zdjęcie Autora

23 października 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Totalitarne rzeczywistości - wartości i archetypy, bogowie i duchy


« Parapsychiczne światy i własności HMM Kłamliwe duchy dzwoniące łańcuchami... »
Korzystając z chwili odsapki po wykuwaniu galatei a przed deserem :) Przyjrzyjmy się budowie duchowych-totalitarnych idei - wartości/archetypów czy Bogów/duchów
i odrobinę mechaniki tego.
Przyjrzyjmy się naturze stwierdzeń:  z humorem do humoru, miłością do miłości i mocą do mocy, świadomością do świadomości, wolnością do wolności, koncentracją na koncentracji, szczęściem do szczęścia, efektywnością efektywności, władzą nad władzą, wartościując wartości. itd.
Na początek o drobnej różnicy w percepcji i kierunkach: Depersonifikowania i Upersonifikowania tego z czym mamy do czynienia. Uogólniania oraz uszczegóławiania.
Humor, miłość, moc, świadomość, wolność, wartość, szczęście efektywność,władza, - te abstrakcje czy uogólnienia, to przykłady wartości zawierające w sobie jakieś kryteria ich dostrzegania czy spełnienia. Z natury swojej ważne czy uczynione ważnymi niosą ze sobą element hipnozy: Ich ważność bierze się z braku kwestionowania, dostrzegając je zawęża się uwagę, jednocześnie wytyczają one ścieżki reagowania na niesione ze sobą sugestie.
Weźmy przykład:
Humor.
Ktoś lubi się śmiać i słyszy 5-10-15-150-1000 kawałów o blondynkach - uczy się poczucia humoru Jednocześnie te kawały niosą ze sobą kryteria śmieszności - które z kolejnych kawałów będą mniej lub bardziej śmieszne. Te kawały wycinają przy okazji cały kawałek innego typu humoru, oraz w większości niosą ze sobą mniej lub bardziej uświadamianą sugestię kobieta to głupia blondynka. Uświadamianie sobie tej sugestii nie ma zresztą już nic do rzeczy - zniekształcona została percepcja na dużo bardziej podstawowym poziomie. I ewentualnie hipnotycznej rzeczywistości "świat jest pełen głupich blondynek" można przeciwstawić inną  "świat jest pełen sztucznych inteligencji - brunetek". Do pewnego stopnia wyłania się w tym archetypowa postawa w relacji z humorem i z kobietami. Piszę archetypowa w kategoriach nieświadomości - to leży poza zasięgiem zapełnionej kawałami o blondynkach świadomości. I oddaje to też totalitarną naturę archetypów z definicji uderzających znienacka i odkrywanych post-factum, zerkając w przeszłość. Humor tu staje się absolutem, zawistnym bogiem, totalitarną rzeczywistością :) To uogólnienie i ta tendencja tworzy w naszym prospołecznym mózgu personifikację-ducha, a przy powszechności i mocy Boga/Boginię, odzwierciedlającego totalitarność meta idei "Z humorem do humoru" . Ten mechanizm uogólnienia, przejścia do meta-idei, totalitarność tej wizji pozostaje nieświadomy, a uświadomienie go - to prosta droga do konfliktu jednego Boga/Bogini z innym bogiem/boginią. Częściowo o tym już pisałem w Bogowie jako spersonifikowane wartości. Częściowo odnosząc się do tego "dlaczego preferuję szamańskie opisy". A częściowo pisząc o duchowym totalitaryźmie

Chodzi o ten drugi kierunek, ale w tym celu długiego go utrzymania potrzebna będzie boska pomoc, dokładniej pomoc bogów ;) Tj. skorzystanie z tego samego mechanizmu kształtowania się i budowania hipnotycznych rzeczywistości - tylko w drugą stronę. Celowe zanurzanie się w totalitarnej-duchowej rzeczywisitości.
Szamańska podróż do wnętrza, po to by wrócić z odkryciami, rozwiązaniami, wglądami do tej rzeczywistości. W przykładzie:
Humor. Szukajmy "Humoru dla humoru" czcijmy "Humor dla humoru" Kawały o blondynkach - to jest śmieszne. Kawały o jasiu. To jest śmieszne. Kawały o mężczyznach to jest śmieszne. Kawały absurdalne - uwaga grząski grunt. Kawały brutalne - uwaga brutalność. Nagle się okazuje, że humor ma wiele odcieni, włącznie z tymi, które nie są śmieszne, a szowinistyczne, pełne przemocy i śmiania się z cudzego wypadku.
Bóg Humoru ma charakterek. Bywa okrutny, zazdrosny i złośliwy. Dlatego też potrzebna jest pomoc innych bogów i bogiń, bogów i bogiń - w liczbie mnogiej.  Ale jeśli czcimy Boga humoru, przyjmujemy ten "Humor dla Humoru" z dobrodziejstwem inwentarza- jak widać odsłania on spory fragment tej rzeczywistości.

Tu jedna ważna hipnotyczna kwestia: Meta-idee, Idee rekurencyjnie odnoszące się do siebie, to są właśnie idee hipnotyczne. "Humor dla Humoru" w relacjach (jako zachowanie, czy sugerowany) ma strukturę podwójnej więzi. To jest ta wielopoziomowość czy "splątanie" różnych znaczeń, które opisywałem analizując prostą wypowiedź "Jestem sułtanem Brunei, zrób mi herbaty"
Dodaję do idei przymiotnik hipnotyczne, bo mając taką strukturę modyfikują percepcję, procesy wewnętrzne i zachowania.
Humor objawia się w świecie wyznawcy, prowadzi jego rękę i język, opętuje jego i znajomych, a nawet nie daje wygonić się z sypialni..

C.D.N. (będzie dalej - o procesach życiowych podwójnych więziach. meta-komunikatach, błędnych kołach myślowych i takich tam bajerach)

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Parapsychiczne światy i własności HMM Kłamliwe duchy dzwoniące łańcuchami... »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)