zdjęcie Autora

11 października 2014

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

WTF?!WTF?!WTF?!
Błogosławieństwo bóstwa

Kategoria: Nowy szamanizm

« Jej foremność Artystka Tabu wyobraźni »

Jesteśmy językowo poszkodowani. Brak nam dobrego odpowiednika WTF. W luźnym tłumaczeniu What The Fuck?  O co common ?   O co chodzi… ze znaną nam emfazą tfurczego naładowanego ździwieniem przekleństwa człowieka stojącego przed pomnikiem głupoty, bezmyślności i absurdu.

Nasze odpowiedniki są bardziej personalne, odwołują się do trudnych charakterów nie tylko kobiecych i pejoratywnych nazw zawodu obłożonego tabu (Co k…wa?),  skierowane są bardziej ksobnie (Ja p…ole), lub noszą znamiona ataku interpersonalnego (Co ty pier…?). Od  bidy, intelektualnej oczywiście, pozostaje nam zmiękczanie tego ostatniego, np. Naprawdę? Co Ty pier….

A WTF?! - ma swoją całkiem poważną Rolę Do Odegrania w Życiu™. Mianowicie WTF?! broni nas, nasz wewnętrzny świat, przed chorą, złą i absurdalną rzeczywistością serwowaną... wszędzie, a w szczególności przez autorytarne, totalitarne figury posługujące się usunięciami, jako główną bazą retorycznego przekazu. WTF?! chroni przed psychobełkotem, ezobełkotem, psychologią i ezoteryką serwowaną na sprzedaż nieoficjalnie i oficjalnie. WTF?! pomaga tam, gdzie polityka jest uczciwsza, bo nie każe wierzyć, a jedynie głosować.

Chodzi o tą drobną działkę memetycznej akwizycji, w której osoby podsuwają własne opowieści, swoje, a nawet co bezczelniejsi, nasze własne i usuwają coś bardzo ważnego, np. granice, tabu, rzeczywistość. Jeśli komuś fachowy termin usunięcie nie pasuje, strywializujmy go, chodzi o przemilczenie.   

O zobacz, jaka ładna sztuczka, ciała, umysłu, pewnie i ducha, przemilczmy to Twoje wrażenie, że wyjełem ci kilka stówek z portfela i kilkadziesiąt dni z życiorysu.

O zobacz, jak to sam możesz zaobserwować u siebie, wystarczy tylko że… przemilczmy to Twoje wrażenie, że jestem yntelektualizującym narcystycznym, egoistycznym niedobzykanym psychopatycznym dupkiem z syndromem mesjasza i złością na świat pchającą w stronę sadyzmu.

O jakie wspaniałości na nas czekają, szansa na zrobienie czegoś ważnego, na realizację ważnej idei, przemilczmy to twoje wrażenie, że zawodowo robię przedstawienia, żyjąc na cudzy koszt, szczególnych, ważnych i wyjątkowych ludzi, hm, Twój?

O zobacz, jaki ładny sen, już ci go wyjaśniam, przemilczmy to Twoje wrażenie, że to nie sen. W snach mogę wszystko i jestem wszechwiedzący a nawet wszechmocny, więc to sen. Przebudź się do tej prawdy ze swej dżemki. Zostaw tamto coś w spokoju, to to, rzeczywistość, granica, tabu musi być chorą, złą i absurdalną rzeczywistością... co to było? Zapomnij! Przemilczmy to.

Moja jest granica, tabu i rzeczywistość, Twoje... to tylko Twoje wrażenie. To nie wypada , to niegrzeczne,  jak możesz coś takiego insynuować! Zły pies, zły...

W przemilczeniu i podsuwaniu tematów do przemilczenia, dynamikę zapewnia tu społeczna wrażliwość i tresura. Skoro przemilczeliśmy, to znaczy, że mieliśmy szczególne, ważne i wyjątkowe powody. To jest granica, tabu i rzeczywistość, której powinniśmy się trzymać. Przemilczmy to przemilczenie. WTF?!

Tylko WTF?! jest w stanie nas uratować przed zalewem głupoty, bezmyślności i absurdu. Czy przed burzą…

Czy przed nami samymi…

 nie chce mi się..WTF?! Mi?!  

Nie potrafię WTF?! A ile ćwiczyłem?!

…może zrobię to później WTF?! Tak w przyszłym tysiącleciu.. 

kochanie, szedłem i zobaczyłem, że kobieta się krztusi, zaszedłem ją od tyłu, tylko sukienka jej spadła WTF?!

drzewo nieoczekiwanie wyskoczyło mi na środek jezdni WTF?!

kochanie, przechodziłam i tak upadłam nieszczęśliwie, że  .. no, a on był taki męski WTF?!

Generalizacja,  Eufemizm, Poprawność polityczna zaleją ten świat głupotą, bezmyślnością, absurdem. Tylko zdrowe, szczere, prawdziwe, z trzewi płynące WTF?! jest w stanie nas ocalić! WTF?!


Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2014-10-12)« Jej foremność Artystka Tabu wyobraźni »

komentarze

[foto]

1. O co chodzi ? • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-11 23:03:49

Eufemizm , za Wiki :

" (z gr. ευφημισμός - euphēmismós, od eu dobrze i phemi mówić) – wyraz lub peryfraza zastępująca słowo lub zwrot, które ze względu na tabu kulturowe czy religijne, na zabobon, na cenzurę lub autocenzurę (polityczną lub obyczajową), czy też na normy towarzyskie, pruderię, współczucie (empatia), poprawność polityczną, delikatność, uprzejmość, dobre wychowanie mówiącego/piszącego nie może lub nie powinno być używane. Eufemizm powinien mieć przynajmniej jedną cechę wspólną ze słowem, które zamienia. Powinien także wywoływać pozytywne lub neutralne skojarzenia, co jest niejednokrotnie jedynym kryterium odróżniającym go od dysfemizmu i wulgaryzmu."

czy .... "O co chodzi ?....."

Przyznam, ze podoba mi sie to drugie ...

to takie wrzucanie piłeczki do kosza przeciwnika, w taki sposób, że piłka jest dalej w grze ;)

[foto]

2. O co chodzi? • autor: Piotr Jaczewski2014-10-12 10:02:30

Niestety O co chodzi? nie wystarcza :) Kluczem jest tu własny ładunek emocjonalny (między ździwieniem, a oburzeniem, frustracją a ciekawością) , uzbrojony do wybuchu w ochronie tego, co ważne. No może nie wybuchu, ale ciśnięcia. :)
Wrzucanie piłeczki - przemilczywanie własnego zdania- to woda na młyn takiego przeciwnika;wystawianie palca, gdy wiadomo, że będzie chciał ręki; Internetowo: Karmienie trolla.
Nie bawisz się w tą samą grę, którą narzuca druga strona ("przemilczmy to"), bo ona w tej grze ma większe doświadczenie, większą motywację, by wygrać i więcej pomagających jej zasobów(np.czas); jesteśmy też psychospołecznie uwarunkowani do łągodzenia konfliktu.(np. spokojna interakcja z tobą uspokaja emocje kolejnych osób, lub intensywna przekierowuje uwagę na twoją niegrzeczność w lepszym świetle stawiając oponenta).
[foto]

3. WTFF?! OKF! • autor: Radek Ziemic2014-10-12 13:50:19

Czy WTF coś zmienia? Czy to, na co jest reakcją, nie chce jakiejkolwiek reakcji? Czy nie marzy o niej, bo dzięki temu wie, że zostało zauważone? Może lepiej nie reagować, a jeśli pojawia się nadmiar energii, pragnienie  wybuchu, iść sobie na basen,  albo pobiegać. Ile razy musielibyśmy wotdefakować dziennie? Czy nie stalibyśmy się jednym wielki WTF, gdybyśmy wyrzucali go zawsze, gdy to nam się wydaje niezbędne? Czy jest w ogóle coś, co jest, kurde balląns, warte naszego WTF? A może ze szczyptą humoru: O KURCZE  FELEK? OKF?!ps. Uwaga językowa: polszczyzna nie jest aż tak uboga, jest na przykład DKN (do k... nędzy). Na pewno byśmy coś jeszcze znaleźli, choć zwartość WTF faktycznie urzeka.
[foto]

4. Ile razy musielibyśmy wotdefakować dziennie? • autor: Piotr Jaczewski2014-10-12 15:31:30

Wystarczy tyle, żeby utrzymywać odpowiednie ciśnienie..osmotyczne, i rozprzestrzeniać testowanie i badanie świata, czy coś w tym stylu :) Proszę, taki się prospołeczny zrobiłem, że myślę, że przydałaby się jakaś akcja: Unfuck The World - Wotdefakuj swoje życie ;)
[foto]

5. Wtf • autor: ALiv2014-10-12 17:01:19

Jako językoznawca I tłumacz z zawodu uprzejmie donoszę, że najbliższe znaczeniu tłumaczenie WTF to nasze "co do ch*ja...?", obu tych zwrotów używa się podobnie. Powinniśmy mówić C D CH!
[foto]

6. Dobre w każdej sytuacji ?_? • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-12 18:30:57

Czy ten "uniwersalny zwrot" , ma służyć w każdej sytuacji jako "zawór bezpieczeństwa" czy też jako bodziec do "testowania i badania świata". Tej drugiej opcji nie bardzo rozumiem ;(
[foto]

7. ka-cha • autor: Radek Ziemic2014-10-12 18:36:30

Zwróciłbym zatem uwagę na "ki ch*j?!" (KCH)
[foto]

8. O! • autor: Piotr Jaczewski2014-10-12 20:46:08

Alino, Moźe jednak jest nadzieja, dla polskojęzycznej części świata, wołajmy zatem  C D CH! Pasuje, niesie ze sobą ten radosny akcent kontynuacji "C D CH z Tobą jest nie tak?!" Radku, Dzięki za Ka CHa!  :)Ewo, zaworem bezpieczeństwa często jest przypomnienie sobie na jakim świeci się żyje(C D CH?!), czy też pomyślenie, testowanie i badanie otaczającej rzeczywistości(K CH?!). 
[foto]

9. Hm, • autor: Ewa Maria Piasecka2014-10-12 22:01:16

Z drugiej strony ... mam wrażenie, że przedstawiony został "męski punkt widzenia" ...  ?_?
[foto]

10. Ja tam jednak zostanę przy WTF • autor: Michał Mazur2014-10-12 22:01:52

Ja tam jednak zostanę przy WTF - jako zwesternizowany młody człowiek ale nie tylko ;) Ludzie z mojej części Polski lubili też "dustować" i "łoszmaszynkować" - i to niekoniecznie młodzież. Przynajmniej jeszcze wtedy, gdy "dulary" stały mocno - i zanim Bush z Obamą pokpili sprawę ekonomii
[foto]

11. A się rozgadaliśmy • autor: Radek Ziemic2014-10-12 22:21:14

W wersji angielskiej WTF jest jednak bardziej genderowe, mniej męskie, mniej seksistowskie. I gey może w końcu rzucić, dziwiąc się światu (a daje mu on niemało powodów do tego), swoje zmanierowane WTF. W końcu, jeśli możemy mówić notabene, sui generis, to dlaczego by nie - wtf. NIECH ŚWIĘCI WTF! HOLY WTF!

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)