zdjęcie Autora

02 sierpnia 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Wilkołaki, Wampiry i Szamani

Kategoria: Techniki rozwoju

« Shapeshifting - Wilkołaki, Wampiry i Szamani Teriantropia, Heruka Krwiopijca i Nagual »
Gdy nie można działać pojawiają się fantazje. To ograniczenie, granica, próg czy tabu, jakkolwiek je nazwać są wyzwalaczami owej tendencji do pogrążania się w krainie wyobraźni.
Temat życia i śmierci, zachowania człowieczeństwa jest z wielu względów kluczowy dla naszego funkcjonowania( w tym społeczeństwa) i tu pojawiają się najsilniejsze ograniczenia i równie silne fantazje. Zdziecinnienie, Opętanie, Zezwierzęcenie,  Śmierć zagrażają człowieczeństwu - normalnemu funkcjonowaniu. Niezorientowanym skąd tu się wzięła śmierć podpowiadam, że pierwowzorem ekranowego vampira były wszelkie duchy powracające do żywych, prety czy ghoule żywiące się ludzkim mięsem, w tym nasze niezbyt słodkie rusałki.
Nieoswojony trans jest groźny, jest wydestylowaną odmiennością, przypominam z poprzedniego wpisu: W transie możesz się zachowywać jak TY - przeważnie młodszy(Zdziecinnienie) , możesz wyglądać jak ktoś inny(Opętanie), czy być czymś innym(Zezwierzęcenie) lub doświadczać siebie jako zrobionego z innego materiału (Śmierć).
Tu można podejrzewać, że tam gdzie mamy do czynienia  rolą szamana w społeczności stanowi on odpowiednik HALOWEEN i innych dziadów, chroniąc społeczność przed niechcianym transem. Jednocześnie można w tym odkryć "Normalizację transu" czy też jego utylizację: Dojrzewanie(eh, słynne bycie sobą, czy dorosłym członkiem społeczności), Natchnienie(robienie czegoś więcej niż jesteśmy zdolni), Stawanie się pełną istotą ludzką(a to tak z urodzenia ludzcy jesteśmy?) czy też Ożywianie(z gliny ulepiono człowieka..czy z jakiś innych materiałów?).
O tyle o ile jest to możliwe, możemy odkryć w praktykach szamańskich rodzaj psychologicznej homeopatii - niewielkich dawek chorobowego stanu, patologicznego transu pobudzajającego naszą psyche: Ceremonialny strój czy "duchowe ciało" do poruszania się w wizjach, Duchy(wliczając bogów i zwierzęta mocy), zmiana postaci, wkraczanie w inny świat, domenę duchów i umarłych.

Zamiłowanie do filmowych wilkołaków, wampirów, czy tworzenie się gotyckiej subkultury można uznać spokojnie za odzwierciedlenie tego samego procesu "Immunologizacji".  Ciekawie w tym świetle wygląda chrześcijaństwo z naruszeniem tabu śmierci i kanibalizmu tj. posługuje się wręcz dokładnie tym samym zestawem treści! I nic dziwnego, że te mity przynajmniej w rozrywkowej wersji zaczęły się jakoś łączyć, czy też występować w relacji jednego z drugim...

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Shapeshifting - Wilkołaki, Wampiry i Szamani Teriantropia, Heruka Krwiopijca i Nagual »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)