zdjęcie Autora

09 marca 2015

Jan Szeliga

z cyklu: Moja Twarda Ścieżka (odcinków: 80)

Trzeci szałas potu na pełnię w Krościenku Wyżnym.
Relacja z szałasu na pełnię, który odbył się w dniu 7.03.2015 r. w Krościenku Wyżnym k. Krosna.

Kategoria: Twarda Ścieżka
Tematy/tagi: szałas potuTwarda Ścieżka

« Retrit Twardej Ścieżki Villa Otwock 2-5.01.2015 r. Szałas potu na powitanie wiosny w Puszczy Bolimowskiej »
Poprzedni taki szałas na pełnię odbył się w tym miejscu, w grudniu. Później przyszła zima i warunki nie za bardzo pozwalały na zrobienie szałasu w tym miejscu.
Ostatnio zrobiło się już trochę cieplej i postanowiliśmy zrobić tutaj nasz pierwszy w tym roku wiosenny szałas potu na pełnię.
Okazało się, że na terenie, na którym stoi konstrukcja do szałasu, jest bardzo dużo wody. Dołek, w którym zostały kamienie z poprzedniego szałasu, całkowicie był wypełniony wodą. Musieliśmy wylać wodę z dołka i wyciągnąć resztki kamieni. Niektóre z nich nadawały się jeszcze do ponownego wykorzystania.

Prace przy budowie ogniska


Plandeka do wyścielenia szałasu


Woda dosłownie wypływała z każdego miejsca na którym została postawiona noga. Aby oddzielić się od tej wody - wykorzystaliśmy leżącą na działce plandekę z reklamą m.in. bud dla psów. Tym razem przydała się nie na budę dla psa .

Miejsce do siedzenia już jest wyścielone


W trakcie pokrywania szałasu kocami


Gdy wszystkie prace przy budowie ogniska i szałasu zostały ukończone, rozpaliliśmy ognisko, w którym grzały się kamienie do szałasu.
Gdy kamienie się nagrzały - weszliśmy do szałasu.

Rozpalamy ogień


Na chwilę przed wejściem do szałasu


Szałas był dość mocny. Woda, która zalegała na całej powierzchni szałasu, wlewała się do dołka z kamieniami i bardzo szybko zamieniała się w parę, podnosząc tym samym temperaturę w szałasie.
Tym razem wnieśliśmy do szałasu 50 kamieni. Jest to, jak na taki szałas, liczba dość spora. Niektóre kamienie były jednak bardzo małe, gdyż popękały w ogniu.
Ceremonia szałasu była bardzo udana. Tym razem wzięły w niej udział 4 osoby: 2 nowe i dwóch stałych bywalców.
Następna pełnia wypada w same święta. Kwietniowy szałas zrobimy pewnie po świętach. Mam nadzieję, że będzie już wtedy dużo cieplej i bardziej sucho.
O terminie najbliższego szałasu w okolicach Krosna poinformuję wkrótce na mojej stronie.

Moja Twarda Ścieżka: wstęp na końcu

Warsztaty i praktyki Twardej Ścieżki, które prowadziłem i w których brałem udział.

Korekta przez: ()« Retrit Twardej Ścieżki Villa Otwock 2-5.01.2015 r. Szałas potu na powitanie wiosny w Puszczy Bolimowskiej »

komentarze

[foto]

1. szałas podczas pełni • autor: Jacek Dobrowolski2015-03-10 19:58:17

Cudownie, że to robicie, ale zaklinam by nie używać niepoprawnej formy językowej "szałas na pełnię", bo ona razi. Lepiej brzmi "szałas podczas pełni".
[foto]

2. Hm. • autor: Wojciech Jóźwiak2015-03-11 20:40:11

Przecież poprawne są formy: "Choinka na Boże Narodzenie". (Nie: *podczas B.N.) "Procesja na Wielkanoc". (Nie: *podczas Wielkiejnocy.) "Pochód na Pierwszego Maja". (Nie: podczas Pierwszego Maja ".)
Dlaczego ten wzór miałby nie stosować się do nazywania pogańskich świątecznych obrzędów?
[foto]

3. Nieważna forma • autor: Jan Szeliga2015-03-11 21:10:05

Nieważna forma, liczy się treść ;)
[foto]

4. Nie chodzi o pogańskość • autor: Jacek Dobrowolski2015-03-11 21:25:09

Nie chodzi o pogańskie czy chrześcijańskie obrzędy, ale o poprawność językową. Mówi się "święto pełni księżyca", a więc też "szałas pełni księżyca", mówi się "święto podczas pełni księżyca", ale nie mówi się "święto, rytuał, medytacja, obrzęd na pełnię, na nów czy na zaćmienie" tylko "podczas pełni" lub j.w. "święto, rytuał, medytacja, obrzęd pełni, nowiu, zaćmienia". Nie wiem dlaczego, ale tak to jest. W polskiej wadżrajanie bardzo razi mnie zwrot "medytować na Czenreziga" albo "medytować na Buddę", tak jak "iść na azymut", kiedy powinno być "medytować nad Czenrezig", "medytować nad Buddą". To jest kwestia zwyczaju językowego przyjętego jako forma poprawna.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)