zdjęcie Autora

04 lipca 2010

Ela Bazgier

z cyklu: O czym mruczą i szczekają (odcinków: 21)

Tuja i Kropka

Kategoria: Ekologia

« Dwie urocze suczki do wzięcia Kropka czyli pochwała kundlostwa »

[ Jak łatwo zauważyć, tekst jest archiwalny i historyczny. Dla ciekawych: Kropka została naszym psem. -- Wydawca Taraki, czerwiec 2018 ]

Tuja dla swojej córki, Kropki, zrobi wszystko. Odda jej przysłowiową ostatnią koszulę, nie mówić o kości. Kropka jest jej oczkiem w głowie. Tuja przypomina trochę taką matkę zaślepioną miłością do dziecka, nie dbającą o siebie, dla której liczy się już tylko potomstwo. Kropka Tuję odpycha od miski, zabiera jej zabawki, spycha ją z posłania. Tuja ustępuje bez gadania, traktuje to jak coś oczywistego. Robi wrażenie, jakby w duchu mówiła „Jedz, dziecko, jedz, Ty jeszcze rośniesz”. (Tak mawiała do mnie babcia Maria, podtykając mi w latach siedemdziesiątych smakołyki zdobyte spod lady, jak pomarańcze i szyneczkę. Dziecko jadło i się pasło).

Kropka się nie pasie, ale pięknie rośnie. Jest już wielkości matki. Przychodził do nich pan Berg i brał je na spacery. To uroczy pan, zamiłowany psiarz, który niedawno pochował swoją niemal dwudziestoletnią sukę. Nie może żyć bez psa, zaczął wyprowadzać na spacery nasze. Wziął Kropkę, ale tej na ulicy coś się nie spodobało i wydała żałosny pisk. Kiedy usłyszała go Tuja, wykonała parktour: przeskoczyła dwa wysokie płoty, migiem znalazła się przy córce.

Pan Berg bardzo chciał adoptować je obie, ale żona nie jest gotowa, by mieć znowu psa. Wiele rozmów, próśb, podchodów nie dało rezultatu. Teraz pan Berg wyjechał, dziewczyny znów zdane są tylko na nas.


Dopisane 5.X.2011
Tuja znalazła dom na Bugiem, mieszka w domu z ogrodem w pięknej, leśnej okolicy. Trafiła do ludzi kochających psy i z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w ich układaniu.
Jej córeczka Kropka została u nas. Wkrótce poświęcę jej dłuższą opowieść, bo jest tego warta.

O czym mruczą i szczekają: wstęp na końcu

- behawiorystka fachowym uchem nasłuchuje i donosi...


« Dwie urocze suczki do wzięcia Kropka czyli pochwała kundlostwa »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)