zdjęcie Autora

20 grudnia 2016

Karol Żelazny

z cyklu: Złoty Środek (odcinków: 79)

Złości naszej powszedniej racz mi nie dać panie....


« Kastracja niewiniątek

Złość pełni różne funkcje, np może ustanawiać granice, ostrzegać przed wkraczaniem na czyjeś terytorium uwrażliwione pulsujacymi pod skórą emocjami. W tym sensie jest to "dobra" zlość. Złość chroniczna, dlugoterminowa do "dobrej" złości nie należy. Badania pokazały że ludzie którzy często reagują złością nakrecają się jeszcze bardziej. Inaczej mówiąc wybuchy złości dodają do sumy złości "posiadanej" przez daną osobę a nie odejmują. Taki wybuch powoduje chwilowe obniżenie napięcia, który jest postrzegane jako ulga, ale to złudne wrażenie.

Złość lubi być uświęcona, skanalizowana, usankcjonowana. Złość grupy można nazwać walką o coś tam i sprawa załatwiona. Zazwyczaj grupa projektuje swoją złość na inną grupę, dostrzegając w niej same niższe motywacje i postawy. Tak więc zwolennicy Kodzizmu bedą postrzegać zwolenników Kaczyzmu jako wściekłych, nietolerancyjnych, kłamliwych, beznadziejnie głupich i vice wersa. Nasza grupa jest lepsza, stoi wyżej niż wasza grupa. Pogratulujmy sobie i naszym wspaniałym liderom i projektujmy naszą złość, przecież tak uczciwie zarobioną wszelkimi błędnymi punktami odniesienia naszego umysłu, na innych ludzi. Ta metoda projekcji działa też dobrze w rodzinach i korporacjach.

Mamy 100 letnią rocznicę IWŚ, już nawet CNN to zauważyła w artykule, który widziałem dzisiaj porównując zabójstwo rosyjskiego ambasadora do śmierci księcia Ferdynanda. Zbieżności jest dużo i wydaje się że złości jeszcze więcej. Uczeni astrolodzy mówią że gwiazdy teraz ustawiają się podobnie jak w tamtym okresie. Czy ta złość znajdzie ujście w większym konflikcie?

Co zrobić z tą całą zlością? Proponuję zamienić ją w mądrość przez wewnętrzną, alchemiczną transmutację. Czy jest to możliwe? Jak tu się nie zezłościć na kogoś kto obraża np Jezusa Króla, twierdząć że takowy Jezus wcale nie istniał lub Jaroslawa I, którego ja np. uważam za zbawiciela Polski? Albo twierdząc że mój duchowy idol L.W to tak naprawdę TW Bolek, no i degradadacja na szeregowca tow. Jaruzelskiego?

Można zacząc ową transmutację złości w mądrość od rozpoczęcia wewnętrznego dialogu. "Przecież mogę się mylić, klamstwo powtórzone 100 staje się moją subiektywną prawdą, jaki profit uzyskam z reakcji złością na czyjeś slowa o których ta osoba zapomni po 10 minutach. 10 głębokich oddechów, nie pomoglo, to 20 głebokich oddechów, czy to mozliwe że obiektywna prawda nie istnieje, że złość i jej siostry: wscieklość, zawziętość, ośli upór powodują straty w moim życiu i życiu spoleczeństwa, narodu, globalnej wsi?

Obserwuj zlość, którą czujesz. Nie odsuwaj jej, nie zamiataj pod dywan, bądz świadkiem nie podmiotem targanym zlością. To wlaśnie prawdziwa Uważność (Mindfullness). Badania pokazują że Uwazność jest efektywną metodą transmutacji destruktywnych emocji.

Po takim wewnętrznym dialogu/ obsewacji łatwiej jest przejśc do medytacji np. Hamm, So, Krija Yogi, Vipassany. Hamm, So jest jedną z naprostszych medytacji. "Patrzymy", z zamkniętymi oczami, w kierunku punktu pomiedzy brwiami i z każdym naturalnym wdechem mentalnie powtarzamy Hamm  a z wydechem So. Rezultaty, po kilku pół godzinnych  sesjach są odczuwalne w samopoczuciu i samoświadomości. Dodajmy do tego Jogę lub 5 Tybetańskich Ćwiczeń, silownię, Zumbę lub inne czynności które wprawiają nas w trans (stan flow), podnoszą energię i recepta na złość prawie gotowa.

Złoty Środek: wstęp na końcu

Pewien człowiek był ścigany przez tygrysa, kiedy znalazł się na skraju stromej skarpy. Czepiając się krzaków i korzeni zaczął spuszczać się w dół. "Jestem uratowany" pomyślał, kiedy ku swojemu przerażeniu zobaczył drugiego tygrysa czekającego go na dole.

Nagle zauważył dziką truskawkę, rosnącą na prawie pionowej powierzchni skarpy. Zerwał ją i włożył do ust. Była tak smaczna, że przez chwilę zapomniał o tygrysach, rozkoszując się słodyczą truskawki rozpływającej się w jego ustach.

Ten blog jest właśnie o tej truskawce :)


« Kastracja niewiniątek

komentarze

[foto]

1. Zło czynione z dobrych pobudek • autor: Joanna Najdowska2016-12-23 10:54:15

Kiedy stykam się z taką walką, jak ta obecna kodzizmu plus z kaczyzmem plus, robi mi się bez-nadziejnie smutno.

Takie akcje zazwyczaj nie są przypadkowymi zajściami, spontanicznymi reakcjami. Istnieje cała dziedzina wiedzy dot. walki marketingowej, a walka ideologiczna i/lub polityczna to tylko wyżej ceniona odmiana marketingu patrio-tycznego.

Niestety, to co przejawia się w świecie fizycznym (wymiarów ustrukturyzowanych) jest po prostu materializacją naszych myślo- i emocjo-kształtów. To na czym bazuje kodzizm i kaczyzm to po prostu program walki - osądów, fałszywych wyobrażeń, uczuć i emocji zamykających strony w pancerzach własnych racji i siły grupowej. Taki program zamyka strony konfliktu na porozumienie, bo nie ma woli zrozumienia drugiej strony - nie tych przejawionych detali, a istoty rzeczy.

Ostatnio usłyszałam ciekawe wyjaśnienie czym jest dobro i zło. Dobrem jest to co, gdyby było czynione przez wszystkich, służyłoby to światu i ludzkości. Analogicznie, złem jest to, co czynione przez wszystkich, doprowadziłoby do zagłady. To, co reprezentuje obecnie większość ludzi to zło czynione z dobrych pobudek. Tzw. dobre intencje mają nawet wielcy złoczyńcy.

Kiedy w Tajlandii zobaczyłam gigantyczne uliczne "ołtarze" budowane dla przywódców narodu - wspierające ich dobrą wolę, szlachetność i mądrość, doświadczyłam głębokiego wzruszenia i przemiany pewnych obszarów świadomości. Te ołtarze nie zapewniają permanentnego pokoju i dobrostanu, ale pokazują właściwe podstawy funkcjonowania narodu i kierunek życia i rozwoju. Tajlandczycy, Tybetańczycy, i w ogóle wielu buddystów, takie "ołtarze" więzi ze swoimi przywódcami, tworzą też w prywatnych domach.

Nie nawołuję do budowania ołtarzy, ale chciałabym a

[foto]

2. Zło czynione z dobrych pobudek c.d. • autor: Joanna Najdowska2016-12-23 10:55:53

Nie nawołuję do budowania ołtarzy, ale chciałabym aby uległ zmianie nasz zachodni stosunek do władzy i drugiego człowieka w ogóle.
Poproszę o przepływ zamiast spięć.

 

3. przepływ zamiast spięć:)... • autor: Nierozpoznany#61032016-12-23 15:38:11

przepływ zamiast spięć:)
[foto]

4. Kodzizm vs. Kaczyzm • autor: Arkadiusz2016-12-23 17:35:55

Nie podoba mi się zrównywanie obecnej władzy i jej przeciwników. Czym jest kaczyzm to wiem, to brutalne działanie ponad prawem. Ale czym jest kodzizm? Co powinien zrobić obywatel w obliczu jawnie dokonywanego łamania konstytucji? Wyrzec się własnych poglądów i biernie milczeć, demonstrować czy budować ołtarze władzy? Co Pani radzi? Nie uczestniczyć w życiu społecznym? Pozwolić władzy na przepływ, mimo że wiemy, że podobne działania kończyły się w przeszłości tragediami milionów? Nie uczyć się z historii?
Nie popieram przemocy, ale jak ktoś czuje potrzebę okazać niezadowolenie to powinien to po prostu zrobić.

5. "brutalne dzialanie ponad prawem" • autor: Nierozpoznany#61032016-12-24 13:23:56

takie nastawienie wzbudza zlosc w wyznawcach, i o to własnie chodzi, jednak kiedy by tak meritum sprawy zglebic to pewnie by sie prof. Zaradkiewicz z nim nie zgodził.

klamstwo powtorzone 1000 razy przez propagandowe media staje sie prawdą

Kaczystowskie media robia to samo. Celem jest wzbudzenie zlosci w wyznacach

Budujmy ołtarze mądrosci dla rządu i opozycji

Trzeba tez rozróżnic manipulowanych wyznawców i animatorów zlosci których motywacje są zupelnie inne
[foto]

6. mediator • autor: Joanna Najdowska2016-12-26 09:18:33

Ja też nie wiem, czym jest kodzizm. To porównanie K. vs K. odebrałam symbolicznie, jako władza kontra opozycja.
Wg mnie ani autor artykułu ani ja nie wypowiadamy się nt. szczegółów konkretnej akcji społeczno-politycznej. Dostrzegamy i odczuwamy to, co się kryje za walką (m.in. to, że ktoś uważa że jest lepszy niż ten drugi).
Opozycja w stosunku do władzy może pełnić rolę konstruktywną albo destrukcyjną. Pokazujemy, że przy obecnym stanie mentalności ludzi działania przybierają postać destrukcyjnej walki.
Pomyślałam, że być może rozwiązaniem przejściowym między epoką wojen a pokoju powinna być instytucja MEDIATORA.

Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)