zdjęcie Autora

21 lipca 2012

Bartosz Kazibudzki

Uzdrawiające właściwości drzew

Kategoria: Ekologia
Tematy/tagi: psychoterapia

Drzewa dają nam powietrze, jedzenie, przyprawy, lekarstwa oraz drewno z którego robimy papier, paliwo, meble. Pomagają nawet w myśleniu: Platon i Arystoteles znajdywali swoje koncepcje wśród oliwnych gajów, Budda swoje oświecenie wysiedział pod drzewem-figowcem, a Newton po spotkaniu z jabłonią zrozumiał grawitację. Język polski zaś u swego zarania kształtował się pod pewną lipą z Czarnolasu. Bez drzew, nasze codzienne życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Wiele leków pochodzi właśnie z drzew. Aspiryna z kory wierzby, cisy były pierwszym źródłem taksolu stosowanego w leczeniu nowotworów. Miłorząb ma mieć pewien wpływ na zdrowie układu nerwowego, chinina z drzewa chininowego pomaga zwalczać malarię. Olejki eteryczne z eukaliptusa, drzewa herbacianego, drzew iglastych, drzewa pomarańczowego, cynamonowców posiadają liczne właściwości zdrowotne, których wymienienie przekracza ramy tej pracy (więcej czytaj np. tu). Również miody robione przez pszczoły z nektarów i wydzielin (spadzi) występujących na drzewach uważane są za jedne najzdrowszych.


Roger Ulrich
(www.healthdesign.org)
Drzewa działają nie tylko w bezpośrednim kontakcie. Sam ich widok widok w przestrzeni mocno zmienia stan ducha ludzi i wpływa na ich zdrowie. Badania, które wyraźnie wskazują taką korelację, prowadził Roger Ulrich, dyrektor Centrum Systemów Zdrowia i Projektowania Teksańskiego Uniwersytetu Rolniczo-Mechanicznego (TAMU). Jego badania wskazują m.in. że już trzy minuty w otoczeniu zazielenionej przestrzeni obniżają ciśnienie krwi i poziom stresu. Prowadził też badania na amerykańskich pacjentach na rehabilitacji po wycięciu woreczka żółciowego. Pacjenci byli podzieleni byli na dwie grupy: jedni mieli pokój z widokiem na zieleń i drzewa, drudzy na zwykłe budynki. Ci z ładnym widokiem okazali się lepszymi, bardziej skłonnymi do współpracy pacjentami, wyszli też wcześniej do domu i to o dwa-trzy dni. Dzięki tego typu typu badaniom, mógł zmienić architekturę wielu szpitali. Na przykład przeprojektował szpital Góry Synaj w Nowym Jorku tak by wszystkie oddziały rehabilitacji miały widok na Central Park. ("Health Benefits of Gardens in Hospitals")

To wszystko przekłada się nie tylko na korzyści zdrowotne, ale i finansowe - tak z kolei twierdzi Mark Dixon z brytyjskiej Narodowej Jednostki Leśnictwa Miejskiego. Mniejszy stres i ból to mniej pieniędzy na leki i lepsze skupienie personelu medycznego.

Z kolei badania z Uniwersytetu Glasgow pokazują że tereny zielone korzystnie wpływają na poziom stresu, jakość życia i śmiertelność w poszczególnych dzielnicach. M.in. dlatego że zachęcają ludzi do spacerów, biegów i ćwiczeń.

Tak zwane "Green Gym" (u nas przyjęło się "Joga w plenerze") to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu. Nie bez powodu - udowodniono że zmiana miejsca ćwiczeń na zielone wpływa korzystnie na kondycję mięśni serca, mocniejsze mięśnie, spalane kalorie, sylwetkę (wskaźnik WHR - talia do bioder) układ nerwowy, wyjście ze stanów depresjnych.

"Już samo bycie wśród drzew powoduje dobry nastrój" - mówi Barbara Hall z Drzewnej Rady (The Tree Council). Jest to angielska organizacja promująca coroczny wypad do lasu w maju, oraz wiele wydarzeń związanych z lasem. W Polsce stowarzyszeniem, które aktywuje myślenie o drzewach jest Klub Gaja. Zainicjowali takie wydarzenia jak Święto Drzewa, Nagroda Czarodziejskiego Drzewa, Drzewo Roku.

"Wszedłem na drzewo i to zmieniło moje życie - mówi Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja.


Takie wydarzenia przypominają że drzewa są czymś więcej - są żywą częścią kultury, a drzewa są uznawane za święte w praktycznie każdej kulturze planety. Wiedzą o tym Japończycy, którzy mają osobne słowo na określenie spaceru wśród drzew - shinrin-yoku - "leśna kąpiel".


Las do shinrin-yoku (25.media.tumblr.com)

Bartosz Kazibudzki
Przypis Taraki: to zdjęcie jest z warsztatów Twardej ścieżki w Brodźcach na Pomorzu. Naokoło był las brzozowy. Zauważyliśmy, że pionowe białe pasy pni brzóz zmieniają umysł: działają "transportująco".
(Foto. Mateusz Osajda, 2009)


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)