała pośrednio lub bezpośrednio treści i zachowaniu "sprawcy". coś w stylu: maltretowana żona, bita za "przesoloną zupę"  i "nie dość ciepłą zupę" i "zły wybór zupy" będzie fantazjowała o postaci odżywiającej, "Wszechmocnym dawcy pokarmu", i irracjonalnie tęskniła do "kolacji przy świecach" - często wpadając w błędne koło pt. "kolacja przy świecach z kotletem w restauracji" jest ważniejsza od faktu bycia bitą!
To oczywiście skrajny i wyolbrzymiony przykład, ale odzwierciedla sytuację tworzoną przez podwójne więzi. Jeśli dało się w nie złapać, z mocy definicji istnieją tylko złe wybory! ...lub gorsze.
Ciekawe jest, że osoba tworząca czy też zaplątana w podwójne więzi też eksploduje, ale inaczej: Fantazjami. czy też (łatwiejsze zrozumienia) Oskarżeniami. Można to sobie wyobrazić jak więzi z 3 stron, sznurki stabilizują pewną konstrukcję na płaszczyźnie i wybuch idzie pionowo. Ups:) Tu pionowo idzie konstrukcja wzdłuż "kręgosłupa JA". W takiej relacji Fantazje/Oskarżenia będą szły poziomo prosto na drugą stronę. Sułtan z pewnością wiele osób oskarży o braki osobowościowe i wyfantazjuje ich niedorozwinięcie. Fantazje uczestników grupy sułtana też możemy z łatwością przewidzieć.
I więzi i podwójne więzi z łatwością można rozpoznać w tematach i ideach NEW EZO ROZWOJU! I dzieje się to oczywiście również na poziomie dyskusji i dialogu.. te same wzorce:
Więzi - gdy jedna strona jest przekonana, że energia, sen, duch, symbol, bóg/bogini etc inny wewnętrzny obiekt poznawczy kontroluje twoje zachowanie (lub w odwrotną stronę).
Podwójne więzi
- w sytuacjach gdy jedna ze stron(lub obie) przyjmuja jedną wersję rzeczywistości za prawdziwą; gdy jedna ze stron za pośrednictwem wielu więzi usiłuje "udowodnić", że jej bajka jest prawdziwa - nie zauważając, że rozmawiając mamy do czynienia z dwiema równoważnymi opowieściami.

Ciekawemu oku i uchu pozostawiam na razie spostrzeżenie w jaki sposób przebiegają eksplozje w tych tematach. Kiedyś jeszcze to opiszę:) Tomatina to niezła zabawa, jeśli wybierasz się na nią celowo i przygotowany:


Ale z zaskoczenia oberwać pomidorem gdy się tego nie spodziewasz - zazwyczaj żadna przyjemność ;)

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!


« Pomidorów ciąg dalszy - Teza i Komentarz Tajemna wiedza oczywistości - kodowanie »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)