zdjęcie Autora

31 lipca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Trans szamański

Kategoria: Techniki rozwoju

« Wiedza znikąd. Shapeshifting - Wilkołaki, Wampiry i Szamani »
Nie mogę się doczekać Wojciechowego opisu niedźwiedzia. Niedźwiedź był u mnie na wiele sposobów figurą wprowadzającą do transu szamańskiego.
Czym jest trans szamański ?
Trans zdefiniowałem jako wzmożone przetwarzanie informacji (skąd?!), z pomocniczym uwzględnieniem różnic pomiędzy transem uzdrawiającym a patologicznym.
Trans szamański to wzmożone przetwarzanie z tej i jednocześnie z tamtej rzeczywistości.
Dla porównania: Trans religijny to wzmożone przetwarzanie tamtej rzeczywistości, wykluczającej tą.
Tu potrzebujemy kolejnego założenia czy spostrzeżenia: Rzeczywistość tworzymy wokół relacji. Dokładniej postaci z tych relacji. Zupełnie jak w przypadku dzieci z wielojęzycznych rodzin, gdzie uczą się one kojarzyć "język ojca" "język matki" i "język otoczenia". Co za tym idzie psychokulturowy "świat ojca" "świat matki" "świat otaczający" - różne rzeczywistości.
Te postacie nie muszą być rzeczywiste, mogą pochodzić z wnętrza, ze sfery snów, fantazji (najczęściej pochodzą!). Brakuje mi w języku polskim dream figure - bardziej wieloznacznego, oznaczającego zarówno postać ze snów, jak i wymarzoną sylwetkę, postać, ale niosącego podtekst rozpoznanego w sennej rzeczywistości kształtu, esencji.
Wróćmy do naszych relacji i rzeczywistości szamańskich: Zwierzęta mocy czy bogowie to dream figures, owe postaci umożliwiające przeżywanie różnych rzeczywistości. Te odmienne rzeczywistości budowane są w relacji z nimi. Zwłaszcza w przypadku tych postaci z fantazji.  O to wnętrze, nasze nieświadome przetwarzanie uczy nas czegoś, buduje coś w nas. Na nowo integrowane są informacje z uwagi, świadomości i mózgu, wielopoziomowego rozproszonego przetwarzania.
Ciekawostka z eksperymentu myślowego : W przypadku transu religijnego, bóg to postać z fantazji, która zamiast pośredniczyć w rozpoznawaniu rzeczywistości i ich formowaniu, zdominowała owe świayt i utrwaliła niezależnie od ich adekwatności.
Wróćmy do tej naszej rzeczywistości transu szamańskiego, dokładniej do jej fragmentu: ODMIENNEJ RZECZYWISTOŚCI. Samo założenie odmienności zakłada dobry namiar na to czym jest TA RZECZYWISTOŚĆ. Zmysłowa, fizyczna, społeczna rzeczywistość.
Cała zabawa i fantazja szamanizmu polega na tym, że odpowiednio silna odmienna rzeczywistość daje namacalne skutki
Możemy być bardzo racjonalni i jednocześnie namacalnie doświadczamy skutków naszego wymiaru irracjonalnego, emocjonalnego, duchowego. Ciśnienie może ci się namacalnie podnieść od nienamacalnego wyobrażenia partnera(partnerki) gdzieś tam uprawiającego seks z kimś innym lub ulegającego niewyobrażalnemu wypadkowi. STOP.
Najłatwiejsze do somatyzacji są sytuacje automatyczne, stresujące,  wywołujące ciągi skojarzeń wydarzeń z którymi się nie identyfikujemy.  Efekt długiej styczności z kijem i marchewką. Tak być nie powinno! Mamy w sobie moc, możliwość uczynienia silnymi wyobrażeń i fantazji, które wzbogacają świat wewnętrzny, pomagają wyzdrowieć, zmotywować się lub zrelaksować się czy dostrzegać piękno, niuanse i drobiazgi w obu rzeczywistościach wewnętrznej i zewnętrznej.
I o to chodzi z tą nauką transu szamańskiego.
Obie rzeczywistości wewnętrzna i zewnętrzna wzajemnie się wzbogacają.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Wiedza znikąd. Shapeshifting - Wilkołaki, Wampiry i Szamani »

komentarze

1. W tytule jest litrówka • autor: Krabat2012-07-31 15:35:47

"Tans" zamiast "trans".
[foto]

2. Dzięki! • autor: Piotr Jaczewski2012-07-31 15:51:15

Poprawiłem.
[foto]

3. Будет медведь! • autor: Wojciech Jóźwiak2012-07-31 18:04:47

Будет медведь, будет. Teraz jadę na warsztaty, po powrocie wstawiam Żabę i zaraz po niej Niedźwiedzia.

Poza tym bardzo się cieszę, że także Tobie Piotrze ten cykl się podoba.
I Ciekaw jestem Twojej opinii o Niedźwiedziu.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)