zdjęcie Autora

31 sierpnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Tummo - wewnętrzny ogień

Kategoria: Techniki rozwoju

« Sex joga of Naropa Osel - przejrzyste światło »
Zajmijmy się podstawową z jog naropy, zajmijmy delikatnie, bo nie szukając metodologi tej praktyki, ale szukając dróg w których mowa łączy się z energią, czy szamańską mocą w niehipnotyczny i niedoktrynalny sposób. Tj. Kwestie "zwykłej autosugestii i wiary w coś" są zminimalizowane.
 Tummo - praktyką wewnętrznego ognia. Nazwa mylna, ponieważ w dużym stopniu CIEPŁO w tej praktyce jest pomyłką, skutkiem ubocznym czy wstępnym sygnałem: To, co robisz działa.  Ups. Trochę problemu jest tutaj z nomenklaturą tj. faktycznie przy innej numerologii i podziale (nie 6 - a chyba 10) wewnętrzny ogień wypada jako osobna praktyka.
Tymniemniej w tej podstawowej 6 doktrynalnej, nazwą oddająca sens i cele tummo byłaby "praktyka jednoczenia błogości i pustki". Różnica jest jak pomiędzy popisami fizycznymi z Rosji:

A tylko odrobinę bardziej psychicznymi:


A pomiędzy zupełnie delikatnym intensywnym skupieniem na punkcie w ciele, oddechu i wyobrażeniu i doświadczeniem silnej zmiany fizjologicznej. Cieplej Cieplej, Błogo Gorąco.
Okiem hipnotyzera na to patrząc, to skupienie w obszarze brzucha(a ogólnie: po lini środkowej ciała) jest całkiem dobrą drogą somatyzacji tj. sprawienia by sugestie oddziaływały bezpośrednio na ciało i zachowania. Swoją drogą: Tu następuje mój największy ukłon dla geniuszu tantry. Takie warunki pt. guru czy partnerka i celowe projektowanie na nich treści w połączeniu z takim przeładowaniem umysłu symboliką i koncentracją na funkcjach wegetatywnych siłą rzeczy tworzy wręcz idealne warunki do ponownego nieświadomego "wchłonięcia" tychże treści, przyswojenia ich na poziomie wręcz biologicznej przemiany. Ktokolwiek to wymyślił, czy spontanicznie objawieniowo odkrył - był znakomitym obserwatorem ludzkich zachowań i reakcji.

Cały temat ciepła - jest dobrym motywem do ustalania wpływu umysłu na ciało. Termoregulacja to dla nas gatunkowo bardzo ważna sprawa, jest połączona z wieloma innymi funkcjami. "Psychiczne" rozgrzanie się oraz wycofanie owej ciepłoty  jest dość łatwe, bo to są silne biologiczne mechanizmy: chroń istotne organy - wycofaj ciepło, chroń istotne organy: pozbądź się nadmiaru ciepła.

Wróćmy teraz do obszaru mowy/energii i twardościeżkowego podejścia. Tu wyłaniają się dwa pomysły z tym związane: Mówienie rozwijające ciepło i mówienie rozwijające błogość.
Na ile mam z tym doświadczenie pierwsze stanowi wyzwanie, ale jest wykonalne przy pewnej dawce uważności. Drugie to już bardziej domena śpiewu i rytmu i jakby nie eksperymentować z  tą błogością przełącza się w mruczące zaśpiewy.

Z tą drugą aktywnością tj. błogością w koncentracji i mówieniu zresztą widziałbym związek z gotowymi mikro-utworami. "Pieśni mocy", haiku, czy pieśni vajry.. wyskakują właśnie w tym momencie w którym koncentracja, rytm oddechu, błogość schodzą się w jedno..

C.D.N.  Ösel - przejrzyste światło

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Sex joga of Naropa Osel - przejrzyste światło »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)