zdjęcie Autora

26 listopada 2009

Maria Poziomska

z cyklu: Kamyki filozoficzne (odcinków: 19)

V.I.T.R.I.O.L. Formuła alchemiczna w trzech odsłonach


Kłamliwej dyskusji ciąg dalszy »

1. Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem – są to słowa siedmiowyrazowej formuły alchemicznej. Formułę tę można przełożyć następująco: „Zbadaj wnętrze ziemi, destylując odnajdziesz ukryty kamień”. Inna wersja formuły brzmi tak: Visita interiora terrae rectificando invenies operae lapidem, co znaczy: „Znijdź do wnętrzności ziemi, destylując znajdziesz kamień filozoficzny”. Słowa te mają wielorakie znaczenie. W najprostszym sensie dotyczą one procesu otrzymywania kamienia filozoficznego. Akronim V.I.T.R.I.O.L. był często używany w odniesieniu do procesu transmutacji, czyli przemiany metali zwykłych w złoto.

2. Słowa alchemicznej formuły pojawiają się pod koniec książki Henryka Wańka “Wyprzedaż duchów”. Jeden z bohaterów, Ludwik, odkrywa w piwnicy opuszczonego ośrodka wczasowego ukryty pokój, w którym dokonuje się alchemiczny proces. Na ogniu stoi naczynie z płynem przypominającym rtęć. Od Adama, mężczyzny będącego jednym ze strażników procesu, Ludwik dowiaduje się, że płyn ma warzyć się na ogniu przez dwadzieścia siedem tysięcy dni. Ponieważ proces rozpoczął się w środę popielcową 1 marca 1922, jego czas dobiegał już końca. Po upływie dwudziestu siedmiu tysięcy dni Adam miał rozbić naczynie, przełożyć zawartość do hebanowej kasety i przekazać osobie, która się po to zgłosi. Gdy Adam oświetla latarką palenisko, Ludwik dostrzega na ścianie wyblakły i osmolony napis: Rectificando Invenies Occultum Lapidem Visita Interiora Terrae

3. Kopaliński w swoim „Słowniku symboli” omawiając łacińską alchemiczną sentencję pisze takie słowa: „Z inicjałów tych utworzono wyraz inicjacyjny, vitriol, wyrażający prawo procesu transmutacji lub symbolizujący powrót istoty ludzkiej do jej najintymniejszego jądra, zejście w głąb siebie samego, na dno własnej duszy, poszukiwanie jej najtajniejszej treści, aby znaleźć niepodzielne centrum, na którym zbudować by można inną osobowość, nowego człowieka”. Czym zatem są szamańskie praktyki, czym jest szałas potu, jeśli nie wchodzeniem do serca ziemi, po to, aby odnaleźć ukryty kamień, nasz tajemniczy rdzeń?

Kłamliwej dyskusji ciąg dalszy »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)