24 maja 2011

Nadia

z cyklu: Sny i wizje (odcinków: 2518)

Ziarno z ogrodu babci

Kategoria: Sny i wizje
Tematy/tagi: owady

« Rola w filmie Sen o lodówce »
I.
Byłam w mieszkaniu dziadków. Przez okno zauważyłam cień orła. Ptak wskazywał na ogródek babci. Poszłam tam, ale na podwórzu musiałam przejść przez kanał wodny (ktoś hodował w nim ryby) ogrodzony pastuchami pod prądem. Pokonałam przeszkodę i po schodkach zeszłam do ogrodu. Ogród, tak jak w rzeczywistości, podzielony był na część sąsiadki i część babci. Połowa sąsiadki była zarośnięta, zakurzona i spowita pajęczynami. Zrozumiałam, że to dlatego, że sąsiadka od dawna nie żyje. Przyjrzałam się połowie babci - takie same zakurzone chwasty na niej rosły. Uświadomiłam sobie, że babcia też przecież od dawna nie żyje, a ja od dawna nie nie jestem dzieckiem. Zrobiło mi się smutno, że wszytko przeminęło, że nie żyją te kobiety, które uprawiały tu ziemię, że nie ma już kwiatów.
W części babci ziemia tworzyła sporą górkę. Zaintrygowało mnie to, więc przedzierałam się przez chwasty do tej górki. Była pokryta płótnem. Zdjęłam płótno i zobaczyłam ziarno - różne rodzaje: pszenicę, żyto, kukurydzę, ryż, jęczmień. Było starannie poukładane i tworzyło wzór, niczym mandala. Każdy gatunek brałam do ręki i wyświetlała się jego historia, skąd pochodzi, jakie ważne momenty w dziejach ludzi się z tym ziarnem wiążą, też historie typu, tsampa z jaskini jakiejś tam, żywił się ją jogin taki a taki, manna dla ludu Mojżesza, itd.
Wzięłam trochę każdego z tych ziaren do miseczki i zobaczyłam, że za górką rosną jeszcze warzywa i zioła. Ucieszyłam się, jest tu wszystko, czego potrzebuję, mimo że wydawało się, że ogród jest martwy.

II.
Z ziarna, które wzięłam z ogrodu gotuję obiad dla mojej mamy. Mieszkamy razem w wielkim mieszkaniu, ona w odległym pokoju. Wszystko w tym mieszkaniu jest dla mnie za duże. Tak jakbym widziała z perspektywy małego dziecka. Zlewy są za wysoko, by położyć garnek na kuchence muszę wchodzić na taboret. Jest niewygodnie, ale jakoś daję radę tu gotować. Myślę, że to dobrze, że mieszkanie jest duże, to stwarza spore możliwości, trzeba tylko zrobić tu remont.

śniłam 4.03.2010

Sny i wizje: wstęp na końcu

Każdy, kto ma profil w Tarace, może swoje sny i wizje tu zapisywać.
Każdy, kto jest zalogowany, może sny i wizje komentować.


« Rola w filmie Sen o lodówce »

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)