Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (15) - Waga
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Waga, znak rządzony przez Wenus, jest zodiakalnym patronem muzyki, tańca, harmonii, łączenia się w pary i zawiązywania spółek. Wielu ludzi zapewne uważa, że powyższe właściwości tego znaku nie mają nic wspólnego z nazwą znaku. Tajemnica się wyjaśnia, kiedy prześledzimy, jak Waga (i jako znak, i jako gwiazdozbiór, dawniej tego nie odróżniano) nazywała się w starożytności. Po łacinie nazywała się wprawdzie Libra, co znaczy mniej więcej to samo co polsku: waga złożona z dwóch szalek, które pokazywały wynik, kiedy osiągnęły równowagę, czyli equilibrium. Ale wcześniej Grecy nazwali ten gwiazdozbiór Dzygos, co oznacza przede wszystkim jarzmo na woły, a w sensie przenośnym każdy układ dwóch połączonych części, w tym także szalki wagi.

Jarzmo na woły było kiedyś wielkim wynalazkiem cywilizacji: koło pozwoliło budować wozy, jarzmo zaś, drewniana konstrukcja zakładana wołom na szyje, pozwalało zaprzęgać do wozów zwierzęta. Zaczął się wtedy ruch na drogach... Wprawdzie dziś prócz archeologów nikt nie wie, jak jarzmo wyglądało, ale pozostały po nim słowa: ujarzmić, oraz joga, co też oznacza jarzmo, tyle że w sanskrycie. Jarzmo sprzęga dwa woły w zgodnie idąca parę, dlatego mogło posłużyć jako symboliczny wzór zarówno małżeństwa, jak i spółki. Chodzenie w zaprzęgu wymusza na zwierzętach współpracę i zharmonizowanie ruchów, co również weszło do znaczenia znaku Jarzma (czyli Wagi). Woły spinano jarzmem po dwa, a wcześniej specjalnie tresowano, tak, aby jeden umiał chodzić z lewej strony, a drugi z prawej, i zawsze jeden wół był lewy, a drugi prawy. Przez to jarzmo przypominało ludziom małżeństwo, gdzie każdy z partnerów ma swoje szczególne obowiązki, niby prawy i lewy wół, a także kojarzyło się ze spółkami handlowymi, gdzie wspólnicy muszą iść w jedną stronę, chociaż każdy robi trochę co innego. Logiczne też, że znak opozycyjny względem symbolu wolności, niezależności i dzikiej niepokory, jakim jest Baran, nazwany został właśnie Jarzmo.

Greckie słowo dzygos jest też pierwowzorem słów zygota, czyli zapłodniona komórka, powstała z połączenia jaja z plemnikiem; oraz syzygium, czyli para przeciwieństw występujących razem. W spokrewnionym z greką języku staroindyjskim jarzmo nazywało się: joga. W ćwiczeniach jogi chodziło właśnie o to, aby ujarzmić swoje ciało niby wołu w jarzmie i uczynić je posłusznym swojej woli.

Znak Wagi należy do żywiołu Powietrza, przy czym Powietrze jest rozumiane jako ten żywioł, dzięki któremu, i poprzez który, dwie odrębne istoty się widzą, czują, naśladują i osiągają zgodność. Ostatecznie, nawet dwa języczki u wagi muszą w końcu zająć to samo położenie, naprzeciw sobie.

Znak Wagi w swoim najszerszym sensie symbolizuje to wszystko, co się robi razem i zgodnie: tak aby osiągnąć pewną wyższą całość. Należy tu więc małżeństwo, jako zgodne połączenie mężczyzny i kobiety. Także zaloty - jako proces doprowadzający do małżeńskiego połączenia. Antropolodzy wyprowadzają całą sztukę - która zaczęła się od ozdabiania ciała wisiorkami i malowidłami, i od gromadnych tańców i pieśni - właśnie z zalotów. W głębokiej prehistorii, młodzi mężczyźni, zalecający się do dziewcząt, byli pierwszymi artystami, którzy zapoczątkowali sztukę. Nic więc dziwnego, że znak Wagi patronuje także sztuce. Pod szczególną opieką Wagi są zaś te dziedziny sztuki, w których dwoje lub więcej ludzi zgodnie coś robi - a więc taniec i muzyka.

A oto inne typowo wagowe zajęcia i cechy:

Dyplomacja - jako działanie pokojowe, odbywające się w dyskrecji, zmierzające do umówionej zgody pomiędzy odrębnymi, a nawet często skonfliktowanymi stronami. Stosownie do tego, ludzie ze znaku Wagi wykazują wrodzone talenty dyplomatyczne: umieją rozładowywać napięcia, uśmiechać się do tej drugiej strony, znajdować z każdym wspólnym język. Potrafią rozbroić czyjeś napastliwe zamiary, i pogodzić tych, którzy się kłócą lub boczą na siebie. Wagi chętnie podejmują się roli mediatora, czyli tego, pośredniczy przy zażegnywaniu konfliktów. Zresztą również zawodowi dyplomaci mają Słońce lub inny ważny element kosmogramu w znaku Wagi - bo inaczej by się w tym zawodzie nie znaleźli.

Umowy - jako znak Powietrza, Waga działa za pośrednictwem nie uczuć i emocji, tylko intelektu i mowy, więc aby coś z kimś wspólnie osiągnąć, musi się z nim najpierw umówić. (Czym różni się od np. Barana, który preferuje odruchowe porozumienie idące z żołądka. Tego z kolei nie zrozumie Waga.)

Konwencje i konwenanse. Po łacinie conventio znaczy zejście się razem, co też należy do właściwości Wagi. Waga uwielbia rzeczy konwencjonalne, a więc ogólnie przyjęte: w tym towarzysko-rodzinne obyczaje. Kłanianie się, prawienie komplementów, tytułowanie rozmówcy - czyli to wszystko, co znaki takie jak Baran, Skorpion lub Wodnik uznają za mało znaczące pozory.

Wagi odruchowo dążą do zgody i mają wielki dar dopasowywania się do ludzi, do środowisk i sytuacji. Umieją być miłe, stwarzać przyjemną atmosferę, witają gości, zachęcają do przyjścia, kłaniają się i mówią miłe słówka. Lubią coś robić razem, być z innymi, tworzyć zespoły i wchodzić w spółki. Często mają masę znajomych, znają - jak to się mówi - wszystkich. Mają odruch, aby zajmować się innymi, proponować różne rzeczy, pokazywać komuś, że mógłby zająć się tym lub tamtym. Mają też dar wymowy, mówią chętnie i dużo (nie tylko kobiety z tego znaku, mężczyźni też!) i w każdej sytuacji nie tracą języka w gębie.

Wagi też odruchowo dążą do piękna: lubią to, co ładnie wygląda i miło brzmi, a jako dzieci wcześnie uczą się odróżniać to co ładne i co brzydkie. Mają wrodzony zmysł harmonii i bardzo często uzdolnienia artystyczne: śpiewają i łatwo uczą się grać na instrumentach, z przyjemnością tańczą, rysują i malują, potrafią ze smakiem urządzić swój dom, często studiują malarstwo lub architekturę.

W ekonomii znak Wagi przejawia się poprzez spółki, służące zgodnemu, ale i regulowanemu umowami współdziałaniu dwóch lub więcej osób. Waga jest też znakiem prawa i sprawiedliwości - wespół ze Strzelcem, który także lubi życie uregulowane regułami gry.

Wagową cnotą jest tolerancja - czyli pozwalanie innymi, aby byli każdy po swojemu. Wagowymi wadami są: wahanie się, niezdecydowanie, próby godzenia wody z ogniem, a także gadulstwo, lanie wody, czyli mała konkretność wypowiedzi, pustosłowie i mówienie ozdobnikami.

Czyżby ten "anielski" znak Wagi nie miał wad? Ależ ma je! Przede wszystkim Wagom trudno jest się zdecydować, w związku z czym swoje decyzję odkładają na jutro, a także unikają sytuacji wymagających stanięcia oko w oko z kimś, kto myśli inaczej, a pojawiające się różnice zdań i interesów zagadują ładnymi frazesami. Wagi bywają też gadatliwe, leją wodę pustych słów, a także... kłamią, a raczej mówią to, co powinno być, a nie to co jest. Lenistwo i wolne tempo działań - to też typowa wada Wag. Cień Wagi żyje cudzym życiem, wciąż kogoś naśladując. Ponadto w obecnych czasach cienie znaków powietrznych, w tym Wagi, ciągle się czegoś uczą, robią jakieś kursy i dyplomy, ale nigdy nie są dość nauczone i stojąc wciąż na starcie nigdy nie ruszają naprzód, co najwyżej po to, by czynić pozory.

Wagi lubią rzeczy tymczasowe, ruchome i zmienne, a także wszystko to, co wisi lub powiewa. To dotyczy także mieszkań: meble Wag powinny się łatwo przesuwać, od ściany lepszy jest parawan albo kotara, wolą też przedmioty trzymać pod ręką i wykładać na widoku niż chować po szafach.

Ludzie ze znaku Wagi są ładni. Nawet jeśli natura poskąpi im urody (co w tym znaku zdarza się rzadko), to będą przyciągać wzrok gracją i harmonią ruchów, dobrymi manierami i elegancją - a do tego Wagi mają wielki talent: to najlepiej ubrany i zadbany znak zodiaku. Zwykle mają wyraziste oczy z mocnymi brwiami i gęstymi rzęsami, harmonijnie ukształtowaną twarz, nieduży nos, pełne wargi, okrągłe policzki. Swój wygląd umiejętnie podkreślają fryzurą i makijażem. Chętnie naśladują aktualnie modne gwiazdy filmu i estrady. Panowie z znaku Wagi mają w sobie coś z filmowych amantów, panie chodzą nieustannie "zrobione na bóstwo". Poruszają się tanecznym krokiem.

Ciało Wag lubi się zaokrąglać, i raczej nie spotyka się w tym znaku sylwetek kwadratowych ani żylastych, nawet wśród kulturystów, wcale wśród Wag nierzadkich. Niestety, Wagi łatwo tyją! Na szczęście, nawet jeśli staną się całkiem "puszyste", nie tracą ani o włos swego wrodzonego wdzięku i gracji. Tkanka tłuszczowa u Wag rozkłada się równomiernie i nadwaga nie deformuje ich sylwetek, jak to się zdarza innym znakom.

Czułą częścią ciała dla Wag są biodra, miednica, talia, i to raczej część mięśniowo-kostna, gdyż wnętrze jamy brzusznej podlega w astrologii Pannie i Skorpionowi. Te partie ciała są odpowiedzialne za postawę, za to jak się stoi, chodzi, siedzi, oraz jakie subtelne sygnały wysyła się innym poprzez "mowę ciała". Astrologia uczy, że każdy znak zodiaku reaguje na stres poprzez "swoją" część ciała: Barana boli głowa, Byk dostaje chrypki, Rak rozstroju żołądka itd. Wagi natomiast - słabną! Dzieje się z nimi coś takiego, jak z lalką na sznurkach, kiedy te sznurki się wyciągnie. Wagi w stresie wiotczeją, chwieją się - zarówno faktycznie i fizycznie, jak wewnętrznie i psychicznie. Albo - usiłując walczyć z tym zwiotczeniem i niemocą, usztywniają się, zaczynają być sztuczne i to się przenosi również na ich mowę, psychikę, na ich myśli i stan ducha. A do tego dołączają się inne dolegliwości związane z ich szczególną częścią ciała, a więc bóle mięśni i stawów, zwłaszcza stawów biodrowych, oraz nerek.

Wagi lubią się leczyć, chętnie poddawają się zabiegom i dobrze współpracują z lekarzami. Należą jednak do tych znaków, dla której choroba i rola osoby chorej jest pokusą i pułapką, gdyż może być... atrakcyjna. Wagi bowiem lubią, jak się o nie dba, i kiedy same o siebie dbają, i dlatego chorowanie może je za bardzo wciągnąć - szczególnie wtedy, kiedy łączy to się z widocznymi ulgami i przywilejami: nie trzeba chodzić do pracy lub do szkoły, jest się obsługiwanym, dostaje się posiłki do łóżka, można spać w dzień, leżeć do woli... Te wszystkie "wczasowe" strony choroby to dla Wag duża atrakcja! Szczególnie zaś atrakcyjny jest okres, kiedy choroby już nie ma, a przywileje osoby chorej pozostają. Tak jest np. w sanatoriach. I chociaż chyba nikt nie robił statystyk, z którego znaku zodiaku są bywalcy sanatoriów, to intuicja astrologa wskazuje, że Wag wśród nich jest bardzo dużo, i to one nadają ton życiu w tych miejscach.

Najbardziej wagowym tańcem jest walc. Szczególnie naładowanym energiami Wagi miastem jest Wiedeń. W ogóle cala dawna austriacka monarchia Habsburgów miała silne związki z Wagą, czego dowodzi tamtejsza maksyma: "Niech inni wojują, ty, szczęśliwa Austrio, zawieraj małżeństwa." Bowiem znaczną cześć swojego imperium Habsburgowie zbudowali, zręcznie wydając swoje liczne córki za ościennych monarchów. Nawet austriackie wojskowe marsze, jak Marsz Radetzky'ego Straussa, były na taneczną nutę.

Inną wagową stolicą jest Paryż, którego kariera zaczęła się od tego, że św. Genowefa wymodliła, żeby Hunowie ominęli jej miasto. Tak to Paryż nie został zburzony, i dzięki temu tutaj powstała stolica Francji. (Waga jako znak unika walki).

Oprócz Austrii, znak Wagi silny jest w charakterze narodowym Francji, Grecji, Południa Stanów Zjednoczonych (skąd wywodzi się jazz, soul, blues, ragtime i dixiland), oraz Chin. Z wielkich mędrców, ze znaku Wagi byli z pewnością zarówno Budda jak i Konfucjusz, co czuje się, kiedy się czyta ich nauki.

Pośród kart tarota symbolikę znaku Wagi odnajdujemy w karcie nr 8, Sprawiedliwość, gdzie zasiadająca na tronie bogini Temida trzyma w lewej ręce szalkową wagę, a w drugiej miecz. Mamy tu połączenie przeciwieństw (syzygium), gdyż waga odnosi się do znaku Wagi, a miecz - do przeciwnego znaku Barana, co razem oznacza, że Sprawiedliwość zarówno osądza, jak i karze.

Pośród heksagramów Księgi Przemian odnajdujemy całą serię odpowiadających znakowi Wagi, a są to te, które odnoszą się do ceremonii małżeńskich: nr 31, Wzajemny wpływ, nr 32, Trwanie, nr 53, Rozwój, oraz nr 54, Dziewczyna wychodząca za mąż. A także inne, bowiem idee znaku Wagi były starożytnym Chińczykom bardzo bliskie.

Zwierzęciem, które wygląda, jakby urodziło się pod znakiem Wagi, jest gęś. Zauważmy, że gęsi żyją w parach, które łączą się na całe życie.

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)