zdjęcie Autora

12 września 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Wyobrażony sprawiedliwy świat - o mocy wyobraźni cd z przykładem

Kategoria: Techniki rozwoju

« (Nie)moralność konfliktu - o mocy wyobraźni, tabu i racji w relacji Moc wyobraźni - praktyczne podsumowanie częściowe »
Związek oddziaływania wyobraźni na ciało, rzeczywistość z moralnością, słusznością w relacjach czyni moc wyobraźni triksteryczną, przewrotnie powodującą lawinowe skutki. Ten punkt somatyzacji, na progu, w pograniczu tabu czyni ową moc raczej kwestią relacyjną niż wewnętrzną! I w zmianach zachowania zwykle tkwi owa przewrotność..
Pojawiają się ekstrema zachowań właśnie bazujące na fantazjach, na obudzonej mocy wyobraźni.
(eternalizm) Moja racja, a więc moje wyobrażenia są wieczne, realne. Pierwsze ekstremum bierze się z kierunku w relacjach "ku moralności, ku racji, ku poprawności". Ta fantazja ma naturę fenomenu sprawiedliwego świata. O to jakaś część fantazji w naszej fanatycznej słuszności staje się realna: Mój wyobrażony przyjaciel stał się realny, a więc musisz przestrzegać moich zasad, albo
Tajemne wzorce moich wyobrażeń uczynią mnie wiecznie zdrowym, szczęśliwym, nieśmiertelnym. Podły plebs jest sam sobie winien, że nie zna wielkiej tajemnicy sukcesu, nie oczyścił się ze swoich zanieczyszczeń, programów.. ludzie to poddani tworów czyjejś wyobraźni.

(nihilizm) Najsilniejsze wyobrażenie wygrywa w tym chaosie ludzkich fantazji. Drugie ekstremum bierze się z kierunku "sprzeciw się, złam tabu, przekrocz normę".  O dziwo i trochę paradoksalnie prowadzi do wizji świata i siebie jako mechanicznego! Skoro łamiemy zasady, to te które się pojawiają wychodzą jako mechaniczne prawa wszechświata.W związku z tym siebie i ludzi zaczyna się traktować przedmiotowo i proceduralnie: A do uzdrowienia wystarczy wykonać krok 1 2 3, zgodnie z przepisem kulinarnym gdy rozbijemy to jajko sukces gwarantowany..


Te dwa ekstrema często są połączone tj. przestrzeganie zasad jednej relacji powoduje naruszenie drugiej. Rozpoznając w tych elementach religizmu naturę eternalizmu i nihilizmu, łatwo można wykoncypować inne ekstrema.
(monizm)To wszystko wyobraźnia. Iluzja i jeśli będę coś sobie wystarczająco mocno wyobrażał stanie się realne. Rezultat: powtarzanie w relacjach ciągle tego samego. Dzień świra!
(dualizm)Rzeczywistość(ciało) i wyobraźnia są rozdzielone. O to to tylko perwazja, manipulacja....rzucanie żeru niedoskonałościom neurologicznym. Rezultat: Izolowanie się od relacji! Z góry bezskuteczne.
  Piszę ROZPOZNAJĄC, bo to skojarzenie przyszło przy napisaniu pierwszych dwóch i wytłuszczenia pojawiły się później. Dla mnie to odkrycie  i prawdopodobnie owe 2 zasłużyły sobie na oddzielne przemyślenia i wpis.
Wszystkie cztery zwięźle można podsumować: Para w gwizdek! Dużo szumu o nic..nadprodukcja fantazji.

Zejdźmy z tego poziomu abstrakcji na konkretny przykład i konkretne zagadnienie np. przeziębienie, idziesz za 3 dni do pracy -słuszne zobowiązanie, masz dużo racji i poważne zobowiązanie terminówkę- chcesz wspomóc fizjologiczny proces wizualizacją rosnącej i rozkwitającej róży, której uzdrawiającą woń wąchasz.  Pracujesz nad tym, by uczynić to wyobrażenie możliwie realnym i zmysłowym
Przy czymś takim (silna racja własna/grupowa, moralne prawo - jak to zwać?) najprawdopodobniej ci się uda. Tak zresztą dzieje się często i gęsto, że nie tyle doprowadzamy się do formy, ale  rzeczywiście zdrowiejemy na zawołanie. ALE BUT i Wielka D. można się założyć, że wpadniesz w konflikt z kolegami za popychanie, głupie teksty i wp....lanie się tam gdzie nie trzeba, buractwo i samowolkę. Nie ma róży bez kolców podpowiada triksteryczna moc wyobraźni.
Wersja 2 rozwiązania: stosujesz procedurę kodowania w stanie alfa - 3 palce złożone, za 3 dni mam być zdrowy. wpadasz w konflikt z kolegami przyłapany na kłamstwie, sam nie wiesz czemu zaczełeś ściemniać w tak durnej sprawie...zdaje ci się, że wiesz lepiej co mam robić, tobie też coś powiedzieć podpowiada triksteryczna moc wyobraźni.
Podobne efekty (z tym, że bardziej skomplikowane) dzieją się w przypadku braku pożądanej reakcji ciała. Tym zajmę się kiedy indziej.
Luna to surowa pani - ZWTP - podpowiada Heinlein. Lekcje głupca podpowiada tarotowa wizja.

Sprawa może i zabawna(o ile nie doszło do zwolnienia), ale zaczyna odgrywać poważną rolę tam gdzie dochodzi do spraw życia i śmierci np. uzdrawiające wyobrażenia stymulują konflikt z lekarzami i wpychają w ramiona czystej szarlatanerii prowadząc przysłowiowe 6 stóp pod ziemię. (jest kilka innych kwiatków powszechnych) Nie straszenie wizualizacjami jest moim celem, wprost przeciwnie: uchwycenie za ogon owego wyobraźniowego ducha, to potężny sprzymierzeniec. Możemy sobie wyobraźić, że wyobraźnia ma taką moc...i to jest moc wyobraźni.

C.D.N.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« (Nie)moralność konfliktu - o mocy wyobraźni, tabu i racji w relacji Moc wyobraźni - praktyczne podsumowanie częściowe »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)