zdjęcie Autora

10 lutego 2018

Terravis Wiktor Rumocki

Zapalnik antropocenu
Czyli: Azot! Więcej azotu!

Kategoria: Antropologia
Tematy/tagi: antropocencywilizacja

Co w ogóle umożliwiło zaistnienie Antropocenu?
Znaczenia pewnych wynalazków na co dzień nie doceniamy, lub nawet ich nie zauważamy, choć mogą być fundamentalne dla prób zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.
Panie i Panowie – oto Proces Habera.

Wynalazek ten umożliwił dwie rzeczy:
1. Gwałtowny wzrost populacji świata w XX w.
2. Ułatwił masowe zabijanie się ludzi i zaistnienie wojen o skali przemysłowej wszakże związki azotu to niezbędny składnik materiałów wybuchowych.

Przed wynalezieniem procesu Habera produkcja nawozów sztucznych była bardzo kosztowna – gdyby nie to odkrycie ich wytwarzanie ograniczyło by się zapewne do własnych potrzeb najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw, a liczba ludności w tak zwanym Trzecim Świecie nigdy nie osiągnęła by dzisiejszego poziomu. Również wojny nie mogły by przybrać aż tak masowego przemysłowego charakteru i nie mogły by trwać zbyt długo – po prostu koszt bomb i pocisków artyleryjskich byłby zbyt wysoki.


Najważniejszego odkrycia w zakresie procesu Habera dokonał Niemiec serbołużyckiego pochodzenia Alwin Mittasch – odkrył bowiem, że jako katalizatora reakcji zamiast drogiego i trudno dostępnego osmu można użyć z powodzeniem odpowiednio spreparowanego żelaza i się zaczęło... Wielkie Nawożenie i Wielkie Żarcie, i Wielkie Płodzenie, i Wielkie Zabijanie.

Oczywiście wspomnieć trzeba o jeszcze jednym: w końcowej wyliczance pomiędzy Wielkim Nawożeniem a Wielkim Żarciem powinny być jeszcze Wielkie Hodowle – te wszystkie przemysłowe megakurniki z kilkunastoma tysiącami brojlerów, magachlewy na tysiące wieprzy i megaobory na podobne ilości bydła, które bez pasz pozyskanych dzięki procesowi Habera po prostu nie mogłyby istnieć.

Grubasy


komentarze

[foto]

1. Zasłużony Fritz Haber • autor: Wojciech Jóźwiak2018-02-11 07:53:03

Redakcja Taraki zauważy także, że Fritz Haber, noblista z chemii w 1918 r., był autorem gazów bojowych używanych przez Niemcy w I w. św. oraz cyklonu B używanego w KL Auschwitz-Birkenau i in. miejscach. Ale to było już po jego śmierci w 1934 r.

Warto też wiedzieć, że obecnie około 60% - 70% azotu występującego w globalnej przyrodzie w postaci biologicznie czynnej, czyli innego niż atmosferyczny N2, pochodzi z przemysłowej syntezy. Jest to większe antropogeniczne przekształcenie Ziemi niż emisja CO2 lub zakwaszenie oceanów.
[foto]

2. Co do wojen • autor: Przemysław Kapałka2018-02-11 12:01:41

to może nie mogłyby się odbywać na taką skalę zabijania, ale na czas trwania chyba nie mógł wpłynąć żaden wynalazek. W końcu mieliśmy już wojnę peloponezką, wojnę trzydziestoletnią, wojny napoleońskie i cały szereg wojen lokalnych, które czasami trwały bardzo długo.Swoją drogą można by rozpocząć dyskusję, co najbardziej przyczyniło się do powstania antropocenu. Nie kwestionuję wagi procesu, zasygnalizowanego w tym artykule, ale czy nie było innych, równie ważnych, to nie jestem pewien.
[foto]

3. Żona Habera • autor: Radek Ziemic2018-02-13 20:13:23

Clara Immerwahr-Haber, także chemiczka, która jako pierwsza kobieta pod koniec XIX w. zrobiła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1915 r. popełniła samobójstwo w proteście przeciw badaniom męża nad gazami bojowymi. Większość dalszej rodziny zginęła w obozach,syn popełnił samobójstwo w 1946 roku w Anglii. Haber i Clara to reprezentanci dwóch odmian racjonalności, bezdusznej, instrumentalnej ("męskiej") oraz współczującej, nieoddzielonej od emocji i świata ("kobiecej"). (Haber zmarł przed wojną w Szwajcarii. Na stronie Nagrody Nobla (Haber dostał za syntezę amoniaku) w krótkiej notce o nim nadal nie ma informacji o jego badaniach nad nad cyklonem B.)

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)