Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (14) - Panna
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Znak Panny wziął swoje miano od gwiazdozbioru o tej samej nazwie (który obecnie, na skutek precesji, przesunął się do znaku Wagi). Po łacinie Panna nazywała się Virgo, po grecku Parthenos, co oznaczało zarówno dziewicę jak i po prostu młodą kobietę. Gwiazdozbiór ów uważano za obraz młodzieńczej bogini płodności, życia i urodzaju, patronki misteriów: Cerery u Rzymian, Demeter u Greków, Izydy u Egipcjan. W Babilonie czczono ją pod imieniem Szala lub Szalasz. Boginię te wyobrażano z kłosem w dłoni, którym była najjaśniejsza gwiazda, zwana Spica czyli Kłos, leżąca niemal dokładnie na ekliptyce. W starożytności gwiazdozbiór zwano też inaczej "bruzdą", co przywoływało obraz pola zaoranego pod siew.

Głównym hasłem znaku Panny jest: porządek. Świat według Panny składa się z oddzielnych szufladek, do których są zapakowane różne rzeczy, i dokładnie wiadomo, co do której szufladki jest przypisane. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładach. Tak więc, działanie znaku Panny realizuje księgowy, starannie zapisując (co do grosza!) każdy wydatek i przychód swojej firmy. Jak Panna postępują językoznawcy, starannie odróżniając, kiedy pisać ó, a kiedy zwykłe u; oraz kiedy nie jest pisane razem, a kiedy osobno. Energią znaku Panny zasilany był Karol Linneusz, kiedy opisywał każdy gatunek zwierzęcia i rośliny, każdemu nadając podwójną łacińską katalogową nazwę, np. Parus major czyli sikora bogatka. Wszędzie tam, gdzie trzeba utrzymywać porządek i czystość, gdzie podłoga lśni, składniki są odmierzane pipetą, i gdzie patrzy się przez mikroskop, tam działa znak Panny.

Pod opieką znaku Panny znajdują się magazyny i archiwa, biblioteki i katalogi, apteki i laboratoria, a także działy księgowości i finansów, oraz uczelnie, gdzie bez przerwy kształcą się intelektualiści-mózgowcy.

Życiowe zasady Panny, to dokładność, precyzja, szczegółowość, bezbłędność, porządek (już o tym była mowa), planowanie, higiena, rozsądek, dyscyplina, panowanie nad sobą, skromność i trzymanie się w ramach ("od-do").

Tak więc trzy cechy są dla znaku Panny kluczowe: zamiłowanie do porządku, kierowanie się rozsądkiem i wysoka inteligencja. Panny nie znoszą bałaganu i wszystko - rzec tak można - trzymają w osobnych przegródkach. Nie ulegają porywom serca ani szaleństwom. Rozum jest dla nich ważniejszy niż uczucia i zanim coś zaczną czynić, wpierw dobrze pomyślą. Panny także łatwo się uczą, mają dobrą pamięć i dobrze sobie radzą tam, gdzie trzeba podporządkować się dyscyplinie, regulaminom i przepisom. W szkole łatwo i chętnie uczą się gramatyki i matematyki (bo obie te nauki zaprowadzają porządek w świecie), dobrze im idzie chemia (bo mają cierpliwość, są uważne, nie mylą się i wlewają kwas do wody, a nie na odwrót), a także elektronika i inne sztuki techniczne wymagające cierpliwości i precyzji. Rajem dla Panien, zwłaszcza tych płci męskiej, są komputery.

Panny chyba najlepiej - ze wszystkich znaków zodiaku - radzą sobie w warunkach sztucznej, technicznej cywilizacji (gdzie marnieją Baran i Ryba) i nic dziwnego, że ten znak jest najczęstszy wśród laureatów Nagrody Nobla. Ubierają się skromnie, ale praktycznie i wygodnie, w ich domach, kuchniach i łazienkach panuje ład i czystość, choć raczej nie widać tam ręki artysty, jak u Byków i Wag. Nie znoszą tego, co zbyt wielkie, więc nawet mając duże pieniądze, zadowalają się skromnymi warunkami i niewielkim metrażem. Główną wadą Panien jest krytykowanie, zrzędliwość, czepianie się szczegółów. Ci, którzy nie lubią Panien, mają im za złe, że się przy nich nudzą.

W charakterze ludzi o dominującym znaku Panny rozum i rozsądek bierze górę nad uczuciami. Panna najpierw widzi i myśli, potem dopiero czuje.

Znak Panny przypisany jest żywiołowi Ziemi. Żywioł Ziemi w wykonaniu Panny przyjmuje postać tego, co wymierne, policzalne, konkretne, trwale i uporządkowane. (Kiedy patrzymy na żywioły ezoterycznym okiem, widzimy, że ani Powietrza, ani Wody, ani tym bardziej Ognia uporządkować się nie da!) Dzięki właściwościom żywiołu Ziemi istnieją oddzielne przedmioty o ostro zarysowanych krawędziach, ściankach i granicach. Właśnie znak Panny jest specjalistą od takich ostro zaznaczonych granic i od rzeczy leżących osobno. Takie osobne rzeczy dają się policzyć; i dlatego ludzie z silnym znakiem Panny mają zdolności matematyczne, jak również cała matematyka należy do królestwa znaku Panny.

Przy urządzaniu mieszkań i w ogóle przestrzeni Panny cechuje pewien minimalizm i schematyzm. Lubią ściany, na których nic nie wisi i podłogi, na których stoi tylko to, co niezbędne. Patrząc na każdy pokój Panny od razu wiadomo, do czego on służy. Dobrze znoszą brak miejsca, bo każdy kącik potrafią wykorzystać optymalnie.

Cień Panny, czyli symboliczny "demon" zbierający w sobie wady tego znaku, jest minimalistą: wystarcza mu jedno ubranie, wciąż od nowa prane i to ręcznie, bo szkoda na pralkę; będzie wyjadać resztki i oszczędzać na telefonach dzwoniąc wyłącznie z pracy - i temu podobne. Cienie Panien wszystko chowają i chomikują, bo się przyda, i stosują w życiu śmieszne rytuały. Przesadnie też dbają o zdrowie, wciąż się leczą i chorują z urojenia.

Co do wyglądu i budowy fizycznej, Panny idą raczej w mózg, a nie w ciało, więc zwykle mają ciała skromnych rozmiarów. Kości mają drobne, wzrost przeciętny. Łatwiej chudną niż tyją, tym bardziej, że potrafią pohamować swój apetyt i narzucić sobie dyscyplinę także co do jedzenia. Mężczyźni-Panny raczej nie mają imponujących mięśni, kobiety zaś szczególnie wybujałych kobiecych wypukłości. Ciekawe, że wiele szczegółów ciała u Panien jest wąskich: wąska, mała szczęka, wąski nos, niezbyt szeroka klatka piersiowa. Twarz częściej pociągła niż okrągła. Typowe dla tego znaku są oczy wąsko wykrojone i trochę skośne, jakby u lisa. Skóra i włosy przeważnie mają skłonność do wysuszania się. Poza tym - Panny trzymają się w normie.

Czułym punktem znaku Panny jest układ trawienny, zwłaszcza jego dalsza część, za żołądkiem, a więc jelita, śledziona i woreczek żółciowy. Ponieważ sygnały dochodzące z tych narządów do świadomości są dużo słabsze, niż te idące np. z głowy (Baran), gardła (Byk) lub z oskrzeli (Bliźnięta), to Panny mają w ogóle skłonność do uważnego wsłuchiwania się w swój organizm i wychwytywania najmniejszych podejrzeń o to, że coś dzieje się nie tak. Na stres zaś reagują w pierwszym rzędzie jelitowymi dolegliwościami: wzdęciem, zaparciem, rozwolnieniem, nadmiernymi wiatrami. A ponieważ są to wszystko sprawy mało estetyczne i źle widziane w towarzystwie, więc Panny już jako małe dzieci wcześnie uczą się skrupulatnie przestrzegać higieny, dbać o czystość i nie pakować do buzi byle czego. W starszym wieku z tego rozwija się ostrożność, przezorność, zamiłowanie do porządku, dbałość o zdrowie, a także pewna sterylność, która dotyczy całego trybu życia Panien. Panny poruszają się tak, żeby jak najmniej się ubrudzić i ograniczyć kontakt z tym, co zagrażające i nieznane.

Zalecenie dietetyków dla Panien są proste: potrawy powinny być jak najlżejsze, najbardziej lekkostrawne i z naturalnych produktów. Pannom zdarza się popadać w jednostronność i to właśnie z tego znaku pochodzą ci, którzy jedzą np. wyłącznie pszenicę gotowaną na parze albo same owoce. Kiedy już Panna zachoruje, zdawałoby się, że będzie wdzięcznym pacjentem, bo leczyć się lubi, z dużym znawstwem poddaje się kuracjom i w medykach odnajduje bratnie dusze. Kłopot jest taki, że budzi się w niej wtedy zosia-samosia, co to sama wszystko potrafi i wszystko wie lepiej - lepiej nawet niż lekarz. A jeśli lekarz ma inne zdanie niż Panna, konflikt interesów gotowy.

Światosław Florian Nowicki opisał jak znak Panny powstaje z ewolucji poprzedniego znaku, Lwa. Lew jest samowolnym władcą, Panna zaś to taki władca, który rządzi swoim światem dlatego, że ów świat poznał i zrozumiał, i odtąd nie chce już rzeczy, które byłyby (z punktu widzenia obiektywnych praw) niemożliwe. Był zresztą taki filozof, który mówił to samo tylko innymi słowami: że wolność to uświadomiona konieczność. Nazywał się Georg Hegel i miał Słońce w Pannie.

Nasza cywilizacja coraz bardziej upodabnia się do panieńskich wzorów: tępimy bakterie, zakładamy katalogi wszystkiego, co da się policzyć i opisać; coraz więcej rzeczy obserwujemy przez mikroskop, coraz więcej czasu spędzamy na nauce, coraz większy obszar życia regulujemy szczegółowymi przepisami.

Ze względu na mózgowość znaku Panny, jego władcą w astrologicznym systemie jest Merkury. Ale kiedy się przyjrzeć planetom widać, że znak ten posiada też mnóstwo właściwości Saturna.

Naprzeciwko Panny leży znak Ryb, który reprezentuje wartości dokładnie przeciwne panieńskim: w świecie Ryb granice są zatarte, wszystko miesza się ze wszystkim, panuje słodki bałagan (taki jak w naturze), a rozum jest ledwie pokornym sługą uczuć i intuicji.

Charakter znaku Panny najsilniej jest widoczny w charakterze narodowym Niemców (punktualność, precyzja, zamiłowanie do pracy i fachowości, maniackie wymyślanie i przestrzeganie przepisów) oraz Amerykanów (obsesja na punkcie czystości, błysku i higieny, skrajny racjonalizm w urządzaniu swojego życia). Wiele z Panny mają też narody Dalekiego Wschodu: Chińczycy i Japończycy, co zapewne jest spowodowane tysiącletnim treningiem przy sadzeniu ryżu: każda trawka-sadzonka osobno w równych rządkach.

W naszym najbliższym otoczeniu znakowi Panny podlegają szafki, szuflady, lodówki, notesy i kalendarze, sprzęt gospodarstwa domowego, umywalki i toalety. (Zwykle urządzenia panieńskie sąsiadują z tymi od znaku Raka - na przykład z rurami, z hydrauliką.)

Wśród domów horoskopu odpowiednikiem Panny jest dom Szósty, odpowiedzialny za pracę, choroby i służbę. Ciekawe, że tradycyjna, starożytna jeszcze astrologia, uważa go za jeden z trzech domów uważanych za złoczynne. (Pozostałe dwa to dom Ósmy, odpowiednik Skorpiona, i Dwunasty, odpowiednik Ryb).

Wśród kart tarota jest kilka typowo panieńskich: na przykład Ósemka Monet, oznaczająca długotrwałą, żmudna pracę, lub Dwójka Monet i Szóstka Monet, oznaczająca wpasowanie się w racjonalnie pomyślane, społeczne struktury.

Wśród 64 heksagramów Księgi Przemian najbardziej zbieżny ze znakiem Panny jest heksagram nr 60, Ograniczenie, który oznacza oszczędność w wydatkach i rygory w postępowaniu.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)