zdjęcie Autora

30 kwietnia 2020

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Auto-promo Taraki 5 (odcinków: 25)

Usuwajmy fbclidy

Kategoria: Projekt Taraka

« Dzień Niedźwiedzia 2020 Pamięć domowa przeglądarek »

Jesteś na Facebooku. Widzisz tam ciekawy link, tzn. link do interesującej strony. Dzielisz się tym linkiem, czyli np. przesyłasz go dalej komuś w emailu lub (czemu nie?...) wklejasz do komentarza w Tarace. Problem jest taki, że FB automatycznie do adresu (w linku) dopisuje coś takiego:
?fbclid...
– po czym następuje kilkadziesiąt znaków kodu, czyli taka szyfrowa kaszana.

Co to jest i do czego służy? – Facebookowi służy do śledzenia jego reklam, jak się rozchodzą w Sieci i jaki mają zasięg. Nam, użytkownikom Internetu, nie służy do niczego. Przejrzałem kilka tekstów o fbclidzie: tekst1, tekst2, tekst3 – i z nich dowiadujemy się, że fbclidy przeszkadzają w działaniu Google Analitics, czyli tego narzędzia, wypuszczonego (deployed) przez Google (jak nazwa wskazuje), którego większość administratorów stron używa m.in. do badania ruchu na swoich stronach, czyli odpowiedzialności lub klikalności. Ale tym niech się martwią e-giganci, nam niewiele do tego. Nas, prostych obywateli Internetu, martwi co innego:

1) Fbclidy są wynalazkiem przeciwnym idei minimalizmu, szlachetnego minimalizmu. Idei radzenia sobie przy pomocy możliwie prostych środków. Przykład: zamieściłem na FB adres do nowej tarotowej wyroczni. Adres jest prosty i krótki, idzie następująco:
http://www.taraka.pl/oracle20.php
Facebook z tego natychmiast zrobił:
http://www.taraka.pl/oracle20.php?fbclid=IwAR2qYMBD2HCImu686stJ_1kH0o1QgTOfd-TDPqY3ITRtqA84apyzVf4DW9k
Po co mnie/tobie/nam tamto koszmarne IwAR2qYMBD2HCImu686stJ_1kH0o1QgTOfd-TDPqY3ITRtqA84apyzVf4DW9k ?
Około 70 znaków więcej. Adres przedłużony o fbclid składa się w 68% z dopisanego kodu. Po co to nam?

2) Dopisywanie fbclidu odbieram jako agresję (dokonywaną) przez FB. To jest wbijanie buta w moje/twoje/nasze drzwi.

3) Adres strony rozdęty przez fbclid zajmuje przestrzeń w pasku adresu przeglądarki. Ta przestrzeń adresów jest dobrem wspólnym. Jest wspólnym dobrem tak jak jest nim powietrze (i dlatego nie powinieneś kopcić dymem z opon), jest nim język (i dlatego nie powinieneś go zanieczyszczać np. nie pisząc lokalnych, np. polskich znaków), jest nim pieniądz (i dlatego nie wolno ci go fałszować). Dodajmy, że ja i inni właściciele domen czyli także adresów stron ciężko za te adresy płacą, a wcześniej starannie je obmyślają, podczas gdy FB samowolnie do nich doczepia swoje prywatne dopiski. Przecież to tak, jakby ktoś swoje reklamy drukował na legalnych banknotach.

4) I jeszcze taka obiekcja. Każde wydłużenie adresu to więcej czasu pracy procesorów, które ten adres przetwarzają. Jasne, procesory nie mają duszy, więc się nie męczą ani nie nudzą. Ale kolejne choćby małe dodanie im zajęć kumuluje się w tych miliardach procesorów i miliardach miliardów wykonywanych przez nie operacji. Skoro przybywa im zajęć, odpowiedzią jest dokupowanie nowych i powiększanie zainstalowanej mocy obliczeniowej. Która nie jest czymś subtelnym ani duchowym, tylko ma twarde materialne przełożenie na wydobycie surowców, produkcję energii przez elektrownie i zrzucanie do atmosfery przegrzewającego ją węgla (CO2).

Jak temu przeciwdziałać i czy w ogóle coś z tym robić? Najlepiej by było, gdyby budowniczowie przeglądarek dodali opcję „usuwaj fbclidy”. Póki tego nie będzie (a pewnie nie będzie, bo giganta FB strach), powinniśmy nauczyć się usuwać fbclidy we własnym zakresie. W Tarace, już to widzę, powinienem zainstalować procedurę czyszczącą wpisywane teksty i komentarze z fbclidów. To się da zrobić – przeszukam Sieć, bo pewnie już ktoś wykonał i ogłosił odpowiednią instrukcję w PHP lub w JavaScript'cie. Ale też warto zwyczajnie najechać myszą na pasek adresu i wykasować wszystko na prawo od ?fbclid lub &fbclid, włącznie z samym tym ?fbclid lub &fbclid.

Auto-promo Taraki 5: wstęp na końcu

Ciąg dalszy autopromocji Taraki i podobnych spraw.


« Dzień Niedźwiedzia 2020 Pamięć domowa przeglądarek »

komentarze

1. rozszerzenia do Chrome do usuwania fbcelidów • autor: Marcin2020-05-01 13:58:58

Chrome (i przeglądarki na tym samym silniku jak na przykład Vivaldi) pozala zainstaloac rozszerzenia usuwające fbclidy: https://chrome.google.com/webstore/search/fbclid remover
[foto]

2. Dzięki • autor: Wojciech Jóźwiak2020-05-01 14:06:05

Dzięki, Marcin, za wskazanie. Na FB też mi odpowiedziano w tej sprawie. Okazuje się, że  są narzędzia do usuwania fbclidów. Czyli jednak ludzie (programiści) nie boją się Facebooka.
[foto]

3. Popieram • autor: Wojciech Suchomski2020-05-03 19:14:24

Intuicyjnie zawsze usuwałem to, co nazwałeś fbclidami i pewnie tak samo robi wielu użytkowników. Ciekawe, że mimo że czytam bardzo dużo różnych artykułów w Internecie, to właśnie na Tarace po raz pierwszy przeczytałem wezwanie do usuwania fbclidów.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)