zdjęcie Autora

01 grudnia 2015

Piotr Jaczewski

z cyklu: Tkanie słów (odcinków: 219)

Yin-Yang śnienia
Klątwa demona


« Brakujące Imaginarium Pierwszy impuls »

Imaginarium - celowe samodzielne wkraczanie do obszaru wyobraźni, odkrywanie, rozbudowywanie, wywoływanie, reżyserowanie, przekształcanie i interpretacja i reinterpretacja sensoryczności wewnętrznych metafor - jest nam niezbędne przez nadmiar życiowego yin. Życie przydarza się nam niczym sen. Wewnętrznie, jako samo-rozwijające się doświadczenie, i zewnętrznie, w liniach, spiralach, labiryntach i łamigłówkach nieoczekiwanych zdarzeń -  wszystko nam się przydarza.


I to przydarzanie czyni ludzi szalonymi. Przepraszam, już się poprawiam. Przydarzanie się życia, czyni głupimi. Dobre szaleństwo trzeba w sobie wypracowywać latami, a głupotę nadmiaru yin mamy u podstaw myślenia. Bezwysiłkowo lekko i przyjemnie, czasem brutalnie i okrutnie, ale przeważnie jesteśmy naturalnie, niewinnie i dziecięco głupimi.

Nie, nie przesadzam. Zwyczajnie uznaję, że nasze zachowania, emocje, myślenie też się nam przydarzają. Trafiają się przypadkiem, jako wynik losowej dostępności czasoprzestrzennej informacji. Ot. Przeczytałem coś, ktoś mi powiedział, gdzieś poszedłem i przydarza się teraz myśl X. I to się przydarza niezależnie od całej naburmuszonej, pseudocelowej eh tfu i trzy funty lnu, odpukać “wolicjonalnej” narracji ja piszącego wpis. Ot, zawężone i ograniczone intelektualnie echo informacji kulturowej mamroczącej fonemy przez wieki i wzmacniane rezonansem kilku codziennych rytuałów, relacji i powtarzalnych idei:

Marionetka poruszana sznurkami relacji...

Golem ożywiany codziennym zaklinaniem.

Zbędna narośl na chromosomach.

Filozoficzne zombie wegetujące na okruchach mózgów martwych filozofów.


Ucieczka przed tym spektrum yin, niebytu przydarzania się życia, czyni nas głupimi. Łykamy narrację yang z otoczenia i ją powielamy, pomnażamy, zniekształcamy, nie zauważając jej ubogości, nieadekwatności, nonsensowności i płycizny.  Łykamy z nią całe kulturowe szaleństwo, psychobiologiczne okrucieństwo walki genów o przetrwanie. Ocean głupoty, w którym przyczyna i skutki nie liczą się wcale, w odróżnieniu od biologicznych imperatywów.

Właśnie dlatego potrzebujemy imaginarium. Yang płynącego ze zdyscyplinowanej ciekawości świata spontanicznie projektowanego. Kręcenia korbką codziennie, bez głębszego powodu i bez przypisywania temu nadmiernego znaczenia, aż coś yang zacznie wyskakiwać... bo gdzieś u podstaw jesteśmy prospołeczni, posiadamy zdolność utrzymywania narracji przyczynowo-skutkowej i ta kreatywna część jest równie konstruktywna, jak głupota zaraźliwa. A dostęp do niej mamy wyłącznie z dobrodziejstwem inwentarza, tj. bycia? przerośniętą szalką Petriego.

Tkanie słów: wstęp na końcu

Pisane do Taraki - Magazynu Rozwojowego:
Wyobraź sobie wielowymiarową pajęczą sieć wczesnym porankiem, pokrytą kroplami rosy. I każda kropla zawiera odbicie, wszystkich innych kropli rosy - Alan Watts.
Ten blog odzwierciedla dalsze dzieje Okiem Hipnotyzera.
Myśli odzwierciedlają się w działaniu,
Słowa odbijają się w odczuciach,
Wyobraźnia odzwierciedla się w Relacjach,
Rozwiązania skrywają się w Problemach,
Intuicja niesie treści Zachowania,
Kultura uosabia części Osobowości. Myśl! Obserwuj! Działaj! Wyczuwaj! Dyskutuj! Pisz!

Korekta przez: Radek Ziemic (2015-12-05)« Brakujące Imaginarium Pierwszy impuls »

komentarze

[foto]

1. Piękne, poetyckie zakończenie... • autor: Roman Kam2015-12-06 10:48:29

... daje tekst z niespodzianką, bo już myślałem, że czytam ostatnie zdania Księgi Rodzaju. Ciąg dalszy nastąpi... Uffff!  :]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

2. Gratuluję trafiającego w... • autor: Nierozpoznany#82112015-12-12 20:25:43

Gratuluję trafiającego w samo sedno i arcyważnego tekstu. Człowiek to głównie maszyna, ale za to jaka wydajna! I jakże niewycierpiałym jest ten który tą maszyną kieruje, ile jeszcze z siebie dać ludzkości może samym sobą-małym ego gardząc i w tej maszynie miejsca trochę dla mądrzejszych od siebie robiąc.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)