Przejdź do Taraki mobilnej! - masz wąski ekran.
zdjęcie Autora

10 kwietnia 2003

Wojciech Jóźwiak

e-tom: Znaki zodiaku i ich władcy

Znaki zodiaku i ich władcy (16) - Skorpion
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Kategoria: Astrologia


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wojciech Jóźwiak   Znaki zodiaku i ich władcy   2003
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun

Skorpion jest jednym trzech znaków żywiołu Wody. Ale w przeciwieństwie do znaku Raka, którego modelem są stworzenia osiadłe na dnie stawu i morza i w to dno wczepione, modelem dla Skorpiona są swobodnie pływające drapieżniki, stale w ruchu i wciąż czujne, jak makrele, rekiny i mątwy.

Swoją nazwę znak Skorpiona wziął od gwiazdozbioru o tej samej nazwie, który w starożytności, kiedy ustalano reguły astrologii, zajmował jego miejsce. (Do dziś układ nieba się zmienił i gwiazdozbiory leżą już nie w swoich znakach.) Inaczej niż maleńkie gwiazdki Raka lub Wagi, gwiazdy tworzące Skorpiona są silne, a wśród nich najjaśniejszy jest Antares, czerwona gwiazda pierwszej wielkości. Gwiazdy Skorpiona widać u nas latem, w kierunku południowym niewysoko nad horyzontem. Czerwony Antares, podobny wyglądem do planety Mars (po grecku jego nazwa znaczy "przeciw-Mars"), od prawieków przyciągał uwagę człowieka, a gwiazdę tę kojarzono z wojną i przemocą. W starożytnej Mezopotamii nazwano cały ten gwiazdozbiór "Człowiekiem-Skorpionem", a był to jeden z mitycznych potworów, którymi ówcześni mieszkańcy Sumeru, Asyrii i Babilonu nie tylko straszyli dzieci, ale i sami ich się bali.

W starożytności przyjmowano, że planetą-władcą Skorpiona jest Mars, ale po odkryciu Plutona w 1930 roku astrologowie uznali, że drugim władcą Skorpiona jest właśnie Pluton. Skorpion ma to wspólnego z Marsem, że ludzie, w których horoskopie Skorpion jest silny, mają aktywny stosunek do życia, chętnie wychodzą naprzeciw niebezpieczeństwu i stają twarzą twarz ze swoimi przeciwnikami. Powiada się wręcz, że Skorpionowi do szczęścia potrzebny jest... wróg, a jeśli go nie mają, to go sobie wynajdą. Wspólne z Plutonem ma Skorpion zamiłowanie do tajemnic, do spraw ukrytych, i wspólne im jest dążenie do posiadania mocy.

Istnieje podobieństwo Skorpiona do Barana: oba te znaki podlegają Marsowi, i w starożytnej astrologii powiadało się, że Baran jest dziennym domem Marsa, zaś Skorpion domem nocnym tej planety; a właściwie chodziło o to, że znak Barana wyraża to, co w naturze Marsa jest otwarte i dzieje się w świetle dnia; zaś Skorpion odpowiada skrytej i ciemnej stronie natury tej planety. Powiadano, że ludzie z dominującym znakiem Barana są prędcy i impulsywni, natomiast ci, u których przeważa Skorpion, są skryci, cierpliwi i pamiętliwi, nie ujawniają swoich zamiarów i potrafią długo hodować zemstę.

W systemie 12 domów horoskopu, Skorpionowi odpowiada dom Ósmy, zwany (od starożytnych początków astrologii) domem śmierci. Na planety znajdujące się w tym domu, oraz na tę, która była władcą tego domu (czyli była władcą znaku, w którym leży początek Ósmego domu) należało zwracać baczną uwagę, gdyż były (jakoby) odpowiedzialne za śmierć właściciela horoskopu - z ich położenia można było wyczytać czas śmierci oraz jej okoliczności. Z tego samego domu wróżono też materialne korzyści z czyjejś śmierci czyli spadki. Współcześni astrologowie, nie chcąc straszyć klientów śmiercią, przypisują temu domowi raczej sens dysponowania i nadzoru nad wspólnymi pieniędzmi i majątkiem.

Astrologiczna tradycja kojarzy ze znakiem Skorpiona mnóstwo negatywnych treści: śmierć, czerpanie korzyści z cudzej śmierci (choćby jako spadek, ale nie tylko), przemoc, zemstę, skrytobójstwo (dawniej w wykonaniu sykariuszy, dziś - terrorystów); zamiłowanie do seksu, jak również czerpanie korzyści z seksu (by nie powiedzieć wprost: z nierządu), rzucanie miłosnych uroków (każda femme fatale musi mieć Wenus lub Księżyc w Skorpionie), co wprost prowadzi do czarnej magii, którą również wiązano z tym złowróżbnym znakiem.

Czarna legenda idzie za Skorpionem już od starożytnej Mezopotamii, gdzie gwiazdozbiór Skorpiona (dziś, na skutek precesji, leżący głównie w znaku Strzelca) nazwano tak od demonicznego "Skorpionoluda" - był to jeden z gatunków tamtejszych złych duchów.

Jakie ziarno prawdy kryje się w tej czarnej legendzie? Niewątpliwie znak Skorpiona zawiera pewien psychiczny składnik, który - jeśli obecny w czyjejś duszy - każe mu szukać w świecie sprzeczności, napięć i kontrastów. Najlepiej można tę cechę dostrzec jako przeciwieństwo do poprzedzającego Skorpiona znaku Wagi. Otóż Waga dąży do załagodzenia napięć, wyrównania przeciwieństw, szuka tego co słodkie, a stara się nie widzieć goryczy, i chętnie godzi się na konwencjonalne, grzeczne kłamstewka. Skorpion natomiast szuka całej prawdy o rzeczywistości, choćby była nie wiem jak brutalna. Sprawia, że napięcia rosną, przeciwieństwa dochodzą do skrajności, kontrasty zaostrzają się, a dyplomatycznymi konwencjami się brzydzi. Przez to Skorpionom właściwy jest realizm, wyczucie rzeczywistości, i Skorpion (wraz z Koziorożcem) jest tym, którego najtrudniej jest oszukać i omamić iluzjami i propagandą.

Inną przewagą Skorpionów nad innymi jest ich wyostrzona intuicja, która pozwala im przewiercać wzrokiem i prześwietlać innych ludzi paroma celnymi pytaniami. Wielu ludzi w towarzystwie Skorpionów czuje się nieswojo, tak jakby przedstawiciele z tego znaku znali wszystkie ich tajemnice; rozmawiając zaś ze Skorpionami mówią im (chociaż nie chcą!) wszystko to, co woleliby ukryć.

Ludzi ze znaku Skorpiona natura najwyraźniej przeznaczyła na wojowników. Są energiczni i twardzi, nie zrażają ich kłopoty i wręcz rozkwitają właśnie tam, skąd inni najchętniej by uciekli: tam gdzie piętrzą się trudności, kiedy trzeba podejmować trudne decyzje i gdzie zagraża niebezpieczeństwo. Zamiłowanie do mierzenia się z niebezpieczeństwem mają wbudowane w siebie, i jeśli wokół nich panuje spokój, porządek i wygoda, to Skorpiony zaraz zaczynają szukać dziur w całym, prowokują różnice zdań i wymyślają problemy. Powiada się nawet, że rasowy Skorpion musi mieć swojego wroga, a jeśli go nie ma, to świat wydaje mu się bezbarwny. Chętnie pracują na ostrych dyżurach: jako lekarze pogotowia, policjanci, strażacy, ratownicy.

Urządzając swój dom, Skorpiony tak zaaranżują wnętrze, aby widziały wchodzących, a same żeby mogły się zasłonić i zamaskować. W domu Skorpiona trzeba się co chwila skręcać i coś omijać, chodzić wężykiem, w czym Skorpion czuje się dobrze, a inni... muszą się do niego dostosować. I o to chodzi.

Skorpiony mają to do siebie, że nie chodzą na kompromisy, pragną znać całą prawdę, nawet gdyby była przykra, jak również mają znakomite wyczucie słabych stron innych ludzi, i na kilometr czują, czy ktoś kłamie, ma złe zamiary, albo coś ukrywa, albo chce ich oszukać. A Skorpiony nie ścierpią być oszukiwane!

Znak ten dość łatwo jest odgadnąć po wyglądzie zewnętrznym: Skorpiona zdradzają oczy, które są głęboko osadzone i ukryte pod wydatnymi brwiami, najczęściej w ciemnej oprawie i patrzą świdrującą. Ludzie z tego znaku twarze mają ostro rzeźbione, coś surowego w sobie. Chodzą skradającym się krokiem. Wzrostu są (zwykle) niewysokiego, za to sprawni fizycznie, silnie umięśnieni, tak zwane "żyły". Aktorów o takim wyglądzie, zarówno mężczyzn jak i kobiety, dobiera się do filmów sensacyjnych, gdzie równie dobrze grają i policjantów i gangsterów. O kobietach ze znaku Skorpiona, nawet tych bardzo urodziwych, powie się raczej: "ciekawe, oryginalne" niż "piękne". Tyją rzadko, bo mają szybką przemianę materii, a także dlatego, że nie są smakoszami, a stan rozkosznego rozleniwienia po obfitym posiłku osłabia ich czujność i przez to sprzeczny jest z ich naturą.

Częściej niż ludzie z innych znaków mają zamiłowanie do sportu, a na treningach lubią sobie "dawać w kość", bo wtedy czują że żyją.

Cień Skorpiona jest pamiętliwy, mściwy i niewybaczający, do tego podejrzliwy. Dręczy i celowo dołuje innych oraz sam ściąga na siebie czyjąś złość i agresję. Miewa bardzo nieprzyjemne manie prześladowcze i seksualne. Ci, którzy Skorpionów nie lubią, twierdzą, że one same są pamiętliwe (prawda, pamięć mają dobra), mściwe (rzeczywiście, lubią mieć zamknięte rachunki z ludźmi, którzy im jakoś podpadli), że są skryte i wciąż coś knują. (Rzeczywiście, Skorpiony niechętnie mówią to, co wiedzą, i tylko tym, do których mają bezwarunkowe zaufanie.)

Na zasadzie symbolicznego podobieństwa, znakowi Skorpiona odpowiadają te dziedziny życia, które odbywają się w ukryciu i potajemnie, a więc seks (jednak!), śledzenie innych, zbieranie informacji, szpiedzy i wywiady, tajne służby państwowe, prokuratura. Wiele ze skorpionowego ducha jest także w mafii. W Kościele katolickim typowo skorpionową instytucją była Święta Inkwizycja.

Znakowi Skorpiona podlega też medycyna, a szczególnie chirurgia, jako że jest to walka (często krwawa!) z ukrytymi wrogami podstępnie i w niewidoczny sposób atakującymi ludzki organizm.

W astrologii medycznej powiada się (w największym skrócie), że znakowi Skorpiona podlegają narządy płciowe i odbyt. Czułym punktem ciała i organizmu jest dla tego znaku - ogólnie - dół brzucha. Nie należy tego rozumieć naiwnie, że Skorpiony częściej niż inne znaki chorują w tych miejscach; chodzi raczej o to, że dół brzucha to miejsce, w którym czujemy różne emocje, i to nie tylko te seksualne. Tam powstają odczucia, że ktoś nam się podoba i na kogoś "mielibyśmy ochotę", ale również poczucie zagrożenia, lęk i strach (który "za tyłek ściska"), oraz poczucie gotowości i mobilizacji w razie niebezpieczeństwa. Także można zauważyć, że "coś się dzieje" w tych partiach ciała, kiedy reagujemy na czyjś ból lub przestrach. Otóż Skorpiony mają ogromnie rozwiniętą empatię czyli odruchowy wgląd w czyjeś uczucia (może nawet bardziej niż Raki i Ryby), i stąd dół brzucha, okolice narządów płciowych oraz pośladki i odbyt działają u nich niby antena. I odwrotnie, sprawność tych anten powoduje, iż ludzie ze znaku Skorpiona silniej odbierają wszelkie bodźce seksualne i silniej odczuwają czyjąś seksualną gotowość. Czułość tych okolic ciała sprawia też, że one pierwsze są wystawione na stres i dlatego wiele dolegliwości u Skorpionów zaczyna się od narządów płciowych, moczowych, od odbytu i w ogóle od kłopotów zlokalizowanych w dole brzucha.

Chorobę Skorpiony traktują jako zdradę ze strony własnego organizmu. Czują się oszukane... Bo przecież tak nie powinno być! Stan, kiedy są chore, słabe i wymagają pomocy, jest im z gruntu obcy, zagrażający i budzi w nich odruchy obronne. Perspektywa leżenia w łóżku przez tydzień wydaje im się nie do przyjęcia i zaczynają szukać innych, szybszych, bardziej radykalnych rozwiązań. Nie ufają lekarzom, zaczynają ich podejrzewać o niewiedzę, niedbałość lub złośliwość. Zaczynają się leczyć na własną rękę - i to może być przyczyna, dla której tak wiele Skorpionów uważa się za samorodne talenty od medycyny. Równolegle z korzystaniem z medycyny oficjalnej chętnie chodzą do uzdrowicieli, którym przy tym tak samo nie ufają, jak i lekarzom. Kiedy już Skorpion wyzdrowieje, i tak będzie uważać, że to wyłącznie jego własna zasługa.

Wśród narodów skorpionowy charakter odnaleźć można u Rosjan (imperium tajnych służb), u Niemców (determinacja w działaniu, ale i skłonność do okrucieństw), Hiszpanów (wspomniana Święta Inkwizycja, walki z bykami na arenie), a przede wszystkim u Japończyków (karate, harakiri, kamikadze, kult miecza u samurajów, mistrzowie zen okładający uczniów kijem...) Wpływ Skorpiona dostrzegano także u Żydów, gdzie przejawiał się w tajemniczości otaczającej życie i rytuały tego ludu.

Dziełem literackim, które najlepiej oddaje ducha Skorpiona, jest Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego (urodzonego ze Słońcem w Skorpionie).

Wojciech Jóźwiak


Akademia Astrologii
www.astroakademia.pl
Astrologia ♦ dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej!
Wstęp IWstęp IIBaranMarsBykWenusBliźniętaMerkuryRakKsiężycO Pierwszym KrabieŚwiat wg RakaLewSłońcePannaWagaSkorpionPlutonTabuStrzelecJowiszKoziorożecSaturnZnaki ziemiWodnikUranRybyNeptun


Zaloguj się - aby napisać komentarz   Rejestracja - jeśli nie masz konta w Tarace

x

Szybki przegląd Taraki

[X] Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)