zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (08) - Rak
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Nazwa "Rak" wzięła się od grupy ledwie widocznych gwiazdek, skromnych w porównaniu z sąsiednimi gwiezdnymi żyrandolami - efektownymi konstelacjami Bliźniąt i Lwa. Istnieje jednak przypuszczenie, że starożytni astrologowie z Mezopotamii najpierw poznali charakter ludzi urodzonych w znaku Raka, a dopiero potem nazwali - właśnie mianem "Raka" - tamte gwiazdki, aby ta nazwa przypominała im o tym, jacy są ich klienci. Bo Raki-ludzie mają zdumiewająco wiele wspólnego z rakami-zwierzątkami...

Raki-zwierzęta kryją się w ciemnych norkach na dnie jezior, a ludzie ze znaku Raka są domatorami, cenią sobie życie rodzinne, a nawet swoje mieszkania urządzają tam, aby były w nim zaciszne kryjówki i wolą półmrok od nadmiaru światła. Raki są ostrożne i idąc naprzód dokładnie badają teren swymi czułkami - podobnie jak ludzie z tego znaku, którzy są nieufni i muszą dobrze sprawdzić wszystko, co nowe. Raki łatwo się płoszą i wtedy gwałtownie uciekają, "rakiem" czyli tyłem - ludzie ze znaku Raka łatwo się zrażają i peszą, wycofują się z sytuacji, które im się nie podobają, łatwo ich dotknąć i urazić, a urazy pamiętają, i chociaż przyjmą przeprosiny, to już nie będzie tak jak było przedtem. Raki-zwierzęta co jakiś czas zrzucają swój pancerz (kiedy rosną) i wtedy są miękkie i bezbronne, i podobnie jest z ludźmi z tego znaku, gdyż wiele trzeba się natrudzić, aby przekonać ich, by zechcieli odrzucić swój psychiczny pancerzyk w którym zwykle się kryją.

Rak jest znakiem żywiołu Wody. Woda, tak jak ją rozumieli dawni alchemicy i starożytni filozofowie, to nie tyle (i nie tylko) H2O, ale przede wszystkim to, co w naszej psychice na zasadzie najpierwotniejszych skojarzeń wiąże się z wodą. Woda to uczucia, emocje - jako że kiedy jesteśmy wzruszeni, płyną nam łzy, płynna krew szybciej krąży nam w żyłach, a spotkanie kochanków wiąże się z wymianą spermy. Woda ma też naturalny dar oczyszczania, zarówno fizycznego, jak i duchowego; a ponieważ wypływa ze źródeł, ma też sens odnawiającego powrotu do początków. Dlatego w większości mitów o stworzeniu (także w tym znanym z Biblii) na samym Początku świata była Woda.

Pierwsze miesiące swego życia w łonie matki spędzamy w środowisku wody - dlatego woda kojarzy się z macierzyństwem i ze środowiskiem, w którym się każdy z nas wychowywał jako dziecko - także to dziecko, które już się urodziło. Temat ten podsumowany został w mitach o wyłowieniu boskiego i wybranego dziecka z wody (z rzeki) - jak Mojżesz, Romulus i Achilles.

Stworzenia żyjące w wodzie są zagrożone rozpuszczeniem w niej. W psychologii odpowiada to groźbie zalania świadomej psyche przez płynne i mętne namiętności, przez lęki i obrazy z podświadomości. Wodne stworzenia bronią się przez rozpuszczająca siłą żywiołu wody na trzy sposoby: chronią się w jamach na dnia lub przyrastają do dna, jak korale i kraby. (W astrologii ten sposób życia wyraża znak Raka.) Po drugie, pędzą życie aktywne, pływając czujnie i niezmordowanie, w wiecznym ruchu, gotowe pożreć innych lub uciec przed pożerającą paszczą innego drapieżnika - jak rekiny, barakudy i makrele. (W astrologii przypomina to znak Skorpiona.) Po trzecie, zbierają się w wielkie masy, i w ten sposób, tracąc swoją indywidualność, wyzbywają się lęku przez zagładą. Tak żyją stadne ryby, jak śledzie i sardynki. (A w astrologii coś z ich sposobu na życie ma znak Ryb.)

Wodność Raka wyrażono w astrologii, przydając mu jako dominującą planetę Księżyc, władcę wód. Cechy opiekuńcze wyraża planeta wywyższona w Raku - Jowisz.

Znak Raka symbolizuje rodzinę i tradycję, ojczyznę i patriotyzm, macierzyństwo i ojcostwo, kojarzy się też z opiekuńczym stosunkiem do wszystkiego, co otacza człowieka.

Znak Raka symbolizuje życie osiadłe i zakorzenienie w pewnym miejscu, okolicy, w małej ojczyźnie. Kto chce wiedzieć, jak to się czuje, kiedy jest się Rakiem, niech przeczyta powieść Dolina Issy napisaną przez słonecznego Raka, Czesława Miłosza. I nie przypadkiem ojczyzna zostaje przez niego utożsamiona z rzeką - naturalnym miejscem raków, i z doliną - jako że Raki, już te zodiakalne, garną się do zagłębień i miejsc ukrytych.

Zakorzenienie, to także przywiązanie do przodków i do tradycji, które przez nich zostały przekazane. Dlatego ludzie z silnym Rakiem mają silny instynkt rodzinny: szczycą się swoimi przodkami, jako jedyni potrafią się rozeznać, kto jest czyją ciotką lub kuzynem, i one właśnie organizują rodzinne zjazdy i dbają o stare groby. W wiejskich rodzinach zwykle właśnie syn lub córka ze znaku Raka przejmuje gospodarstwo-ojcowiznę, podczas gdy ich rodzeństwo idzie robić karierę do miasta.

Bliski i intymny związek łączy Raki z domem w sensie budynku i mieszkania. Ten znak najsilniej uważa swój dom (mieszkanie) za przedłużenie swego ja. Raki urządzają swój dom tak, aby był to prawdziwy mikroświat, wyrażający duszę właściciela.

Stosunek Raka do przestrzeni to jest prawdziwa gratka dla badacza ludzkich charakterów. Raki się chowają, dlatego swój dom zamieniają w labirynt z mnóstwem skrytek i tajnych przejść. Mieszkanie Raka służy mu trochę tak, jak skorupa ślimakowi lub krabowi, więc musi być bliskie ciału. Lepiej kiedy jest ciasno, niż gdyby pozostało niezagospodarowane miejsce; jako że pusta przestrzeń Raka przeraża i przyprawia o agorafobię (lęk otwartej przestrzeni). Ulubione miejsce Raka jest ciemne (a nie jasne), od północnej strony (nie południowej), zasłonięte kotarami i najlepiej gdyby się do niego schodziło po schodkach w dół. Raki lubią też, gdy rodzina śpi w jednym miejscu, najlepiej na piętrowych łóżkach.

Przywiązanie do rodziny i tradycji, to także przywiązanie do staroci, do historii, do archiwaliów i zabytków. Wiąże się z tym instynkt kolekcjonera. Raki nie rozstają się z pamiątkami starych dobrych czasów, co łatwo przerasta w zawodowe zbieranie pamiątek i osobliwości. Raki lubią także to, co zaznacza ich związki z dostojną starością i tradycją: starają się czynić wrażenie ludzi statecznych i osiadłych, poważnych, zacnych obywateli; chętnie noszą kapelusze i kamizelki, zapuszczają brody i pykają fajki, a panie dekorują się falbankami.

Istnieje pogląd, że typowy Rak przypomina swoją twarzą Księżyc - tak jak się go rysuje na obrazkach, więc albo jest okrągłolicy niby Księżyc w pełni, albo ma twarz niemal wklęsłą z nosem, który wygląda, jakby był osobno doklejony, czyli ktoś taki przypomina z profilu sierp Księżyca na nowiu. (Taki właśnie profil ma Meryl Streep, najsłynniejsza gwiazda filmowa urodzona w Raku.) Oczy Raków są zwykle lekko wypukłe i przez to przywodzą na myśl oczy raków-zwierzątek umieszczone na wystających szypułkach. Mają też Raki krzaczaste brwi, spod których zerkają, ale nie wygląda to groźnie, lecz tak, jakby się chowały za firanką. (Takie brwi ma wielki polski Rak, Czesław Miłosz.)

Czułym punktem organizmu Raka jest żołądek, a patrząc ogólniej: układ pokarmowy. Choroby, nawet niekoniecznie te związane z trawieniem, zwykle u Raków zaczynają się od zaburzeń żołądkowych, a więc od niestrawności, zgagi, nudności, braku apetytu (albo, przeciwnie, od "wilczego" apetytu), lub od wstrętu do pewnych smaków i potraw. Przykrości, stres i napięcie odczuwają Raki właśnie żołądkiem i dlatego ten narząd jest u nich buforem, który pierwszy pada ofiarą choroby. Z drugiej strony, zaspokojone potrzeby żołądka są dla ludzi z tego znaku naturalną gwarancją dobrego samopoczucia i środkiem leczącym stres.

Raki są smakoszami i lubią delektować się jedzeniem - chociaż z racji swojej wrodzonej ostrożności wiedzą, ile zjeść im wolno i kiedy mają przestać. Starają się o to, aby jedzenie miało coś z uroczystości i żeby stresy i niepokoje codziennej walki o byt pozostawiać za progiem jadalni. Wspólne spożywanie posiłków jest też dla Raków naturalnym sposobem nawiązywania więzi z innymi ludźmi i wspólnota stołu jest dla nich niemal równie ważna jak związki krwi.

Instynkt macierzyński i ojcowski u Raków rozciąga się na zamiłowanie, z jakim hodują drobne zwierzątka: ryby w akwarium, chomiki i kanarki. Częstym hobby jest też ogrodnictwo. Japończycy, u których (jako narodu) znak Raka jest równie silny jak znak Skorpiona, wynaleźli arcy-raczą sztukę ogrodniczą: bonsai, czyli hodowanie miniaturowych drzewek w doniczkach. Mieć las (ojczysty krajobraz) w swoim domu, na parapecie - to spełnienie marzeń Raka!

Cień Raka (czyli komplet jego negatywnych cech) jest podejrzliwy, pamiętliwy i niewybaczający. Dochodzi jeszcze małostkowość, lękliwość, uraźliwość i gromadzenie negatywnych emocji i nastawień. Cień Raka (albo Rak przez swój cień opętany) tkwi w swoim zamknięciu i buduje zapory przeciw światu zewnętrznemu.

Jako że woda (żywioł znaku Raka) zbiera się w zagłębieniach, znak Raka przez to symbolizuje miejsca zagłębione i schowane: jamy, jaskinie, doliny rzek, mokradła, źródła i studnie. Najbardziej raczym miejscem są dna jezior. Poznałem kiedyś pewną kobietę, która mając sześć planet w Raku, była geologiem-sedymentologiem, czyli zawodowo zajmowała się badaniem osadów, gromadzących się na dnie jezior.

Z nauk tajemnych raczy charakter ma radiestezja. Z drugiej strony, uzdolnienia do radiestezji, jak się wydaje, wymagają silnej obsady znaku Raka w horoskopie urodzeniowym.

Dzieci, bawiąc się, z upodobaniem chowają się w jamkach i skrytkach. To kolejny przejaw znaku Raka.

W malajskiej legendzie, przekazanej przez angielskiego pisarza Rudyarda Kiplinga, Pierwszy Krab (czyli rak) imieniem Pau Amma, uruchamia przypływy i odpływy mórz, a kiedy dłużej nie może już igrać z morzem, pracę poruszania wód przejmuje od niego Księżyc.

W charakterze narodowym znak Raka silnie przejawia się u Niemców (przez lokalny patriotyzm, zamiłowanie do małej ojczyzny, po niemiecku Heimat), u Włochów (jako kult matki), u Japończyków, gdzie widoczny jest pod postacią plemiennej mentalności całego narodu.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Komentowanie wyłączone wszędzie od 1 sierpnia 2020.

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)