zdjęcie Autora

19 stycznia 2017

Wojciech Jóźwiak

z cyklu: Drogi Enneagramu (odcinków: 31)

Wittgenstein jako typ enneagramu

Kategoria: Enneagram
Tematy/tagi: enneagramWittgenstein

« Inicjacje Tragicznego Romantyka. Enneagram i kultura alternatywna Wielka dawka informacji i inspiracji 17 czerwca 2017 na Meksykańskiej »

Czwórka Tragiczny Romantyk.
Naprowadzają na to następujące fakty: uważał się za geniusza, czyli za jednostkę skrajnie wyróżnioną (za wybrańca). Jednocześnie przeżywał charakterystyczną dla typu 4 huśtawkę nastrojów i opinii: "jestem zarazem wybraniec i wyrzutek". Był przewrażliwiony na punkcie uznania dla własnej osoby. Łatwo zrywał stosunki, jeśli ktoś mu podpadł (podobnie jak Witkacy, też Czwórka!). Miał inklinację artystyczną, np. nauczył się grać na klarnecie; bez przygotowania zaprojektował i zbudował dom jako architekt. Imał się zawodów nie dających żadnych szans na karierę i uznanie: wiejski nauczyciel, odźwierny, farmaceuta, które traktował jako swoją misję. W ogóle nie obchodził go mainstream czyli "jak coś oceniają zwykli ludzie"; był poza opiniami ogółu. Nie utożsamiał się z instytucjami (więc nie był Trójką!). Od wczesnych lat rozważał samobójstwo jako realną decyzją: uważał, że jego życie musi być jakoś "odkupione" bo jeśli nie, to powinien się zabić. (Był otoczony ludźmi -- przyjaciele, bracia -- którzy popełnili samobójstwa.) Nie bał się śmierci (Czwórka nie ma mechanizmu bania się śmierci) i wiadomość o śmiertelnej chorobie przyjął z ulgą. Miał silne poczucie winy (patrz jego "spowiedź" w 1936 r.) -- które jest odmianą wstydu, charakterystycznego dla typów 4, 3 i 2, jako osiowej emocji.

Miał pewne cechy Piątki Obserwatora:
Był mózgowcem, człowiekiem głowy. Miał silną skłonność do teoretyzowania i budowania myślowych systemów (-- z czym jednak walczył, co jest cechą nie-piątkową). Raczej nie uzewnętrzniał emocji, które "zamrażał" i odreagowywał po czasie przez pisanie. Nie potrzebował emocjonalnie towarzystwa: ludzi "brał przez głowę".

(Z webinarium z cyklu "Astrologia harmoniczna w horoskopach sławnych osób", 18 stycznia 2017, także jako wpis na forum AstroAkademii.)

Wittgenstein


Główne źródła:
K. Gurczyńska-Sady, W. Sady, "Wielcy filozofowie współczesności", 2012.
Wojciech Sady: WITTGENSTEIN: ŻYCIE 1889-1918
WITTGENSTEIN: ŻYCIE 1919-1951

Drogi Enneagramu: wstęp na końcu

Enneagramowe przemyślenia, przebłyski i nowości...


« Inicjacje Tragicznego Romantyka. Enneagram i kultura alternatywna Wielka dawka informacji i inspiracji 17 czerwca 2017 na Meksykańskiej »

komentarze

[foto]

1. czyli 4w5 tzw. włóczęga • autor: Arkadiusz2017-01-19 14:15:19

opis 4w5 ze strony enneagram.pl:

Skrzydło 5, daje czwórce introwertyczne zachowanie, odsuwanie się od innych, złożoną osobowość. Ta czwórka może być intelektualistką ale posiada wyjątkową głębię uczuć. Jest otwarta na duchowe i estetycznie doznania. Znajduje wiele znaczeń dla prawie wszystkich zdarzeń. Może posiadać silną potrzebę i umiejętność aby realizować się artystycznie. Samotnik, wygląda tajemniczo i jest trudna do "rozszyfrowania". Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa. Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.
W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty. Może mieć bardzo chorą duszę, wyobrażać sobie i interesować się własną śmiercią.

Wiem Wojtku, że nie uznajesz skrzydeł, ale tak idealnie pasuje, że nie mogłem sobie odmówić.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)