zdjęcie Autora

24 czerwca 2009

Wojciech Jóźwiak

Wojna geńsko-memska pod zielonym sztandarem
Rywalizacja memów z genami o zasoby młodych kobiet

Kategoria: Antropologia

Kiedy młoda kobieta podejmuje decyzję, czy urodzić dziecko – lub kolejne dziecko – czy zamiast tego przeznaczyć swój czas i energię, a ogólniej: swoje zasoby, na wykształcenie, pracę lub rozrywkę, w istocie w tym momencie rozgrywa się pojedynek genów z memami. W interesie zarówno genów jak i memów jest, aby były propagowane. Kobieta rodząc dziecko propaguje swoje geny i im, genom, oddaje swoje zasoby (zwykle także zasoby związanego z nią mężczyzny), za to powstrzymując się od urodzenia i wychowania dziecka, swoje zasoby oddaje memom – staje w gotowości, cała oddana memom. Jak pisze Susan Blackmore, w tej rozgrywce memy wobec genów występują jak pasożyty wobec żywiciela. Gdyby umiały być konsekwentne i poszły na całość, to taka linia postępowania byłaby zabójcza dla genów i za jednym zamachem, także dla memów: nasz gatunek by wymarł z powodu braku potomstwa, więc wymarłyby nasze geny, ale przy okazji również memy, dla których jak dotąd Homo sapiens jest jedyną na planecie Ziemia materialną ostoją. W większym zbliżeniu, ta wojna memsko-geńska rozgrywa się w przeważającym stopniu pomiędzy samymi memami (tak przynajmniej widzi to Blackmore), mianowicie pomiędzy tymi memami, które propagują się pionowo, a tymi, które czynią to poziomo. "Pionowe" memy to te, które są przekazywane w drodze rodzinnej tradycji, których dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców i które rodzice przekazują bezpośrednio dzieciom. Te memy są wolnozmienne, gdyż aby się rozpropagować, muszą bez zmian przetrwać w jednym nosicielu (w jego umyśle) przez przynajmniej jedno pokolenie. Ponieważ ich przekaz jest sprzężony z przekazem genów – z biologicznym rozrodem – więc na tle wszystkich memów jest w największym stopniu wyrazem "woli i interesu" genów; te memy są więc tym, co rozpoznała socjobiologia wraz z psychologią ewolucyjną.

Gwoli konkretu: należą tu (prócz innych) te memy, które podtrzymują tradycyjne obyczaje i wartości dotyczące rodziny: że rodzina ma być liczna, wobec czego kobieta powinna czuć się szczęśliwą i spełnioną mając wiele dzieci, że rodzina ma być solidarna, dzielić się zasobami i kultywować nepotyzm (kumoterstwo, jak kto woli), że żona ma być bezwzględnie wierna mężowi, że ma dochowywać dziewictwa do małżeństwa, że kobiety mają być posłuszne mężczyznom, że nie powinny udzielać się w życiu publicznym poza rodziną – i kilka innych dyrektyw, które mają to do siebie, że logicznie wynikają z interesu genów i ów interes genów wspierają. (Do tych memów należy też język: ten ojczysty, Muttersprache. Zwykle także religia.)

Memy prócz tego, że pionowo, są propagowane też poziomo: czyli pomiędzy ludźmi niespokrewnionymi i niezależnie od rodzinnych więzów. Zwykle są to inne memy niż te "poziome". W rozwiniętych społeczeństwach memy propagowane poziomo bezwzględnie przeważają – co widzimy po tym, że znacznie większej liczby rzeczy nauczyliśmy się od osób niespokrewnionych niż od własnych rodziców lub dziadków. W istocie to właśnie "rozwiniętość" społeczeństwa można mierzyć skalą przewagi memów poziomych nad pionowymi.

Blackmore tłumaczy, czego tu nie będę streszczał, jak owa przewaga poziomych memów przekłada się na spadek kobiecych decyzji o urodzeniu dziecka, a w konsekwencji na zmniejszanie się ludności społeczeństw poziomomemowych.

W tym miejscu procesu wchodzą geny (czyli ich interes) niesione wehikułem memów pionowych, jako ich sług i narzędzi.

Scenariusz opisany przez Blackmore dzieje się w krajach Zachodniej Europy: tamtejsze populacje zmniejszają się, ponieważ młode kobiety wybierają służbę memom rezygnując ze służby genom. W powstała próżnię, a raczej społeczne podciśnienie, wnikają imigranci z Afryki i Azji, którzy mają to, czego nie mają Biali rdzenni Europejczycy: przewagę sprzyjających rozrodowi memów pionowych. Z niedokładnych (bo zniekształcanych przez ideologię politpoprawności) statystyk wynika, że w wielu krajach Zachodu poza-europejscy imigranci w dużym stopniu przechwycili przyrost naturalny, czyli mówiąc prosto, większość dzieci rodzi się afrykańska lub azjatycka. Na czele przyrostu ludności stoi islam, ponieważ posiada komplet memów zmuszających młode kobiety do rodzenia dzieci zamiast robić co innego.

Co dalej z tego wyniknie? Może działać kilka procesów. Imigranci będą przechodzić na poziome krążenie memów, co jeśli rację ma Susan Blackmore, skutecznie obniży ich dzietność. W tym sensie przeobrażą się w typowych źle rozmnażających się Europejczyków. (To będzie test na prawdziwość pomysłu Blackmore – być może już teraz dałoby się to sprawdzić!) Niezależnie od tego, istnieć będą rezerwuary ludności pozostającej wciąż na etapie przed-poziomo-memowym, czyli jakichś prymitywnych rolniczych społeczeństw, która nadal napływać będzie do Europy, podtrzymując tamten proces. Może też być tak, że imigranci, zarówno obecni jak i przyszli, pozostaną w Europie niezintegrowani, więc niewłączeni w memo-wymianę poziomą, zatem pozostaną "pionowcami", dostarczającymi nowej populacji, ale zapewne jednocześnie materialnie utrzymywani przez sprawną, produktywną i biegłą w używaniu rozwiniętych memów Białą i wciąż topniejącą mniejszość. Czy ta mniejszość chętnie odda im swoje zasoby? Byłby to niestabilny układ panów i niewolników, gdzie – paradoksalnie – niewolnicy byliby "poziomi", więc wyedukowani i cywilizacyjnie rozwinięci, a panowie "pionowi" i prymitywni. Inny wariant, to bunt młodych kobiet, jaki zagrozić może muzułmanom w konfrontacji z Zachodem.

Tak czy inaczej, wynika z tego, że pewna cywilizacja by przetrwać, musi umieć propagować swoje memy skuteczniej niż inne: bo kiedy brakuje siły genów (rozrodczości) pozostaje kulturowa konwersja. A w ogóle to wszystko i tak "w rękach" (pozostańmy przy tym pruderyjnym określeniu...) młodych kobiet.


Wojciech Jóźwiak

Środa 24 czerwca 2009, 21:12
Także w blogu na Wordpressie: Wojna geńsko-memska pod zielonym sztandaremZaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)