zdjęcie Autora

13 czerwca 2012

Piotr Jaczewski

z cyklu: Okiem Hipnotyzera (odcinków: 299)

Wyrd - magiczna siła transu

Kategoria: Techniki rozwoju

« Miejski drim Siła ciała mitycznego i symbolicznego »
Trans organizuje nasze postrzeganie. Jest również w nim dziwny aspekt, który nie tylko zdaje się wpływać na postrzeganie, ale również rzeczywistość. Dennis Wier (The Way of Trance) określa ją jako wyrd po części nawiązując do przeznaczenia (definiując ją jako zdolność transu do zmiany przeznaczenia), a po części do weirdness, dziwaczności, odmienności, inności czy dziwności.
Co Wier pisze o wpływie wyrd ?
Podstawowo Wyrd jest energią tworzoną przez trans, ale to również odzwierciedlenie energii potrzebnej do złamania transu. Kiedy trans jest ciągle obecny, wyrd staje się jak pole czy stojąca fala energii wpływająca lub zmieniająca lokalnie otoczenie. Kiedy silny trans jest podtrzymywany przez dłuższy okres czasu, wyrd zacznie zaginać albo wciągać lokalną rzeczywistość do koherencji z nim. Jeśli tworzysz nową rzeczywistość i podtrzymujesz wyrd w transie tworzone jest skręcenie czy zwinięcie w miarę jak stara rzeczywistość transformuje się w nową.
To jest subiektywnie doświadczane przez każdego w danym obszarze, jako rodzaj silnej odmiennej dziwności(wyrd) albo jakiś rodzaj upiornej energii. Niektórzy ludzie mają wizualne sensacje, takie jak przechodzenie przez jakiś rodzaj drzwi, albo wizualne postrzeganie oddala się jak w psychodelicznym doświadczeniu.
Przy okazji: Wier definiuje również magię:
Magia to proces zmiany i modyfikacji przeznaczenia dzięki zręcznemu użyciu Wyrd; innymi słowy to sztuka sprawiania by się sprawy wydarzały.
Wróćmy do siły transu. Koncepcja Wier'a jest elegancka, bardzo ładnie tłumaczy różne rodzaje transu, równie gładko jak dzięki wyrd wyjaśnia magię, czy oddziaływania różnego rodzaju "charyzmatycznych" osób, a nawet większych skupisk ludzkich organizacji czy miast.
Z całego mojego doświadczenia skupiając się na transie jako efekcie powtarzalnych pętli zachowań(wliczając w zachowania funkcje poznawcze) pomija sytuacje, gdy coś się dzieje z chwili na chwilę. Są sytuacje gdy JEDNA SUGESTIA (czy dawka informacji) zdaje się zmieniać i przekształcać całe POLE(postrzegania, zachowania, rzeczywistość jednej lub wielu osób). Podobnie jak jakieś zdanie potrafi nam utkwić na długo w pamięci i modyfikować nasze zachowania.
Fascynujące!
Żeby tego tematu nie zostawiać bez komentarza. Jakoś należałoby zastąpić metaforę kolistą wier'a metaforą spiralną. O to trans nie dzieje się wyłącznie za sprawą powtarzalności, ale za sprawą rozprzestrzeniania się owej powtarzalności. O to wyrd nie jest generowany przez sam trans, ale przez natrafienie na właściwy punkt przyłożenia, a owa spiralność przypomina zachowania kota badającego i tropiącego ślady na swoim terytorium. Samo oddziaływanie wyrd jest uwalnianiem nakręconej sprężyny.

C.D.B.N Ciąg dalszy być może nastąpi.

Okiem Hipnotyzera: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
W wypowiedziach różnych mistrzów, autorytetów kryją się zabiegi perswazyjne przemycające idee w sposób zmieniający percepcję i zachowanie.
Nie mam nic przeciwko tym ideom, wiele z nich jest pożyteczne, pomocne. Jestem tylko za świadomością tego, co nas do nich przekonuje, za myśleniem i świadomym decydowaniem się na podążanie za nimi i odkrywanie, co z tego możemy wynieść dla siebie.
Wiele z idei ma hipnotyczny wpływ. Tworzy struktury przy niewiedzy i braku uważności omijające czynnik krytyczny, świadomy i zmieniający percepcję tak, że powstają samospełniające się przepowiednie, doświadczenia je potwierdzające oraz zachowania, które dla naszych własnych celów życiowych są nonsensowne i bezużyteczne.
Inaczej: Otwórz Oczy! Myśl Racjonalnie! Odczuwaj w pełni to co się dzieje! Działaj świadomie planując swoje przeżycia!
Oczywiście, w moich wypowiedziach też się będą kryły zniekształcenia. Taka jest natura komunikacji. Najbardziej interesuje mnie jak komunikacja określa relację i obecne w niej sugestie co do zachowań i percepcji. Prawdziwość komunikatów, co do informacji o świecie czy o subiektywnych interpretacjach tego świata raczej pomijam.
Skupiam się na elementach hipnozy konwersacyjnej.


« Miejski drim Siła ciała mitycznego i symbolicznego »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)